اندیشهدعوت اسلامی

توصیه هایی برای علما، دعوتگران و اندیشمندان مسلمان

توصیه هایی برای علما، دعوتگران و اندیشمندان مسلمان

محمد حامدی

هنگامی که به مقام نصیحت عموم مسلمانان می رسیم زبان به لکنت می افتد و روح می لرزد که چگونه برای ما ممکن خواهد بود که علما و دعوتگران و متفکران آنها را نصیحت کنیم.. اما اشکالی ندارد که نصیحت برای پیشوایان مسلمین (و از جمله شما) و مردم یک امر عادی است.
بدین خاطر، به من گوش دهید که خود و شما را به چند نکته مشخص توصیه نمایم و وقت گرانبهایتان را نگیرم .

ده نصیحت من عبارتند از:
۱_ در حالی که مردم را به نیکی امر می کنید، آبادساختن دل هایتان با یاد خدا و دعا و نماز و روزه و صدقه را فراموش نکنید.
۲_ امت اسلامی از لحاظ روحی و جسمی پراکنده است.. کاری نکنید که عامل پراکندگی بیشتر آن باشید.. بلکه عقل و دلهایشان را با گفتمانی اصیل و معاصر و قابل فهم متحد نمائید .. و الگوهایی از وحدت و همگرایی در بین خودتان ارائه نمائید.
۳_ وفاداری خود را به پروردگار و دین و مقدسات و امت خود ثابت کنید و بیزاری خود از هر اندیشه و فرهنگ و نظام و برنامه بیگانه را با سخنان و مواضع شرافتمندانه، اعلام نمائید
۴_ چشمان خود را به روی هر فاسد، مفسد، ناشر خائن، هوس باز و بیهوده کاری که ارزش ها و روش های ملت را دستکاری می کند، خواه حاکم باشد یا محکوم به خوبی باز کنید.
۵_ دیدگان و دلها را به سمت اولویتهای امت که عبارت است از آماده سازی جدی برای بازگرداندن شکوه آن و تحقق بخشیدن به حاکمیت آن با تحکیم قانون پروردگارش و آزادی اسیران و گرفتارها ، جلب نمائید.

۶_ نشانه های تعادل در نگاه نسبت به مقتضیات دنیا و آخرت را در امت اسلامی محقق نمائید .. مادی گرایی ویران می کند و گرایش به معنویت خشک می نماید.. ولی تعادل مطلوب است.
۷_ در کنار مردم باشید و از زندگی آنان غائب مباشید .. تا مردم الگو و نمونه عملی را مشاهده کنند و در همه عرصه های مجازی و حضوری مشارکت آشکار داشته باشید.

۸_ به فکر تجدید روش ها و وسایل و ارائه هر چه مفید و سودمند است، باشید..
مردم خسته شده اند.. و روش های سنتی ما دیگر اثر مطلوب را ندارد.. و خداوند خالق ، الهام بخش و یاری کننده است.
۹_ جهانی بودن پیام خود را به خاطر بسپارید که شما پیام آور رحمت برای جهانیان هستید و نه فقط برای مسلمین بطور خاص .. بلکه بگذارید تلاش و تفکر برای اقامه حجت در همه قاره ها باشد. نه فقط برای ناحیه یا منطقه ای باشد و کاری نکنیم که گفتمان ما تنها برای خودمان باشد و دیگران را در نظر نگیریم .
۱۰_ منابر، مساجد، مدارس، دانشگاه ها، انجمن ها، هیئت ها و گروه های خود را برای تعظیم و بزرگداشت پروردگارتان و سنت پیامبرتان صلی الله علیه و سلم بکار گیرید.. و صاحب پیامی باشید که در همه جا اثر و لبخندی بر جای می گذارد، نه کارمندانی که برای اشغال پستی سر و کله می شکنند تا از طریق آن امرار معاش نمایند.

(خداوند برای شما و باشما و بر شما بگشاید)

دکتر محمد سعید بکر

ترجمه : فهیم بهنام

نمایش بیشتر

فهیم بهنام

استان آذربایجان غربی - ارومیه مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا