خانواده

ابتدائی ترین و منطقی ترین انتظار فرزندانمان از ما

 

چشم کودک مانند ذره بین است و کوچک ترین حرکات پدر و مادرش را مشاهده می کند.

پدر و مادر عزیز باید بدانید که فرزندانتان به طور مرتب شما را زیر نظر دارند و کارهایتان را مرتب تکرار می کنند وهمچنین در رویدادهای نابهنگام و زمانی که ورشکسته می شوید یا دلتنگ و یا عصبانی می شویدبه شیوه ای خاص شما را می پایند!

پیشوازی و پذیرایی شما ازمهمانان وراستگویی و درستکاری و امانت داری شما همچنین راه و شیوه ای که هنگام خوشحالی و دلتنگی و عصبی بودن از خود نشان می دهید را نیز با دقت زیر نظر دارند !

اگر می خواهیم  فرزندانمان  بهترین باشند باید ایده ای درست كه رفتارهايمان  و هر نقص و کم و کاستی که داریم را اصلاح کنیم.

 بعضی وقتها  کودک مدادی  را در دهانش می گذارد و با این کار رفتار پدر سیگاری خود را نشان می دهد و تقلید می کند ، و همین طور سجده می برد  وقتی می بیند پدرو مادرش نماز می خوانند وسجده می کنند .

پس مواظب باشیم و از الگوپذیری فرزندانمان آگاه باشیم و برایشان الگوی خوبی بوده و معرفی کنیم

1به فرزندتان یاد دهید اززندگی پیامبر خدا(ص) لگو برداری کند

خداوند متعال می فرمایند : لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجو الله و الیوم الاخر و ذکر الله کثیرا)(الاحزاب21): سرمشق و الگوی زیبایی در شیوه پندار و گفتار و رفتار پیغمبر خدا برای شما است برای کسانی که امید به خدا داشته و جویای قیامت باشند وخدا را بسیار یاد کنند.

 

 به فرزندانمان  یاد دهیم و به آنها تلقین کنیم که پیامبر خدا(ص) یک شخصیت بزرگ ربانی است و وظیفه همه ما است که به او نگاه کنیم و پا جای قدم های  او بگذاریم .

به فرزندمان بگوییم که آن حضرت (ص) از گناه معصوم است واز هر اشتباهی به دور است ولی ما انسان ها از گناه  و خطا مصوون و معصوم نیستیم.

2- داستان های انسانهای پاک را برای فرزندانتان  تعریف کنید ،مثل عدالت و دادگری امام عمر و زیرکی خالد و علم و دانایی امام علی و….

 

3-همراه خودمان فرزندانمان را ببریم به هر جایی که مبارک و زیباست مثل مساجد و دوره های حفظ قران و جمع ومجلس مردان پاک و خداشناس و…..

4-کارهایی را که به نظر زیبا می آید و خودمان آن را انجام می دهیم  به فرزندمان نشان دهیم برای نمونه به او بگوییم ما دست پدر بزرگ و مادربزرگمان را می بوسیم ، چون خدای بزرگ فرموده که با پدر و مادرمان باید مهربان باشیم ؛ یا کمی از شیرینی و خوردنی هایمان را به همسایه هایمان می دهیم ، چون خداوند بزرگ امر فرموده به ما که نیکو کار باشیم با همسایه هایمان.

4-دوری کردن ازسخن و جمله های ناشایست و بی مورد و بی محتوا و استفاده از کلمه های زیبا و معنی دار و سود بخش.

5تشکر کردن از رفتار و اخلاق زیبای فرزندان :

کودک وقتی می خواهد کاری انجام دهد خیلی دوست دارد و خوشحال می شود  تعریف و تمجید و تشکر اطرافیانش را بشنود ؛ وقتی بازی تمام می شود و اسباب بازی هایش را سرجای خود می گذارد یا نماز می خواند با پدرش در مسجد، یا کاغذ یا هیچ چیز را به زمین نمی اندازد و در سطل اشغال می اندازد و

 

در این وقت لازم است رفتارهای فرزندمان را بالبخندی تایید نموده و از او تشکر کنیم و بگیوییم: خدای بزرگ پاداش خیرت دهد، احسنت که کارت عالی بودو بگوییم با این کار شما خدا هم راضی خواهد بود .

مهم این است که کودک ما تشخیص دهد که چطور رفتار خوب را از بد جدا کند و نسبت به این امر شناخت کافی داشته باشد که این آموزشی خواهد بود برای اینکه حلال و حرام را تشخیص داده و از هم جدا کند.

روانشناسان می گویند: پدران وظیفه دارند که با فرزندانشان تعریف و تمجید زیاد بکار ببرند بویژه وقتی که رفتاری زیبا و قشنگ از خود نشان می دهند، چون این اقدام رفتارشان را زیباتر می کند و بیشتر اعتماد به  نفس پیدا می کنند و این احساس را خواهند داشت که انسان های موفق جرات روبرو شدن با هر گونه مشکل و ناراحتی را دارند ، این اعتماد به نفس زیاد او را تبدیل  به انسانی پی گیر جراتمند می کند و همچنین او را فردی زیرک و در نهایت رهبر و الگو بار می آورد.

نوشته:یاسین محمد کلاری

ترجمه:ژیان ابراهیم پور

منبع:اصلاح ویب

نمایش بیشتر

ژیان

استان آذربایجان - سردشت مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا