تاریخ

تعیین دقیق جنسیت در مراحل اولیه تشکیل جنین

محققان دانشگاه یزد موفق به ساخت زیست‌حسگری با گزینش‌ پذیری و دقت بالا شده‌ اند که قادر است در زمانی کوتاه به تعیین جنسیت جنین کمک کند.

روش‌ های متداول تعیین جنسیت مثل روش‌ های آناتومیک، علاوه‌ بر نیاز به دستگاه‌ های پیشرفته، درصد خطای بالایی نیز به همراه دارند. همچنین حساسیت روش‌ های تشخیص مولکولی به کمک PCR نیز چندان مناسب نبوده و بسیار وقت‌ گیر و پرهزینه هستند. محققان در این پژوهش روشی ارائه کرده‌ اند که درغلظت بسیار پایین DNA (حتی در حد پیکو مولار) و در مراحل اولیه تشکیل جنین قادر به تعیین جنسیت باشند.

نوشین رجب‌ زاده، دانشجوی دکتری شیمی از دانشگاه یزد و محقق طرح با بیان این که این حسگر هزینه‌ ی ساخت پایینی دارد، اظهار کرد: حسگر طراحی شده با دقتی بالا قادر به تشخیص سریع DNA آمیلوژنین جهت تعیین جنسیت جنین است. در ساخت این حسگر از نانو ذره‌ ی طلا استفاده شده است. این حسگر که گزینش‌ پذیری بالایی دارد، لزوم استفاده از روش زمان بر PCR را برطرف خواهد کرد. به کمک نتایج این طرح، امکان طراحی زیست‌حسگرهایی کوچک، ارزان و دست‌ ساز برای تشخیص سریع انواع بیماری‌ ها فراهم می‌ شود.

به گفته وی، در این تحقیق برای تهیه نانو ذره‌ ی طلا، از روش الکتروشیمیایی بهره گرفته شده است. روش الکترو شیمیایی به دلایلی نظیر سادگی روش نسبت به روش شیمیایی، سرعت بالا در تهیه‌ ی نانوذره، عدم آلوده شدن نانوذره به مواد شیمیایی، قابلیت کنترل اندازه‌ ی نانوذره تنها با کنترل جریان و پتانسیل اعمال شده، انتخاب شده است.

رجب‌ زاده در ادامه افزود: با توجه به نسبت سطح به حجم بالای نانوذره‌ ی به کار رفته، جذب سطحی آن بالاست و در نتیجه، مولکول‌ های زیستی زیادی بر روی آن قرار خواهند گرفت. این ویژگی، موجب ساخت حسگرهایی با میزان تشخیص پایین و گزینش‌ پذیری بالا می‌ شود. از طرفی استفاده‌ ی همزمان از نانوذرات طلا و نقاط کوانتومی، علاوه‌ بر ساخت حسگر، قابل کاربرد در ساخت نانو لیزرها و ماسک‌ های تنفسی و همچنین بهبود عملکرد آشکارسازهای نوری خواهد بود.

محقق طرح تصریح کرد: برای ساخت این حسگر ابتدا الکترود خمیر کربن تهیه شد. سپس با کمک روش ولتامتری چرخه‌ ای، سطح الکترود با نانوذرات طلا پوشش داده شد. در ادامه تلاش شد تا رشته‌ ی DNA به نانو ذرات متصل شوند. برای این کار محلولی از DNA تیولدار شده با غلظت بهینه تهیه شد و پس از آن الکترود برای مدت مشخصی درون محلول قرار گرفت. البته برای سادگی کار و عدم استفاده از روش وقت‌ گیر PCR، تولید رشته‌ ی DNA در محلول با کمک آنزیم خاصی انجام گرفت.

رجب‌ زاده خاطرنشان کرد: در راستای دستیابی به شرایط بهینه‌ ی تهیه‌ ی زیست‌حسگر مدنظر، ابتدا نسبت بهینه گرافیت به پارافین، برای ساخت الکترود خمیر کربن به عنوان بستر کار تعیین شد. سپس مناسب‌ ترین نانو ذره طلا برای اتصال رشته‌ های DNA، با تغییر غلظت محلول نمک طلا و تعداد سیکل و جریان و همچنین پتانسیل لازم برای تهیه الکتروشیمیایی نانوذره، به دست آمد. همچنین زمان لازم برای اتصال DNA به نانوذره و مؤثرترین روش هیبریداسیون، مورد بررسی قرار گرفت. با بهینه‌ سازی تمام این شرایط، زیست حسگری طراحی شد تا علاوه بر حساسیت بالا، تعیین جنسیت را به طور کاملاً اختصاصی انجام دهد.

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری نوشین رجب‌ زاده و دکتر محمد مظلوم اردکانی، عضو هیات علمی دانشگاه یزد است، در مجله Analytical Biochemistry منتشر شده است.

 


 

لینک منبع  :   خبر گزاری ایسنا

 

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

‫۳ نظر

  1. سوزی میحراب ؛ سوزی میحرابی ره سول

    سوزی پیروزئ له ئاسوی رونی کوردستانه وه

    نه ک مه سیحا ده م نه سیمی ئه م هه مو عاله م گری

    کورده ئالای دین له سه ر شانی له گوی مه یدانه وه .

    هاورری وبراتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن