فقه و فتاوی

حکم شرعی حضور شوهر هنگام زایمان همسرش

اگر مرد بخواهد در زایمان همسرش حضور داشته باشد ؛ هیچ مانعی برای حضور وی وجود ندارد ؛ به ویژه هنگامی که این حضور مصلحتی را در پی داشته باشد و وجود شوهر به کاستن درد و رنج و همدردی با همسرش، همچنین مراقبت از وی بینجامد  و برایش دعا کند .
چه بسا حضور شوهران هنگام زایمان در روحیه همسرانشان تاثیر بسزایی دارد این حضور به همسرانشان در کم شدن درد زایمان یاری می رساند .

اگر شوهر هنگام زایمان همسرش حاضر باشد رنج و سختی درد زایمان را به چشم می بیند ، که باعث می شود به همسرش ارج و احترام بیش تری بگذارد؛ و از این دیدگاه فضل و بزرگواری مادرش را که برای او چنین رنج و سختی را پذیرفته به یادش می آورد و برای فرزندانش این ماجرا را نقل می کند که در نتیجه به ارج نهادن آنان نسبت به مادرشان می انجامد.
هرچند در ایران و بعضی از کشورها اجازه حضور داده نمی شود .
به هرحال حضور شوهر در زایشگاه و همراه همسر جایز است ؛ اما نه واجب است و نه مستحب و نه مکروه ؛اما از لحاظ روانشناسی بسیار لازم شمرده شده است.

*اما کسانی که  دیدن ناموس همسر را هنگام زایمان گناه برشمرده اند و بعضی آن را مکروه می دانند و بعضی آن را به سبب برخی احادیث منع می کنند؛ واقعیت این است که احادیث روایت شده در باره نبودن شوهر هنگام زایمان درست و صحیح نیستند ؛ بلکه عکس آن صحیح است و آن غسل نمودن پیامبر صلی الله علیه وسلم با بعضی از همسرانشان در یک ظرف است، این نص قطعی، اختلاف را از میان می برد و بدان قطع نزاع می گردد.
فتوای دکتر یوسف قرضاوی
گردآوری و تدوین :بیان عزیزی/پاوه

برچسب ها

بیان عزیزی - پاوه

استان کرمانشاه - پاوه مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن