اندیشهدعوت اسلامی

خاطره ای از شهید حسن البنا

” آثار سحرآمیز هدیه در عرصه دعوت و دعوتگری”
پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم می فرماید : به همدیگر هدیه بدهید تا محبوب هم  شوید”

استاد حسن البنا در یکی از خاطراتش می نویسد:

در یکی از مساجد شهر اسماعیلیه ، بین مغرب و عشا کلاسی عمومی داشتم ؛ کلاس ، خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفت و آثار خوبی به دنبال داشت.
ولی یکی از روحانیان که اغلب، کارش بگو مگو و پرداختن به مسائل حاشیه ای و به چالش کشاندن سخنران و دعوتگران بود ،خواست اینجانب را که مشغول تعریف کردن داستان حضرت ابراهیم علیه السلام بودم به چالش بکشد !
ابتدا از من پرسید: نام پدر حضرت ابراهیم چی بود؟!
با لبخند پاسخ دادم : نام پدرش تارِخ ـ با کسر راء ـ بوده و عمویش نیز آنگونه که قرآن می گوید ؛ آزر نام داشته است ؛ البته در زبان عربی منافاتی بین این دو نیست.
گفت : ولی اسم پدر حضرت ابراهیم تارُخ بود نه تارِخ !
گفتم: خوب ؛ تارِخ باشد، علی ای حال اسمی است غیر عربی و تلفظ صحیح آن بستگی دارد به شناختی که از آن کلمه داریم ؛ در ضمن هدف عبرت گرفتن از این داستان است نه دانستن نام پدر آن حضرت.
ظاهرا روحانی یادشده درنظر داشت در همه جلسات آینده کلاس، از این روش استفاده کند ؛ امری که باعث پراکنده شدن شرکت کنندگان می شد!
پس به فکر چاره افتادم ؛ او را به خانه ام دعوت نموده و از او احترام ویژه ای گرفتم و دو کتاب رات هم به عنوان هدیهتقدیمش نمودم … آن روحانی خیلی خوشحال شد!
و از آن روز به بعد مرتب در کلاس حضور می یافت و با جدیت از مردم دعوت می کرد که در آن، شرکت کنند و حدیث نبوی “تهادوا تحابوا” در خصوص من و او صدق پیدا کرد.

به نظر می رسد تاثیر هدیه دادن تنها در ایجاد محبت بین هدیه دهنده و هدیه گیرنده منحصر نباشد؛ بلکه آثار دیگری نیز دارد؛ از جملە جلوگیری از خطرات احتمالی و گستردن راه دعوت جلوی دعوتگر و مضاعف نمودن توان او جهت توسعه دعوت اسلامی و متقاعدنمودن مردم جهت گوش فرادادن به سخنان او و انجام پروسه فراگیری در فضایی آرام و بی سر و صدا .

منبع : کانال تلگرامی دکتر وصفی ابو زید

✍ ترجمه : یوسف ساجدی

برچسب ها

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد الهیات 💠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن