تاریخ

دوچرخه سواری با خدا

 

چندی پیش مطلب زیبایی را در اینترنت خواندم که بسی جای تأمل بود و توجه مرا به خود جلب کرد، مطلبی در مورد دوچرخه سواری با خدا که متن آن به شرح ذیل می باشد:«دوچرخه سواری من با خدا

نویسنده: مارک ویکتور هانس و جک کنفلید . ترجمه عمران هاشمی  

زندگی مثل دوچرخه سواری است و از دوچرخه نمی افتی مگر اینکه پا زدن را متوقف کنی. (گلاد پییر)

 من در ابتدا خداوند را یک ناظر؛ مانند یک رئیس یا قاضی می دانستم که دنبال شناسایی خطاهایی است که من انجام داده ام و بدین طریق خداوند می داند وقتی که من مردم، شایسته بهشت هستم و یا مستحق جهنم … و وقتی قدرت فهم من بیشتر شد، به نظرم رسید که گویا زندگی تقریباً مانند دوچرخه سواری با یک دوچرخه دو نفره است و من دریافتم که خدا در صندلی عقب در پا زدن به من کمک می کند … نمی دانم که چه زمانی بود که خدا به من پیشنهاد داد که جایمان را عوض کنیم و از آن موقع زندگی ام بسیار فرق کرد، زندگی ام با نیروی افزوده شده او خیلی بهتر شد. وقتی کنترل زندگی دست من بود، من راه را می دانستم و تقریباً برایم خسته کننده بود، ولی تکراری و قابل پیش بینی و معولاً فاصله ها را از کوتاهترین مسیر می رفتم. اما وقتی خدا هدایت زندگی مرا در دست گرفت، او بلد بود که از میانبرهای هیجان انگیز و از بالای کوهها و میان صخره ها و با سرعت بسیار زیاد و وحشتناک حرکت کند و پیوسته به من می گفت: «تو فقط پا بزن».

 من نگران و مضطرب بودم و پرسیدم: «مرا به کجا می بری؟»

او فقط خندید و جواب نداد و من کم کم به او اطمینان کردم.

 وقتی می گفتم: می ترسم.

 او به عقب برمی گشت و دستانم را می گرفت و من آروم می شدم.

 او مرا نزد مردمی می برد و آنها نیاز مرا به صورت هدیه می دادند و این سفر ما، یعنی من و خدا ادامه داشت تا از آن مردم دور شدیم.

 خدا گفت: هدیه را به کسان دیگر بده که آنها بار اضافی سفر است و وزنشان خیلی زیاد است، بنابراین من بار دیگر هدیه ها را به مردمانی دیگر بخشیدم و فهمیدم: «دریافت هدیه ها بخاطر بخشیدن های قبلی من بوده است» و با این وجود بار ما در سفر سبک تر است.

 من در ابتدا در کنترل زندگی ام به خدا اعتماد نکردم، فکر می کردم او زندگی ام را متلاشی می کند، اما او اسرار دوچرخه سواری (زندگی) را به من نشان داد و خدا می دانست چگونه از راههای باریک مرا رد کند و از جاهای پر از سنگ و لاخ به جاهای تمیز ببرد و برای عبور از معبرهای ترسناک پرواز کند …

 و من دارم یاد می گیرم که ساکت باشم و در عجیب ترین جاها فقط پا بزنم و من دارم از دیدن مناظر و برخورد نسیم خنک به صورتم در کنار همراه دائمی خود «خدا» لذت می برم و من هر وقتی که نمی توانم از موانع بگذرم، او فقط لبخند می زند و می گوید: پا بزن.»

 متنی بسیار زیبا که از میزان همراهی انسان با خدایش سخن می گوید. ما چقدر به بودن با خدا اطمینان داریم. هنگامی که در متن داستان و زندگی واقعی خود خیره گشتم، دریافتم که ماجرای ما نیز با قرآنی که کلام خداوند و دقیق تر بگویم همان راهنمایی های خداوند برای گام نهادن و پیمودن مسیر عبودیت از لای طبیعت زیبا و مناظر رؤیایی و در عین حال واقعی و دلنشین بندگی می باشد، همانند دوچرخه سواریی است که در متن بالا بدان اشاره شد.

 گاهی ما در ارتباط به کلام خدا چنان هستیم که در پیمودن مسیرِ سیر به سوی کمالات، انگار سوار بر دوچرخه دو نفره ای هستیم که ما رکاب زن و خداوند نیز در پشت، ما را با آیات زیبایش راهنمایی می کند. به گونه ای که ما بر اساس اندک تجارب خود در زندگی که همان مهارتی بسیار کم در رکاب زنی و آشنایی بسیار اندک به مسیر است، به زندگی خود ادامه می هیم. هر جا دچار مشکلی شدیم و با موانعی برخورد کردیم و یا مسأله ای برایمان پیش آمد و به راهنمایی نیاز داشتیم، با یاد همراهی خدا افتاده و دستانمان را به سوی او بلند کرده و از لای آیات گهربارش، راهنمایی خود را از آن بر گرفته و به مسیر خود ادامه می دهیم، مسلماً در چنین شرایطی، سعی خواهیم کرد که آسانترین و کوتاهترین مسیر را انتخاب کرده و به آیات دوروبر توجهی نخواهیم داشت.

 هرچند مزیتی که در این روش وجود دارد این است که حداقل از به انحراف کشیدن و راه به در شدن، در امان خواهیم بود و ممکن است که بلاخر به سر منزل جاوید خویش در آخرت و رضایت رضوان الهی برسیم. اما یادمان باشد که از بسیاری از مناظر زیبا و دلنشین و شگفت انگیز جهان وسیع قرآن (هدایت) محروم خواهیم بود. دنیایی از زیبایی، آرامش، سعادت و به سوی کمالات و معنویت اوج گرفتن.

 چنین اشخاصی که البته بیشتر ما مسلمانان از آن دسته ایم، از اقیانوس بیکران زیبایی ها و خوشی های قرآن، تنها به برگرفتن توشه ای اندک از آن، بسنده کرده و از میان پرتوهای خورشید فروزان آن، تنها به چراغی کم سو که جلو راهشان را روشن سازد و بس، اکتفا می نمایند. آری به خیال خود می گوییم، همین که جلوی راه خود را ببینیم و راه را گم نکنیم کافیست و ما را به مناظر اطراف چکار؟ البته باز بسی جای شکر است که در روزگاری که به قرآن، تنها به مثابه کتابی مقدس و متبرک که بالای تاقچه ی خانه ها و داخل مساجد نگهداری شود، نگاه می شود، با آن همچنان در ارتباط بوده و گهگاهی نوری از چراغ فروزان آن را برداشته تا راه خویش را با آن روشن نمایند. ولی باز غافل از آنیم که ممکن است از این میان، راههای بسیار هموارتر و در عین حال دل انگیز تری نیز وجود داشته باشد که به آن پی نبرده باشیم و غافل از اینکه برای پیمودن مسیر عبودیت، به تمام پرتوهای این خورشید فروزان نیاز داریم. 

در مقابل عده ای نیز هستند که در این راه پر تلاطم و فراز و نشیب، فرمان دوچرخه ی خویش را به خدا سپرده و خودشان در پشت سر وی تنها رکاب می زنند و نظاره گر مناظر زیبا و شگفت انگیز و پرهیجان مسیر عبودیت هستند. آری خداوند که خود بهترین راهنما و آفریدگار این هستی می باشد، بنده ی خویش را به کجاها که نمی برد؟! بنده ای که به عمق اقیانوس بیکران قرآن رفته و در ژرفای آن به شنا می پردازد. بنده ای که تنها گهگاهی و تنها در ماه رمضان آن را تلاوت نمی کند. بلکه گوش دل به آن فرا می دهد و با قرآن زندگی می کند. هر روز و هر لحظه آن را بر زبان و قلب و ذهن خویش جاری و به اعماق مفاهیم و معانی آن فرو می رود. بنده ای که هر بار که در زیر انوار تابناک و پرتوهای فروزان و درخشان قرآن قرار می گیرد، آرامشی عمیق در عمق قلب وی سکنا می گزیند و زندگی اش را زیبا می سازد.

 چنین شخصی از پیمودن راه های سخت و دشوار مسیر عبودیت نمی هراسد، زیرا فرمان دوچرخه اش را در دست خالقی می بیند که آفریننده تمام جهان و همچنین مهربانترین مهربانان است، دیگر از چه بترسد؟! چنین افراد سعادتمندی که فرمان زندگی شان را به خدا سپرده و خودشان تنها رکاب می زنند و نظاره گر هستند، دیگر از دشواری راه ها و پرتگاه ها و راه های صعب العبور نمی هراسند و اصلاً بدانها توجهی ندارند، زیرا آنچنان جذب شگفتی ها و اعجاز زیبای اطرافشان (آیات روشنی بخش قرآن) گشته اند، که سختی ها را احساس نمی کنند و از طرف دیگر به خداوند خویش اطمینان کامل دارند.

 آن ها هر بار درسی و عبرتی از آیات الهی برگرفته و در نتیجه مسیر عبودیت و رسیدن به سعادت واقعی دنیوی و اخروی را با شتاب بیشتر و کاملتر می پیمایند.

 اینها افرادی هستند که هدف نهایی را که رسیدن به مقام رضوان الله است، سرمشق خویش قرار داده و مست آن گشته اند و چون لذت بودن با خدا و همراهی با خدا را چشیده اند، دیگر آن را با هیچ چیز دیگری تعویض نمی کنند. دیگر ناهمواری های راه، آن ها را از مسیر باز نمی دارد و به بیراهه نمی کشاند.

 خوشا به سعادت چنین سعادتمندانی حال از خودمان سوال کنیم که ما جزء کدام دسته ایم؟

فرمان دوچرخه زندگی مان به دست کیست؟ خودمان یا خدا؟

 اگر نگاهی به وضعیت مسلمانان و قرآن در این روزگار بیندازیم، می بینیم که متأسفانه در چه روزگار غریبی به سر می بریم! چه بسا مسلمانانی هستند که تنها گهگاهی به قرآن سر می زنند و غم انگیز تر اینکه، بدون آنکه چیزی از مفاهیم و پیام های قرآن دریابند، تنها به تلاوت خشک و بی روح آن بسنده کرده و آن را بزرگترین عبادت نیز می پندارند که فرضاً امسال یک بار قرآن را ختم نموده اند!! اما آیا قرآن برای این نازل شده است؟ هرچند منظور بنده انکار خیر تلاوت نمی باشد، بلکه تنها می خواهم به یاد آوریم که هدف از نزول قرآن چه بوده است؟ مگر نه آن است که برای هدایت انسان ها آمده است؟!

 ولی متأسفانه بیشتر مسلمانان از درک این واقعیت غافل گشته و در واقع فرمان دوچرخه زندگی شان را به دست خویش ناآگاه و غافل سپرده اند و از قرآن تنها همچون کتابی مقدس و متبرک استفاده می شود که بودن آن در خانه و بالای تاقچه ها، مبارک و موجب برکت و حافظت از خانه می شود. بی آگاه از آیات نهفته در آن که دارای انرژی های ارزشمند و روشنایی های روشنگری است.

 خدایا فرمان دوچرخه زندگی مان را به تو می سپاریم. خدایا ما را از راه های صعب العبور و پرتگاه های دشوار زندگی محافظت کن و ما را در زیر انوار و پرتوهای درخشان و روشنگر قرآن به سعادت برسان.

نویسنده: کلثوم حسن زاده

نمایش بیشتر

کلثوم حسن زاده

@@نویسنده و مترجم و شاعر ایران - آذربایجان غربی - سردشت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا