خانواده

سخنی با خواهران دینی

خواهر گرامیم:سلام ورحمت وبرکات خداوند بر شما باد
خواهرم این کلمات از درون انسانی دلسوز وخیرخواه بر می آید کسی که خوشبختی دنیا وآخرت تورا آرزو می کند، پس گوش دل به آن بسپار به امید اینکه خداوند متعال چنان محبتی نصیبت گرداند که دنیایت را روشن وآخرتت را گلشن سازد.
خواهر ارجمندم:
قبل از هر چیز همیشه ودر هر جا تقوا را سرلوحه خود قرار بده؛ بدین معنا که با تبعیت از اوامر الهی وپرهیز ازمنهیات،سدی میان خود و عذاب الهی قرار بدهی.

همیشه به نعمت هایی که خداوند به تو ارزانی داشته بیندیش وبه اطرافت نگاه کن که چه بسیارند کسانی که نعمت سلامتی از آنان گرفته شده ویا به خاطر مصیبتی اندوهناکند در حالی که تو سالم و تندرست هستی وخداوند متعال نعمت های گرانبهایی به تو عطا نموده تا جایی که نعمت سلامتی وعافیت را به تنت کرده است ؛  پس با گفتار وکردارت شکر خدا را به جای بیاور و بدان که اخلاص در عمل ازجایگاه ویژه ای برخودار است تا جایی که اگر شخص در کارهایش هر چند که دنیایی هم باشند،اخلاص داشته باشد،خداوند به او پاداش می دهد.

خواهرم:

بدان که زمینه این کار وکسب پاداش آن بسیارند مانند: کسب اجر وپاداش به خاطر کاهش درد ورنج بیماران وبرطرف کردن مشکلات آنان، پاک کردن اشک بیماران،رسیدگی به خواهر بیمارت وپرستاری ازاو،عیادت از بیماران،دلجویی افراد مصیبت دیده و…همه این اعمال از بزرگترین راههای کسب اجر و ثواب هستند در حالی که بسیاری از خواهران پزشک وپرستار ما از آنها غافلند.آیا حیف نیست که شخصی به خاطرنداشتن نیت پاک تمام این پاداش های ارزشمند را از دست بدهد؟!خوشبختانه تعدادی از خواهران پزشک وپرستار با تمام وجود وبه نحو احسن این کار را انجام می دهند وحتی برای شفای بیماران دعا می کنند وقرآن می خوانند وآنها را تشویق می کنند که امیدشان به خدا باشد وفراموش نکنند که دارو تنها سبب است وشفا دهنده واقعی کسی نیست جز خداوند متعال وبه این شیوه نهال توحید را در دل بیماران کاشته وبارور می سازند.
خواهرم بدان که:
نقش تو در بالا رفتن درجه ایمان شخص مسلمان ویا هدایت شخص گمراه به اسلام نقش بسزایی است و برای تو از دنیا وهر آنچه در آن وجود دارد،ارشمندتر ست همانگونه که رسول الله(ص)می فرماید:{فوالله لأن يهدي الله بك الرجل الواحد خير لك من حمر النعم}رواه البخاري ومسلم« قسم به خدا اگر خداوند به وسیله تو شخصی را هدایت کند برای تو از شتران سرخ(که در آن دوران خیلی با ارزش بوده) بهتراست».
آیا برای مسلمان حیف نیست که با انسان های دور از دین رفت وآمد وگفتگو داشته باشد ولی هیچ نقشی در هدایتشان ایفا نکند؟! پس خواهرم با اخلاق و رفتار نیک خود وبا التزام وافتخار به دین،مردم را به سوی خدا دعوت کن.
خواهرم بدان که:
پایبندی به حجاب به معنای اطاعت وفرمانبرداری از پروردگار متعال است ؛ چرا که خداوند می فرماید:{ يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا} احزاب/59 «ای پیامبر به همسرانت ودخترانت وزنان مؤمنان بگو:چادرهای خود را بر خویش فرو افکنند،(وبا آن سرو صورت وسینه هایشان را بپوشانند)این مناسب تر است تا شناخته شوند؛پس مورد آزار قرار نگیرند،وخداوند آمرزنده ی مهربان است»

خواهرم حجاب تو از بزرگ ترین راه های نزدیک شدن به خداوند است وبرای تو به سان دژی محکم بوده که عزت را برای تو به ارمغان می آورد وتو را از اینکه بازیچه هوسرانان شوی،مصون نگه می دارد

پس چشمت را بر محرمات الهی ببند ودر این راه بسیار تلاش کن واز خلوت واختلاط با مردان بیگانه بپرهیز،چرا که رسول الله(ص)می فرماید:(زن ومرد نامحرم نباید با هم خلوت کنند مگر با حضور محرم).

همچنین از هم صحبت شدن،شوخی کردن وخندیدن با مردان بیگانه پرهیز کن ؛ چرا که خداوند متعال می فرماید:{ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا}احزاب/32«پس در سخن گفتن صدایتان را نرم ونازک نکنید که آنگاه کسی که دلش بیمار است؛طمع کند(چشم طمع به شما بدوزد) ،وسخن شایسته بگویید»
از خود آرایی وخودنمایی هنگام برخورد با مردان بیگانه پرهیز کن واز کسانی نباش که دنبال مد ومدبازی هستند وبر مدارمد می چرخند بلکه از زمره کسانی باش که سعی در اصلاح مدها دارند وتلاش می کنند که مدها را تابع شریعت گردانند.
مترجم:شهلا قربانی( کارشناس ارشد زبان وادبیات عرب)سردشت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظر

  1. دستتون درد نکند شهلا خانم بسیار جالب و مفید بود به امید آنکه خواهرانمان در این دنیای فانی به دام وسوسه های شیطان و نفس خود نشوند وبه خودشون بیان تا خیلی دیر نشده انشاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا