تاریخ و سیرهزن،خانواده

زنان صحابی در محضر رسول الله صلی الله علیه و سلم

اهمیت دادن پیامبر(صلی الله علیه و سلم) به یادگیری زنان مسلمان

 نویسنده: م. محمد عبدالرحمن لطیف

مترجم: گیلاس عبدی 

پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) به یادگیری زنان در مورد علوم شرعی دین اسلام، بسیار اهمیت می داد. به همین خاطر می بینیم و مشاهده می کنیم که با نیکوترین شیوه، به طرف زنان مسلمانان رو کرده و جواب سوالاتشان را می داد و حال و احوالشان را جویا شده و با دقت و نیکویی به حرفهایشان گوش می داد و به دیدار و دیدن برخی از آنها رفتە و برایشان دعای خیر و طلب بخشش می کرد و در بارگاه پروردگار متعال راهنمایی شان می کرد. هر هفته،  یک روز را برایشان مشخص و به آنها اختصاص می داد تا علوم شرعی را به آنها آموزش دهد و بتوانند خوشبختی و سعادت دنیا و آخرت را بدست بیاورند. این تعاملات پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) با زنان مسلمان، گام هایی ضروری و مفید و کارگشا بود برای کاشتن و رویاندن اعتقاد و باوری قوی در قلب و دلشان. این تعاملات و رفتارها، مشوقی قدرتمند و ارزشمند، در به پیش بردن و به دست آوردن علم و دانش شرعی و مسایل دینی از طرف پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) برای آنها بود، بعد از اینکه یکتا پرستی و پیروی از سلوک پیامبر(صلی الله علیه و سلم) در قلبشان ریشه دوانده بود.

 

البته اگر پیامبر(صلی الله علیه و سلم) آنها را راهنمایی و نظارت و تشویق نمی کرد و از آنها در مقابل یادگیری علوم دینی و سپس عمل بدانها و دعوت به اسلام، پشتیبانی نمی کرد، آنقدر هم آسان و بی دردسر نبود که زن مسلمان هم به کار دعوی و دینی خود و هم وظایف شرعی و اسلامی بپردازد.

 

برای همین است که مشاهده می کنیم و می بینیم پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) به دیدار برخی از زنان مسلمان می رفت تا اینکه از حالشان باخبر و آگاه شده و دلنوایی شان بدهد و این چنین ارتباط اجتماعی با آنها داشته باشد، تا اینکه بعدا این دیدارها به فرصتی برای یادگیری برخی از علوم شرعی و رفتار و کردار صالح در آنها، تبدیل شود. آنگاه آنها را نصیحت نموده و در بارگاه خداوند متعال برایشان دعا نماید.

 

از زنانی که پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) به دیدار و دیدنشان می رفت: مادر حرام و مادر سولَیم بود که هر دوتاشون دختران ملحان بودند و زن دومشان، مادر انس پسر مالک بوده و اولیشان خواهر مادرش بوده است. همچنین به دیدار مادر ورقه دختر عبدالله انصاری رفته و مژده ی شهادت را به ایشان داده است و مٶذنی را برایش انتخاب کرده و به او فرمان داده است که پیش نماز خانواده و خویشاوندانش در خانه خودش باشد. همچنین زن دیگری به نام (الربیع بنت المعوذ) بوده که پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) در صبح روز عروسی اش، بعد از جنگ بدر به دیدار و دیدنش رفته است و چندین نمونه ی دیگر در این باره که هر کدامشان دلیلی بر این می باشند که پیامبر خدا(صلی الله علیه و سلم) به آموختن دانش زنان مسلمان خیلی اهمیت می دادند.

 

منبع: سایت اسلام کوردی

(حسن زاده)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن