اصول

فتواهایی در باره روزه و رمضان(۷)

 

مبطلات روزه (آنچه باعث باطل شدن روزه می شود)

چه چیزهایی روزه را باطل می کنند؟

پاسخ: شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله در مجموع الفتاوی (۲۵/۲۶۵) می فرماید :هم بستر شدن با همسر ، استفراغ  (ازروی عمد) ، خون حیض و حجامت و خوردن و آشامیدن و واکسن یا سرم خوراکی روزه را باطل می کنند ، اما چیزایی که بدون اینکه انسان اختیاری داشته باشد از بدنش خارج می شوند مانند استفراغ غیر عمد و احتلام شدن در خواب ،جاری شدن خون از زخم یا خون استحاضه  این ها روزه را باطل نمی کنند.

بنابراین استفراغ عمدی یا خارج نمودن عمدی منی روزه را باطل می کند و مبطلات مذکور به جز (حیض و نفاس ) اگر به طور عمدی نباشند روزه را باطل نمی کنند. (الفتاوی ۲۵/۲۶۵)

   ریختن قطره در چشم و گوش

حکم ریختن قطره در چشم و گوش چیست ؟

آنگونه که علما این مسئله را بررسی نموده ان ریختن قطره در چشم و گوش  روزه را باطل نمی کند، ، همچنین بو کردن ،مثل بوی گل ها و عطرها ،ریختن سُرمه در چشم ،جاری شدن خون از بینی ،تزریق سِرُم یا واکسن به شرطی که خوراکی نباشد ، گرد و غبار ، چشیدن غذا برای کسی که در آشپزخانه مشغول آشپزی است به شرطی که چیزی وارد گلویش نشود ، آب در دهان  و بینی گرداندن (مضمضه و استنشاق) روزه را باطل نمی گردانند.

استفاده از اسپری توسط بیماران آسم و تنگه نفس و قورت دادن آب دهان و مسواک کردن در طول روز باعث باطل شدن روزه نمی شود .

 بوسیدن همسر در رمضان

حکم بوسیدن همسر در ایام رمضان چیست؟

اگر روزه دار مطمئن بود که در اثر بوسیدن همسرش مشکلی برایش نمی آید ، بوسیدن براش مشکلی ندارد و جایز است ،همانگونه که در (صحیحین) هم آمده که پیامبر (ص) همسرش را درحالی که روزه  بوده بوسیده است ، اما اگر روزه دار نگران بود که بوسیدن همسرش باعث انزال منی می شود برای او این کار جایز نیست ، زیرا اگر در حالت بوسیدن همسر انزال منی رُخ داد روزه اش باطل می شود

 حکم خوردن و آشامیدن در وقت اذان صبح

حکم خوردن و آشامیدن  هنگام اذان صبح چیست؟ اگر اذان را شنید و می دانست که این اذان ، اذان صبح است ،باید فورا خوردن و آشامیدن را ترک کند ، واگر قبل از صبح هم اذان گفته می شد واجب نیست از خوردن و آشامیدن خودداری کند ،تا وقتی براش روشن می شود که صبح (فجر) فرارسیده ،واگر وضعیت موذن را هم درک نکرد که آیا در وقت خودش اذان را گفته یا قبل از آن ، بهتر است که در وقت شنیدن اذان از خوردن و آشامیدن پرهیزکند و ضرری هم ندارد که چیزی هم بخورد یا بیاشامد در هنگام اذان ،زیرا براش مشخص نیست که وقت اذان فرارسیده یاخیر ، اما باید اعتیاد داشته باشد و اوقات نماز رانزد خودش نگه دارد برای اطلاع داشتن از اوقات نماز

هنگام غروب خورشید رانندگی می کند

کسی که هنگام غروب خورشید رانندگی می کند اما چیزی را برای افطارکردن روزه در دست ندارد ،چکار باید کند ؟باید نیت افطار روزه را داشته باشد اما مثل عده ای از جاهلان نکند که انگشتانشان را در دهانشان قرار می دهند یا آب دهانشان را می بلعند.

مادرش به او نگفته که روز فرارسیده

مادرش به خاطر رحم و مهربانی به فرزندش آن را از فرارسیدن روز مطلع نکرده ، به خاطر اینکه سیرشود و زیادبخورد ، چکار باید بکند؟ بهتر است که روزه اش را قضاکند و توبه کند واز خداوند عذرخواهی کند .

✔ روزه داری را می بیند که از روی فراموشی مشغول  خوردن  است

اگر کسی را دید که  یادش رفته بود که روزه است و مشغول به غذا خوردن است ،آیا لازم است آن شخص را مطلع کند؟ بله لازم است که آن را مطلع کند به دلیل فرموده صحیح پیامبر (ص) که می فرماید (اذا نسیت فاذکرنی) اگر از یادم رفت مطلعم کنید ،زیرا در مورد آن، کسی که آن را می بیند مثل عمل خرابی است که باید آن را تغییر داد ،وکار افضل وخوبی هم است .

مبارک و تهنیت گفتن به مناسبت ماه رمضان

حکم تهنیت و مبارک گفتن به مناسبت ماه مبارک رمضان چیست؟ درست است ان شاءالله

 

در پایان از خداوند متعال خواستاریم که مرا و تمام برادران و خواهران مسلمانمان را برای روزه گرفتن ماه رمضان و ادای فرض و واجبات این ماه مبارک یاری دهد .

منابع:

المغنی مع الشرح الکبیر -الجزءالثالث

مجموع الفتاوی لابن تیمیه -الجزءالخامس والعشرون

مجالس شهر رمضان -للشیخ محمد بن صالح العثیمین

مجلهالبحوث الاسلامیه – العدد الرابع عشر

فتاوی مجله الدعوه

فتاوی نور علی الدرب -للشیخ عبدالعزیز بن باز

فتاوی نور علی الدرب -للشیخ محمد بن صالح العثیمین

*اعدها وجمعها : محمد صالح المنجد -المصدر مجله البیان -صیدالفوائد

ترجمه :زانیاردرختی

                                     برای مشاهده بخش اول اینجا را کلیک کن

 برای مشاهده بخش دوم اینجا را کلیک کن

 برای مشاهده بخش سوم اینجا را کلیک کن

 برای مشاهده بخش چهارم اینجا را کلیک کن

 برای مشاهده بخش پنجم اینجا را کلیک کن

 برای مشاهده بخش ششم اینجا را کلیک کن

نمایش بیشتر

زانیار درختی

نویسنده و مترجم آذربایجان غربی سردشت دانشجو و طلبه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا