تاریخشخصیت ها

نامه ای که ادیسون پس از مرگ مادر دریافت کرد!

در ۱۹ ژانویه سال ۱۸۸۳ میلادی توماس ادیسون توانست برای اولین بار روش روشن نمودن برق را در تاریخ بشریت بکار گیرد !

حدود بیست و سه سال قبل از این اکتشاف ، ادیسون از مدرسه به منزل برگشته و نامه ای را که از طرف مدیر مدرسه برای مادرش نوشته شده بود تحویل وی داد ، مادر نامه را خواند و اشک از چشمانش جاری گشت ، ادیسون از مادر خود جویا شد که محتوای نامه چیست ؟!

مادر گفت : در نامه نوشته شده که پسرت یک نابغه است و مدرسه ای به این کوچکی نمی تواند استعدادهای فراوان وی را شکوفا سازد ، پس لازم است او را در منزل آموزش دهید !

فعلا چنین هم شد ، مادر ادیسون آموزش وی را در منزل آغاز کرد ، در واقع مادر و رفیق و معلم و کل دنیای وی گشت و زمانیکه لامپهای پسرش دنیا را روشن ساخت ، آنگاه وفات یافت !

چند سال از وفات مادر سپری شد ، توماس ادیسون در میان وسایل مادرش برای چیزی می گشت ، نامه ای را که سالها قبل از جانب مدیریت مدرسه برای مادرش آورده بود پیدا کرد ، که در آن نوشته شده بود : مادر ادیسون ؛ نظر به اینکه فرزندتان بسیار کودن و بی استعداد است از پذیرفتن وی در مدرسه معذوریم !

آن زمان ادیسون به سبب جاری شدن اشک از چشمان مادرش به هنگام خواندن نامه پی برد !

ادیسون ساخته و پرداخته مادر خود بود و پس از تلاشهای بی وقفه و اهتمام کافی به آموزش و پرورش خانگی وی از جانب مادر به پر آوازه ترین مخترعان جهان تبدیل گشت !

ایشان تنها خواندن و نوشتن و قدرت اندیشه و تفکر را از مادر خود یاد نگرفت ، بلکه منش ایستادگی و طبع شکست ناپذیری را نیز از وی فرا گرفت ، بدین خاطر بود که قبل از اختراع لامپ برقی ، هزار روش نا کار آمد را بکار انداخت ، اما او در مورد تجربه های نا موفق خود می گوید : من هزار بار شکست نخوردم ، بلکه هزار روش را کشف نمودم که صلاحیت ساختن لامپ برقی از روی آنها امکانپذیر نمی باشد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا