اندیشه

انتخاب ، عاملی مهم برای رسیدن به هدف

خلاصه ی فصل دوم کتاب اثر مرکب؛ نوشته ی دارن هاردی

انتخاب ها

زندگی مجموعه ای از انتخاب هایی است که خودمان انتخاب می کنیم. انتخاب ها ریشه ی تمام وقایع و نتایج هستند و هر موقعیتی که الان دارید، نتیجه ی انتخاب قبلی شما بوده است. یادمان باشد که هر انتخابی، رفتاری را شروع می کند که به مرور زمان تبدیل به عادت می شود. انتخاب های ضعیف شما را به عقب می برد و اگر اصلاً انتخابی هم نداشته باشید، در واقع انتخاب کرده اید که دریافت کننده ی منفعلی باشید از هر چیزی که سر راهتان قرار می  گیرد. «هر چه پیش آید، خوش آید».

هر تصمیمی هرچند هم کوچک و بی اهمیت باشد، مسیر زندگی تان را تغییر می دهد.

چگونه انتخاب های آگاهانه داشته باشیم تا باعث شکوفایی و توسعه زندگی مان شود؟

ابتدا باید از خود بپرسیم که چه تعداد از تصمیم هایمان را آگاهانه انتخاب کرده ایم؟ و چه کارهایی انجام داده ایم که آگاهانه نبوده است، ولی در عین حال هر روز انجامشان می دادیم.

بزرگترین مسأله ی شما آن نیست که عمداً تصمیم بدی گرفته اید، بلکه بزرگترین چالش شما این است که موقع انتخاب هایتان اصلاً بدان ها توجه نکرده اید. اغلب نوع فرهنگ و تربیت ماست که انتخاب هایمان را تشکیل می دهد.

مراقب موارد کوچک و به ظاهر بی اهمیت زندگی باشیم. فیل ها گاز نمی گیرند، اما پشه ها گاز می گیرند، این موارد کوچک هستند زندگی شما را نیش می زنند.

تا زمانی که به خودتان اجازه دهید که بدون فکر انتخاب کنید و تصمیمات ناخودآگاه بگیرید، نمی توانید به صورت آگاهانه این رفتارهای بیهوده را تغییر دهید و عادت های مثبت را جانشین آن کنید. اما دیگر زمان انتخاب های قدرتمند است.

آیا همیشه انگشت اتهام را سوی دیگران دراز می کنید، این کار ساده ای است، اما مشکلات را حل نمی کند. به جای آن سعی کنید خصوصیات خوب دیگران را هم به خود و او یادآور شوید، این قدردانی از او، اثرات مثبت فوق العاده ای بر ارتباط میانتان دارد. برای این کار می توان خصوصیات مثبت او را هر روز یادداشت کرد و بدین ترتیب بیشتر بر جنبه های مثبت او متمرکز و جنبه های منفی را نادیده و یا کم رنگ دید.

قبول کنید که در هر کاری و هر چیزی خودت مسئولیت صددرصد را برعهده دارید، شما باید صددرصد مسئولیت رابطه ها را قبول کنید و در قبال آن انتظار دریافت هیچ چیزی نداشته باشید. رابطه ای که بر مبنای شانس و احتمال و توقعات زیاد بنا شده باشد، همیشه در معرض فاجعه و خراب شدن است.

اگر در هر کاری سعی کنید مسئولیت رفتار و ارتباط خویش را برعهده بگیرید، سعی می کنید همیشه واکنش مناسبی از خود نشان دهید. در این صورت قدرت در دستان خودتان است و همه چیز به خودتان بستگی خواهد داشت و شانس و موقعیت و شرایط مهم نخواهند بود. چرا که شما در قبال کارهایی که انجام می دهید و یا نمی دهید و نحوه ی واکنش اتفاقاتی که برایتان رخ می دهد، مسئول هستید.

خوش شانسی

ممکن است فکر کنید که آدم بدشانسی هستید، اما در واقع این تنها یک بهانه است. شانس به سادگی از انتخاب های صحیح به وجود می آید. تنها تفاوت افراد موفق با افراد ناموفق این است که وقتی شانس در مسیر زندگی قرار می گیرد، افراد موفق از آن استفاده می کنند و دیگران نه…

شانس چهار بخش مهم دارد:

آمادگی: یعنی پیشرفت شخصی با افزایش توانمندی های خودتان مانند مهارت ها و دانش و تخصص و منابع و…

نگرش ها: یعنی اعتقادات و طرز فکر؛ باید طرز فکر خود را تغییر داده و معتقد بود که خوش شانس هستی و می توانی موفق باشی.

فرصت: یعنی موقعیت های خوبی که در مسیر شما قرار می گیرد. باید از فرصت های اتفاقی و طبیعی که به دلخواه خودش ظاهر می شود، بهترین استفاده را کرد.

اقدام: یعنی اقدامات عملی ای که انجام می دهید. جایی که باید وارد عمل شوید.

عمل + فرصت + نگرش + آمادگی = شانس

شانس پیرامون همه ی ما وجود دارد، شانس واقعی دیدن موقعیت ها و شرایط و استفاده ی بهینه از آنهاست. پرتو شانس به همه یکسان می تابد، اما جای اینکه چترتان را باز کرده و بالای سر خود قرار دهید، باید به آسمان نگاه کنید تا آن را دریافت دارید. هرچه بیشتر تلاش کنید، خوش شانس تر هستید.

در مورد مسایل و مشکلاتی که برایتان پیش آمده، ناله و شکایت نکنید. باید از رخدادها و شکست ها درس گرفته و باز به حرکت ادامه دهید و هر بار نیز همین کار را کرد.

روز پایان کودکی و شروع بزرگ سالی زمانی است که مسئولیت کل زندگی خودت را با تمام نتایج خوب و بد برعهده بگیرید. امروز روز فارغ التحصیلی است از همین حالا شروع کنید و مسئولیت صددرصد زندگی خویش را برعهده بگیرید و بهانه ها را کنار بگذارید.

سلاح سری برگ برنده

آن قسمت از زندگی تان را که می خواهید در آن بیشتر موفق شوید را انتخاب کنید. اولین قدم تغییر آگاهی هاست. تصمیماتی که شما را از هدفتان دور می کند بشناسید. برای این کار هرآنچه مربوط به هدفتان می شود را یادداشت کنید تا اینکه این کار برایتان تبدیل به عادت روزانه می شود. این یادداشت برداری باعث می شود که در مورد انتخاب هایتان آگاهی کامل داشته باشید.

بزرگترین تفاوت افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق تمایل به انجام کارهایی را دارند که افراد ناموفق مایل به انجام آن نیستند.

قله ی پول

مراقب هزینه ها و خرجی هایی باشید که بدون برنامه و ناآگاهانه انجام می دهید. هرچیزی را که خرج می کنید، ابتدا آن را ثبت کنید. این باعث می شود که از تصمیمیات ناآگاهانه خود بیشتر اطلاع یابید و آنها را کنترل نمایید.

گزارش نویسی روشی است که شما را به مسیر موفقیت برمی گرداند. با این کار اهدافتان را در معرض دید خود قرار می دهید. فرایند ثبت وقایع را همچون کالایی ارزشمند جدی بگیرید، زیرا شما واقعاً ارزشمند هستید.

ثبت کردن چگونه باید باشد؟

ثبت کردن باید کامل، جامع، سازمان یافته، منظم و بی وقفه و مداوم باشد. هرچند ممکن است در ابتدا سخت و خسته کننده باشد، اما چنان نتایج مؤثری خواهد داشت که خود شیفته ی آن خواهید شد.
روانشناسان می گویند: برای اینکه چیزی تبدیل به عادت شود، باید به مدت ۳ هفته به صورت مداوم و مکرر آن را انجام دهید. پس به مدت ۲۱ روز رفتارتان را ثبت کنید. برای کسب هر نتیجه ی دلخواهی باید تلاش نمود.

قهرمان گمنام

وقتی وقایع زندگی تان را ثبت می کنید، به همان اندازه که بر کوچکترین کارهای صحیح و مثبت متمرکز می شوید، بر اشتباهات کوچکتان نیز متمرکز شده و آنها را شناسایی می کنید.

نظم و ترتیب عالی در تمرینات و مداومت و ایجاد تغییرات کوچک، در نهایت نتایج بسیار عالی کسب می نماید. اینها صدها و هزاران و میلیون ها مورد کوچک است که تفاوت میان عادی و فوق العاده را مشخص می کند. این قدرت عوامل کوچک است که دست به دست هم داده و نتایج عالی می آفرینند نه عوامل بزرگ.

زمان گوهر ارزشمند

هرچه زودتر شروع به تغییرات کوچک زندگی خود کنید، اثر مرکب در جهت خواست و آرزوی شما قدرتمندتر عمل می کند.

آیا به خودتان می گویید برای شروع خیلی دیر است؟! دیگر هرگز نمی توانید موفق شوید؟! این تنها یک تفکر منفی و ناامید کننده است. خواهشاً این تفکرات را رها کنید. چرا که هیچ وقت دیر نیست. کلید موفقیت در این است که از همین حالا شروع کنید.

هر عمل بزرگ و هر ماجرای خارق العاده ای تنها با گام های کوچک شروع می شود. قدم اول همیشه سخت تر از آنچه هست به نظر می رسد. ولی می توانید با تغییرات کوچکی مثلاً از یک دهم درصد شروع کرد و این کار را هر روز ادامه داد و به تدریج تغییرات را افزایش داد. که در نتیجه پس از ده سال هزار درصد رشد خواهید کرد.کسب موفقیت های کوچک و مکرر، اعتماد به نفس را نیز بالا می برد و ارتباط با دیگران را بهبود می بخشد.

زندگی شما نتیجه ی انتخا ب های لحظه به لحظه ی شماست. مهم است بدانید هر انتخابی که می کنید، تا چه اندازه شما را به هدف اصلی نزدیک و یا دور می کند.

به دلیل اینکه تمام دستاوردهای شما در اثر انتخاب های لحظه به لحظه ی شماست، پس با تغییر این انتخاب ها قدرت بی نظیری برای تغییر زندگی بدست می آورید و تصمیمات شما گام به گام و روز به روز اقداماتتان را تشکیل می دهد و به عادت تبدیل می کند و تکرار و تمرین آنها را همیشگی و دایمی می کند.

شکست خوردن و پیروز شدن یک نوع عادت هستند، عادت های برنده شدن و موفقیت را آرام آرام به زندگی خود تزریق کنید. عادت های مخرب را حذف و به جایش عادت های سازنده و مثبت قرار دهید.

خلاصه ی گام های عملی:

۱- در کدام جهت زندگی خود بیشتر مشکل دارید؟ تمام جنبه های آن وضعیت را که به خاطرشان سپاسگزارید، یادداشت کنید.

۲- فرصت چیزهایی که باعث تقویت و افزایش حس سپاسگزاری شما می شود را آماده کنید.

۳- در کدام قسمت از زندگی تان صددرصد مسئولیت موفقیت و یا شکست خود را نمی پذیرید؟

۴- سه کاری را که در گذشته باعث به هم ریختن شرایط و اوضاع شده است را یادداشت کنید.

۵- سه کاری را که می بایست انجام می دادید و انجام نداده اید را یادداشت کنید.

۶- سه اتفاقی را که برایتان پیش آمده و شما در مقابلش واکنش ضعیفی نشان دادید را یادداشت کنید.

۷- سه کاری را که همین حالا می توانید شروع کنید و با انجامش مسئولیت زندگی تان را بدست می آورید یادداشت کنید.

۸- در یکی از زمینه های زندگی تان که قصد دارید آن را ارتقا دهید، شروع به یادداشت و حداقل یکی از رفتارهایتان را پیگیری کنید.

تهیه و تنظیم: کلثوم حسن زاده
منبع: خلاصه ی فصل دوم کتاب اثر مرکب؛ نوشته ی دارن هاردی

نمایش بیشتر

کلثوم حسن زادە

@@نویسنده و مترجم و شاعر ایران - آذربایجان غربی - سردشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا