تاریخ جهان

عوامل تقدم و پیشرفت ژاپن

دلایل پیشرفت ژاپن

بنظر شما اسرار پیشرفت ژاپن چیست؟

پیشرفت و تقدم هر کشوری حاصل عوامل متعددی است که در اینجا حدود 10عامل پیشرفت کشور ژاپن تقدیم حضورتان می گردد.

1 دوران ابتدایی در ژاپن دانش آموزان یکی از مواد درسی شان ، درسی بنام،( مسیری به سوی اخلاق )است که در آن دانش آموزان اخلاق مداری و نحوه ی تعامل با دیگران را می آموزند.

2 در ژاپن از اول ابتدایی تا سوم متوسطه امتحان گرفته نمی‌شود . زیرا هدف تربیت و شخصیت سازی و غرس مفاهیم است نه آموزش و تلقین خشک و خالی

3 ژاینی ها با وجود آنکه جزو سرمایه دارترین مردمان دنیا هستند اما(درمنزل) خدمتکار ندارند و همه ی اعضای خانواده مسئول تأمین نیازهای زندگی و نظافت خانه هستند.

4 کودکان ژاپنی روزانه به مدت یک ربع همراه  معلم و آموزگاران خود به نظافت مدرسه مشغولند و این کار باعث شده که مردم ژاپن اهل تلاش و جدیت و تواضع بوده و بر نظافت و پاکیزگی  حریص باشند.
5 کودکان ژاپنی  مسواک وخمیر دندان های ضد عفونی کننده را همراه خود داشته و هر روز بعد از تناول غذا در مدرسه دندان هایشان را می شویند. و در همان اوایل زندگی به حفظ سلامتی خود اهتمام می ورزند.
6 مدیر و معلمان مدارس نیم ساعت قبل از صرف غذا توسط دانش آموزان ، جهت اطمینان از سالم بودن غذا خود آن را تناول می کنند. زیرا آنان معتقدند که دانش آموزان آینده این کشور بوده و حمایت از آنان واجب است.
7 در ژاپن از نظافت چی  مدرسه به مهندس تندرستی یاد می شود و در آمد ماهانه اش 5الی 8هزار دلار امریکی است و وی هم قبل از کاندید شدن در برابر تمامی اختبارهای کتبی و شفاهی تسلیم خواهد شد.

8استفاده از تلفن همراه در قطار و غذا خوری و اماکن بسته ممنوع و قرار دادن تلفن همراه در حالت سکوت را در این اماکن( اخلاق) می نامند.

9 در غذا خوری های ژاپن ملاحضه خواهی کرد
که هر کسی به اندازه ی نیازش غذا سفارش می دهد و کسی در سینی غذایش چیزی باقی نمی گذارد.(و اهل اسراف و تبذیر نیستند.)
10 معدل تاخیر قطار و نفر برهای عمومی 7ثانیه در سال است زیرا آنها قومی هستند که ارزش وقت را می دانند و بر استفاده از تمام لحظه های عمرشان حرص می ورزند

در ژاپن آنهایی که صبح ها زودتر به سر کار می روند ماشین هایشان را دورتر نگه می دارند و پارکهای نزدیکتر را برای آنهایی که(به هر دلیلی) دیرتر از منزل بیرون می روند  نگه می دارند تا به کارهایشان برسند.

در ورودی پایتخت ژاپن در لوحه ای بزرگ نوشته شده است:
ای انسان اهل ایده و اندیشه باش تا صاحب ابداع و نوآوری باشی
(اما بزرگواران)
تمامی این جملات و ادبیات زیبا از رسالت های بزرگ اسلا م است .
دیگران بدان تمسک جسته و پیشرفت کردند و ما آن را اهمال کردیم  و در نتیجه (عزت و شکوه خود را از دست داده) و خود را از برکات دنیا و قیامت محروم کردیم

منبع :اسلامیات متنوعه
مترجم: عبدالرحمن رسولیان بانه

نمایش بیشتر

عبدالرحمان رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا