اصول

حکم شرعی حضور شوهر هنگام زایمان همسرش

اگر مرد بخواهد در زایمان همسرش حضور داشته باشد ؛ هیچ مانعی برای حضور وی وجود ندارد ؛ به ویژه هنگامی که این حضور مصلحتی را در پی داشته باشد و وجود شوهر به کاستن درد و رنج و همدردی با همسرش، همچنین مراقبت از وی بینجامد  و برایش دعا کند .
چه بسا حضور شوهران هنگام زایمان در روحیه همسرانشان تاثیر بسزایی دارد این حضور به همسرانشان در کم شدن درد زایمان یاری می رساند .

اگر شوهر هنگام زایمان همسرش حاضر باشد رنج و سختی درد زایمان را به چشم می بیند ، که باعث می شود به همسرش ارج و احترام بیش تری بگذارد؛ و از این دیدگاه فضل و بزرگواری مادرش را که برای او چنین رنج و سختی را پذیرفته به یادش می آورد و برای فرزندانش این ماجرا را نقل می کند که در نتیجه به ارج نهادن آنان نسبت به مادرشان می انجامد.
هرچند در ایران و بعضی از کشورها اجازه حضور داده نمی شود .
به هرحال حضور شوهر در زایشگاه و همراه همسر جایز است ؛ اما نه واجب است و نه مستحب و نه مکروه ؛اما از لحاظ روانشناسی بسیار لازم شمرده شده است.

*اما کسانی که  دیدن ناموس همسر را هنگام زایمان گناه برشمرده اند و بعضی آن را مکروه می دانند و بعضی آن را به سبب برخی احادیث منع می کنند؛ واقعیت این است که احادیث روایت شده در باره نبودن شوهر هنگام زایمان درست و صحیح نیستند ؛ بلکه عکس آن صحیح است و آن غسل نمودن پیامبر صلی الله علیه وسلم با بعضی از همسرانشان در یک ظرف است، این نص قطعی، اختلاف را از میان می برد و بدان قطع نزاع می گردد.
فتوای دکتر یوسف قرضاوی
گردآوری و تدوین :بیان عزیزی/پاوه

برچسب ها
نمایش بیشتر

بیان عزیزی - پاوه

استان کرمانشاه - پاوه مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن