تربیت فرزندانخانواده

نتیجه‌ی سخت گیری بی مورد بر کودکان

تأثیرات و عواقب سختگیری، بدرفتاری و حکمرانی های نابه جا بر فرزندان

اذیت و آزار فرزندان و سختگیری های والدین و خانواده بر آن‌ها مشکلی جدید در جوامع نیست؛ این مشکلات از روی چشم وهم چشمی نیستند. مطالعات، نتایج سختگیری و آزار خانواده بر روی فرزندان را نشان می‌دهد. بچه هایی که زیر فشارها و اذیت‌های خانواده قرار می‌گیرند، بیشتر اوقات بر این عقیده اند که در محیط خانواده مورد سرزنش و سرکوفت قرار گرفته و همیشه در شرایط ترس و دلهره و عصبانیت زندگی می‌کنند و همچنین دختران نیز مورد تجاوز جنسی و سکسی قرار می‌گیرند، در اینجا به مواردی که تأثیرات سختگیری خانواده بر فرزندان را آشکار می‌سازد، اشاره می‌کنیم:

۱- شواهد حاکی بر آزار و اذیت‌هایی که از طرف مادر خانواده به فرزندان می‌رسد:

تحقیقات نشان می‌دهد که ۳_۴ میلیون کودک از سنین بین ۳_۱۷سال، در هر سال زیر بار سختگیری های خانواده قرار می‌گیرند. آمار و ارقام حکومت آمریکا نشان دهنده این واقعیت است که ۹۵% قربانیان سختگیری و بدرفتاری‌های خانوادگی، زنانی هستند که شوهر یا دوست پسر دارند. این کودکان یا نوجوانان بیشتر اوقات از طرف چنین زنان یا مادرانی شاهد بدرفتاری‌های خانوادگی هستند. شواهد و مدارک نشان دهنده سختگیری و بدرفتاری و آزار و اذیت کودکان و نوجوانان در محیط خانه و خانواده است، همانند: شنیدن ترس و دلهره و هنجارهای روحی و روانی کودکان در منزل یا شاید آزار روانی کودکان؛ مانند دیدن صحنه خونی شدن بدن یکی از اعضای خانواده و خدشه دار کردن احساس و چشمان پر از اشک، پاره شدن لباس تن و یا شکستن جسم یا شی ای هنگام دعوا و درگیری‌های خانوادگی. در نتیجه کودکان در این هنگام نظاره گر کلیه این ناهنجاری‌های خانوادگی و ترس و دلهره مادرانشان هنگام چنین دعواها و کشمکش‌هایی هستند.

۲- کودکانی که زیر بار تهدید و کتک و آزار جسمی می‌روند، چه احساسی دارند؟

چنین کودکان و نوجوانانی دچار ترس و نگرانی و دلهره های مداوم می‌شوند. آنها همیشە در انتظار رویداد یا کشمکشی ناخوشایند هستند، هرگز نمی‌دانند چگونه با رویدادها و سختگیری ها مواجه شوند و با آنها مقابله کنند. نمی‌توانند در مورد هیچ چیزی احساس اطمینان کنند. همیشه حتی نسبت به خود، مادر، خواهر و برادرانشان دلهره و اضطراب دارند. احساس بیهودگی و بی ارزشی می کنند. آن کودکانی که در سختگیری، آزار و اذیت و تنگنا به رشد و بلوغ می‌رسند و بزرگ می شوند، برای حفظ اسرار خانواده خود، بیشتر اوقات هیچ حرفی در این موارد برای دیگران نمی زنند.
کودکانی که در خانواده‌ی پریشان و ناآرام زندگی می‌کنند، می توانند به راحتی با جهان بیرون از خانه تعامل برقرار کنند، اما در دنیای آشفتگی و بی بند و باری خانه و خانواده ی خود سر در گریبان فرو می‌برند و حتی شاید خود را مقصر بدانند و سرزنش کنند که نمی‌توانند هیچ کاری برای بهبود وضع اسفناک خانواده انجام دهند. همیشه از مادر و خواهر و برادر خود عصبانی اند. احساس شلختگی و عصبانیت می‌کنند. کوکان رنج دیده همیشه احساس دوری از مردم و بیهودگی می‌کنند.
لازم است این گونه کودکان از خواسته هایشان استقبال شود، مواظب سیر بودن فکر و مغز آنها بود، ستایش شوند و مورد محبت و ارجمندی قرار گیرند، به این خاطر که مادر خانواده همیشه برای نجات از گرفتاری‌ها و ناهنجاری‌ها در تلاش و کوشش است و پدر خانواده نمی تواند کنترل همه فرزندانش را در دست داشته باشد و همیشه کنار آنها بماند. به همین خاطر چنین بچه هایی همیشه با بی اعتنایی درونی، جسمی و عاطفی رودرو هستند.

۳- موضع گیری بچه هایی که شاهد سختگیری های خانوادگی هستند، چیست؟

انعکاس و برخورد چنین بچه هایی احتمالاً ترس و دلهره، شرم و خود کم بینی، خواب ناآرام، اندوهگینی، سستی و نگرانی و عصبانیت (در هر دو مورد، سختگیری و آزار و اذیت کودکان و ناتوانی مادران برای جلوگیری از سختگیری) می باشد. انعکاس روانی سختگیری و آزار و اذیت‌های خانوادگی شاید با شکم درد، سردرد، خیس کردن تختخواب، ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی و ارتباط با دوستان و همسن و سال های خود همراه شود. نتایج ضربه های روحی و پشت گوش انداختن شرایط روانی بچه ها، باعث لاغری اندام آنها و عقب افتادن از درس و مدرسه و حتی بیزاری آنها از مدرسه و حضور در اجتماع می شود.
آثار و نتایج آن بر لکنت زبان و جاماندن و عقب افتادن در حرف زدن و حرکت اندام‌ها و توانایی‌ها و فعالیت‌های مغزی و فکری اثبات شده است و هر گونه آزار و اذیتی در این باره از طرف مادر یا اعضای خانواده ضربه ی روحی دیگری به کودک یا نوجوان وارد می‌کند.

۴- تأثیرات آزار و اذیت‌های خانوادگی بر بچه ها در طولانی مدت چه خواهد بود؟

حتی اگر در دعواهای خانوادگی، کودکان آزار هم نبینند، دچار عصبانیت و ضربه روحی شده و در محیط خانه ای که پدر، مادر را آزار می‌دهد، شکنجه روانی می‌بینند. زندگی و رشد و بلوغ بچه هایی که مادرانشان آزار می‌بینند، در چنین خانه ای درست و  مصلحت نیست. این بچه ها عاقبت کار را چنین می بینند که در آینده آزار و اذیت‌های مادرشان به مرور به خصوص از طرف پدرشان اضافه خواهد شد و بزرگ شدن در چنین محیطی که شکنجه و آزار بر روی شخص دیگری از عزیزانشان اعمال می شود، بسیار سخت و دشوار و حتی گاهی غیر قابل تحمل بوده و چون ذات بچه ها چنین است که دوست دارند، سرشناس شده و در خانواده و جامعه شناخته شده باشند، بنابراین برای ناتوانی مادرشان در مقابل پدر و یا ناسزاگویی های پدر (اینکه مادرشان بی عرضه یا دست و پا چلفتی یا… است) یا هر کس دیگری نسبت به مادرشان و اینکه چرا برای زن احترام قائل نیستند، واکنش نشان داده و مقابله می کنند. بیشتر اندیشمندان بر این باورند که اکثر بچه هایی که در محیط خانه زیر فشار و شکنجه های روحی و روانی و جسمی زندگی می کنند، یاد می‌گیرند که عصبانیت و تندخویی روشی تأثیرگذار بوده و شاید آنان از رفتار پدر و مادر و جوانان تازه به دوران رسیده ای که رفتارهای رکیک و ناپسند دارند، امتحان پس دهند.
پسرانی که شاهد آزار مادر از طرف پدر بوده، بیشتر دوست دارند در میان زنان باشند و زندگی کنند، نه اینکه زیر فشارها و شکنجه های همجنس خود باشند و دختران نیز به این باور می رسند که چنین رفتارهای خسمانه و تندی در میان همه ی مردان و رابطه های همسران وجود دارد و امری انکارناپذیر است، به همین دلیل کمتر و حتی گاهی اصلاً تن به ازدواج و رابطه زناشویی نمی دهند.
بچه هایی که در محیط های آشفته و در معرض دعواهای همیشگی خانواده هستد، بیشتر در معرض کشیده شدن به طرف مصرف مشروبات الکلی، اعتیاد و مواد هوشبر هستند و احساس سرخوردگی کرده و لجباز و یکدنده می شوند و همین آشفتگی‌ها مقدمه ای برای فرار بچه ها و نوجوانان از منزل و کشیده شدن به طرف خلاف و نابودی خود می باشد.

دعای درون سینه‌ هایمان را به سوی خداوند منان می‌بریم که یاریمان دهد، ابتدا خوبی و آرامش را در وجود خودمان جای دهد و ما نیز بتوانیم آرامش و آسایش را برای خانواده و سپس جامعه به ارمغان بیاوریم.

برگرفته از: پیج کوردستان نو
تهیه و تنظیم: چنار عزیز
مترجم: مینا قرنی دولت آباد

از طريق
مینا قرنی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

مینا قرنی دولت آباد

استان آذربایجانغربی - مهاباد نویسنده و مترجم دارای ذوق شعر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن