دعوت اسلامیعقاید

انسان ها از پنج جهت تحت مراقبت هستند

عبدالقادر عباسیان

انسان ها ؛ علی الخصوص علماء دینی تحت مراقبت های پنج گانه قرار دارند تا مبادا مرتکب تزلزل و لغزش های بی رویه قرار گیرند.. بر علمای دینی لازم است با توجه به این پنج نگهبان به انجام وظایف دینی و تبلیغ و صدور فتوا بپردازند

۱-نگهبان اول: هر انسان تحت حفاظت و مراقبت خداوند قرار دارد ….
خداوند می فرمایند : بی گمان خداوند کردار و رفتار شما را زیر نظر دارد و مراقب شما است. ان الله کان علیکم رقیبا

۲-نگهبان دوم: انسان ها و علما از جانب رسول اکرم صلی الله علیه و سلم که بر اعمال و رفتار آن ها مطلع و گواه است ، تحت مراقبت قرار دارند .. خداوند می فرمایند: یا ایها النبی انا ارسلناک شاهدا و مبشرا و نذیرا … ای پیامبر ما تو را به عنوان گواه و مژده رسان و بیم دهنده به میان انسان ها فرستادیم ..

مترجم : چون شما اخبار آسمان را به زمین منتقل می کنی و برنامه خداوند را به روح مردم تزریق و منتقل می کنی، شاهد بر اوضاع و احوال امتت هستی مژده رسان مومنان به بهشت و بیم دهنده کافران به دوزخ هستی.

۳-نگهبان سوم: حراست از جانب فرشتگان مکرم و صاحب جاه و منزلت نزد خدا ؛ آنان که اعمال ریز و درشت انسان ها را می نویسند…
” و ان علیکم لحافظین کراما کاتبین یعلمون ما تفعلون ” بر شما فرشتگانی مراقب ، گرامی و نویسنده و دانا گماشته شده اند..
بر هر یک از انسان ها بیست و یک فرشته گماشته شده است ..

مترجم :
ملائکه ها انسان را همراهی می کنند و مراقبتشان جنبه ی نوبتی دارد و زمان مراقبت از انسان در میان آن ها تقسیم بندی شده است؛ آنجا که خداوند متعال می فرمایند:بدون شک نگهبانانی از جنس ملائکه بر شما گماشته شده اند ؛ این نگهبانان در پیش گاه خداوند محترم هستند و پیوسته مشغول نوشتن اعمال شما هستند و می دانند هر کاری را که می کنید؛ چون در حوزه کارشان مهارت دارند .

۴-نگهبان چهارم مومنان هستند ؛ خداوند می فرمایند : ” و قل اعملوا فسیری اللە عملکم و رسولە و المومنون” ای پیغمبر صلی الله علیک و سلم به آنها بگو هر چه را می خواهید انجام دهید که این اعمل تحت مراقبت بوده و پیغمبر صلی الله علیه و سلم و مومنان هم از کارتان ـ در روز قیامت ـ آگاه می شوند ؛ زیرا هیچ چیزی از دید خداوند پنهان نمی ماند و پیغمبر و مومنان نیز جهت گواهی بر کردار انسان ها حاضر و ناظر می شوند ؛ پس در واقع آن ها هم نگهبانان عملکرد انسان هستند .

۵-نگهبان پنجم: هر انسان بر نفس خود و عملکردش شاهد ونگهبان می باشد ؛ چنان چه خداوند منان می فرمایند :” بل الانسان علی نفسه بصیره ” قطعا انسان خودش از وضع و حال خود آگاه است و از دیگران بیشتر از وضع و حال و کردار و اسرارش آگاه است و تمام اعضایش روز قیامت به نفع یا ضرر وی شهادت و گواهی خود را در حضور خدا اعلام می دارند ؛ چون او در دنیا نگهبان و ناظر عملکردش بوده است..
در روز قیامت هرکس با توجه به عملکردش مورد محاسبه قرار می گیرد و انکار بی مورد وی سودی نخواهد داشت..
نکته اصلی این است که هرچه بکنیم از دید نگهبانان پنج گانه که مرتب ما را می پایند نمی توانیم رها شویم ..

مترجم و تهیه کننده: عبدالقادر عباسیان
ـ پیرانشهر

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن