تربیت فرزندانخانواده

فرزندانی ناصالح در دامن پدران و مادرانی صالح؛ کدام مقصر است؟!

فرزندان ناصالح

پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و سلم مسئولیت تربیت نادرسا فرزندان را بر دوش پدران و مادران گذاشته است ؛ آنجا که می فرماید :”کل مولود یولد على الفطره فأبواه یهودانه أو ینصرانه أو یمجسانه” همانا همه فرزندان زمانی که به دنیا می آیند بر شاهراه فطرت قرار دارند ولی پدر و مادر -در اثر سهل انگاری یا ندانم کاری –  او را یهودی یا مسحی یا زرتشتی می کنند.

سوالات زیر متوجه تک تک پدران و مادرانی است که به هر دلیلی از تربیت فرزندان شان رضایت کامل ندارند…. جا دارد هر یک از والدین با توجه به موقعیت خودش به سوالات پاسخ گوید…

 

چگونه ممکن است فرزندی صالح باشد در حالی که مادرش فقط مشغول خوردن و خانه داری و اینترنت و رفتن بازار و مُدگرایی است?!
🔹چگونه ممکن است فرزندی دانشمند و باحافظه بالا تربیت شود در حالی که مادرش ساعت ها وقتش را صرف فیسبوک و گوشی می کند ولی حاضر نیست ساعتی را با فرزندش بنشیند تا نیم صفحه از قرآن یا حدیث نبوی را از برکند?!
🔹چگونه ممکن است فرزندی صالح باشد در حالی که هیچ یک از والدینش حاضر نیستند ساعتی را با او بنشینند و سرگذشت صالحان را برایش تعریف نمایند?!
🔹چگونه ممکن است فرزند ما فرمانده ای توانا شود در حالی پول و دارایی های والدینش در آرایش و چیزهای غیر ضروری هزینه می شود و جهت فراگرفتن مهارت هایی همچون اسب سواری و شنا و تیراندازی و سایر مهارت های زندگی پولی هزینه نمی شود ?!
🔹چگونه ممکن است فرزند ما خردمند و فهمیده تربیت شود در حالی که تمام اوقاتش صرف گوش دادن به موسیقی های پوچ و بیهوده می شود?!
🔹چگونه ممکن است فرزندانی آرام داشت در حالی داد و فریادهای والدینش گوش همسایگان را کر می کند?!
🔹چگونه ممکن است فرزند ما دارای شخصیتی مستقل و دارای اعتماد به نفس باشد در حالی که در طول عمرش مورد سب و شتم قرار گرفته و در حضور دوستانش خُرد شده است?!
🔹چگونه ممکن است فرزندی صالح و شایسته داشت در حالی که والدینش در جلسات فراگیری علم و احکام دینی و ذکر مشارکت نمی کنند?!
🔹چگونه ممکن است فرزندی صالح فباشد در حالی که پدرش او را رها نموده و او را مورد پیگیری قرار نمی دهد و تازه پدر و مادرش در تربیت و تعامل با او اختلاف نظر دارند?!
🔹چگونه ممکن است فرزندی صالح باشد در حالی که والدینش تنها به ظاهر و پوشاک و رفاه او اهتمام ورزیده و از توجه به جنبه های روحی و نماز و قرآن و دین او کوتاهی نموده اند?!
🌿 آری, شایستگی پدر و مادر و تلاش آنان باعث می شود نسلی شایسته و امتی وارسته تربیت شود
منبع : کانال تلگرامی دکتر وصفی ابو زید

ترجمه و تهیه :یوسف ساجدی

برچسب ها
نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی 💠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن