خانواده

آیا بین تغذیه و اخلاق ما رابطه ای وجود دارد؟

حتماً برای شما هم این سؤال اساسی مطرح شده آیا بین مواد غذایی  و خُلق و خوی انسان ها ارتباطی وجود دارد؟ به نظر کارشناسان تغذیه، اگر بدن ما از نظر شیمیایی و ترکیبات طبیعی خود متعادل باشد، خُلق و رفتار ما نیز متعادل خواهد بود.

عوامل زیادی می توانند تعادل بدن ما را به هم بزنند ، به عنوان مثال، مشاهده می کنیم که  بسیاری از زنان دچار کم خونی هستند ، این مساله باعث افسُردگی و خستگی زودرس می شود، یا افراد سالمند معمولا با کمبود ویتامین های گروهB مواجهند، که روی سیستم عصبی و رفتاری آنان بسیار موثر است. در افرادی که به طور منظم و سر وقت غذا نمی خورند، قند خون دائماً در حال تغییر است و ثبات لازم را ندارد و همین مسأله روی قدرت تفکر و تمرکز و در نتیجه خُلق و خوی آنان  تأثیر مستقیم می گذارد. بعضی ازمردم نیز به برخی از مواد شیمیایی موجود در غذاها حساسیت دارند طوری که حین مصرف این مواد غذایی خاص، خـُلق و خوی آن ها دچار مشکل می شود.

در مطالعه ای که روی ۲۰۰ نفر از مردم انگلستان انجام شده، این نتیجه بدست آمده که تاثیر غذا بر اخلاق و خوی روزانه این افراد  امری است انکار ناپذیر در نتیجه به آنان توصیه شده از مصرف غذاهایی که برای خلق و خوی آنان تاثیر منفی دارد دوری نمایند ، و در عین حال به این مجموعه سفارش شده مصرف غذاهایی را که از ذهن و خلق فرد حمایت می کنند را افزایش دهند.

مواد غذایی که برای اخلاق شخص، استرس زا محسوب می شوند،عبارتند از  شکر، کافئین (موجود در قهوه) و شکلات (در صورت مصرف بیش از حد) ، در حالی که می توان برای مواد غذایی حمایت کننده از خلق و خو ، به آب، سبزی، میوه و ماهی اشاره کرد .

 تحقیقات نشان داده که 88%  از افرادی که از رژیم های غذایی حمایت کننده خلق و خو استفاده کرده اند، از نظر ذهنی و روانی، وضعیت بهتری برخوردارند. ۲۶ %  از این گونه افراد اظهارداشته اند در اثر رعایت رژیم غذایی فوق خلق و خوی بد در آن ها  به مراتب کاهش یافته است. در ۲۶ % دیگر تعداد حملات پانیک (هراس) و اضطراب کمتر شده بود و ۲۴ % دیگر نیزعنوان کرده اند کمتر دچار افسردگی می شوند.

بخش عظیمی از مواد شیمیایی موجود در مغز که خُـلقیات را کنترل و حمایت می کنند نوروترانسمیتر (میانجی عصبی) نام دارند. معروف ترین آن ها سروتونین است که به عنوان ماده شادی آور به حساب می آید، این مواد شیمیایی تعیین می کنند که آیا شما احساس خوبی دارید یا خیر، کاملا پرانرژی هستید یا کاملا خسته ، تحریک پذیرید و کلافه به نظر می رسید یا  خیر؟

 این مواد شیمیایی موجود در مغز  که موادی کاملا حیاتی و اساسی  به شمار می آیند تا مغز عملکرد طبیعی و نورمالی داشته باشند ، به انرژی نیاز دارند و مغز یکی از معدود نواحی بدن است که برای تامین انرژی خود، کاملا و فقط به گلوکز وابسته است ، گلوکزنیز در شکر، قند و بسیاری مواد دیگر وجود دارد. متخصصان معتقدند اگر سطح گلوکز خون (قند خون) انسان، تمام طول روز در شرایط پایداری باقی بماند و نوسان نداشته باشد، به تدریج مغز را تغذیه می کند و مشکلی برایش پیش نمی آید. برای این که قند خون حالت پایداری پیدا کند، باید از کربوهیدرات هایی استفاده کرد که قند خون را ناگهان بالا نمی برند. این کربوهیدرات ها در نان حاوی غلات، لوبیا، غلات کامل، سویا، سیب، هلو و سایر میوه ها وجود دارند.

موادی مثل کیک، چای، چیپس، شکلات و شیرینی، قند خون را سریعا افزایش می دهند.در نتیجه بدن شما ناچار می شود برای ورود این قندها به درون سلول یا ذخیره کردن آن ها به طور ناگهانی و به شدت، هورمون انسولین ترشح کند و تعادل طبیعی سیستم کنترل کننده قند خون بر هم می خورد. سعی کنید قند خونتان در شرایطی پایدار حفظ شود، نگذارید قند خون دچار نوسانات شدید شود. برای این کار باید در فواصل غذایی حتماً از میان وعده های غذایی استفاده کنید و هر چهار ساعت یکبار از تنقلاتی سالم استفاده کنید. توصیه می شود از تنقلاتی مثل خشکبار، آجیل، میوه و سبزی استفاده شود. مقدار آب مصرفی شما باید کافی و متعادل باشد. این مقدار به فعالیت روزانه و درجه حرارت هوا نیز بستگی دارد. هر چه فعالیت بیشتر باشد و هوا گرمتر، مقدار آب مصرفی باید بیشتر شود. یادتان باشد هیچ نوشیدنی ای جای آب را نمی گیرد. پس از آن غافل نشوید.

 روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنید؛ زیرا روزی ۲۰ دقیقه ورزش، خلق را تقویت می کند. البته اگر می خواهید چربی های اضافی را آب کنید، باید نیم ساعت دیگر هم به ورزش ادامه دهید. • هیچ وقت سراغ رژیم های لاغری که ناگهانی و سریع وزن  بدن را کم می کنند نروید. کاهش وزن ناگهانی  ، شما را کاملا عصبی و بداخلاق می کند. چربی در حد متعادل اثر ضد افسردگی دارد. به جای چربی های خالص از چربی های غیر اشباع ساده و پیچیده، روغن های گیاهی و روغن ماهی استفاده کنید، زیرا این چربی ها حاوی امگا-۳ هستند که بسیار مفید است. از شیر و گوشت بوقلمون استفاده کنید، زیرا حاوی تریپتوفان است. تریپتوفان اسید آمینه ای است که باعث می شود قند خون در دسترس نوروترانسمیترها قرار گیرد. برای این که جذب تریپتوفان این مواد بیشتر باشد، کمی کربوهیدرات (مثل: نان، برنج، خرما و …) همراه با آن ها مصرف کنید.

• حتماً صبحانه میل کنید و اصلاً از خوردن آن صرف نظر نکنید.

• وقتی به فروشگاهی می روید، بیشتر سراغ میوه و سبزی بروید، نه شیرینی و کیک و شکلات.

 سعی کنید از مصرف غذاهایی که داخل سلفون پیچیده شده اند، اجتناب کنید.

• مصرف قهوه و نوشابه های گازدار را قطع و یا محدود کنید.

• هیچ وقت یک گروه از مواد غذایی را از رژیم خود حذف نکنید؛ مثلا به طور کل نان و برنج را از رژیم غذایی خود حذف نکنید، بلکه مصرف آن ها را به حد تعادل برسانید.

در تحقیقاتی که اخیراً انجام گرفته مشخص شده است در شرایط استرس و خستگی، زنان بیش از مردان سراغ تنقلات می روند و بیش از حد از آن ها استفاده می کنند. بررسی ها نشان داده است زنانی که با اصوات بلند مواجه اند یا کارهای سخت و طاقت فرسا دارند نسبت به مردان، بیشتر به سمت غذاهایی مثل شکلات، چیپس و پنیر روی می آورند. همین بررسی ها نشان داده است مردان و زنان در دورانی که استرس دارند، بیشتر می خورند. در طول روز شرایطی پیش می آید که برای فرد ایجاد استرس و تنش می کند، در این شرایط اکثر افراد به خوردن روی می آورند، تا این استرس را برطرف کنند؛ حتی زنانی که به کارهای سخت مشغولند، در تعطیلات آخر هفته بیشتر می خورند.

در یک مطالعه ۲۹ مرد و ۳۴ زن ۱۸ تا ۴۵ سال مورد بررسی قرار گرفتند و به ۳ گروه تقسیم شدند و از آن ها درخواست شد به حل مسائل ریاضی و هندسه مشغول شوند. در گروه اول، یک بلندگو نزدیک آن ها گذاشته شد، که صدای بسیار بلندی تولید می کرد، به حدی که آن ها به سختی می توانستند مسائل ریاضی را حل کنند و البته اعضای این گروه با آن که کلید کنترل صدا در دسترس آن ها بود، به هیچ وجه قادر نبودند صدا را قطع کنند و باید آن را تحمل می کردند.

 در گروه دوم، همه شرایط مثل گروه اول بود، با این تفاوت که اعضای این گروه اصلاً نمی دانستند کلید قطع و کنترل صدا کجاست و برای گروه سوم اصل صدایی پخش نمی شد. بعد از اتمام حل مسائل ریاضی از افراددرخواست شد برای ۱۲ دقیقه در اتاقک هایی بنشینند و قبل از شروع مرحله بعدی تنقلاتی مثل چیپس، شکلات، ژله، پفک و غیره را میل کنند. بررسی ها نشان داد افراد گروه اول از همه بیشتر تنقلات خوردند و در این میان، زنها بسیار بیشتر از مردها پرخوری کرده بودند. محققان معتقدند افراد برای پرت کردن ذهن خود از حالاتی که باعث خستگی و استرس شده، به خوردن روی می آورند و این مسأله در زنان بسیار بیشتر است که گمان می رود به دلیل آسیب پذیرتر بودن و حساس تر بودن آن ها باشد.

 منبع :سایت نوگرا

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. دست شما درد نکند .به همین دلیل است که خداوند میفرمایند: فلینظر الانسان الی طعامه .انسان باید درغذای خود اندیشه کندوبداند که چه می خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا