اصحابتاریخسیره نبوی

نوادگان پیامبر صلی الله علیه وسلم(۲-۲)

نوادگان پیامبر

۴- عبدالله پسر رقیه

دیگر نوه پیامبر صلی الله علیه و سلم عبدالله است..

اوعبدالله پسر رقیه و عثمان بن عفان خدا از همه ی آنها راضی باشد است . عبدالله بعد از هجرت والدینش به حبشه ،  به دنیا آمد ، آن هم بعد از آنکه اذیت وآزار مشرکان بر مسلمانان افزایش یافته بود …

 عبدالله در ششمین سال از سن وسالش بیمار شد ، سپس فوت کرد و مادرش بعد از او دچار تب و بیماری شدیدی شد و بعد از جنگ بدر که در آن مسلمانان پیروز شدند ، فوت کرد .

۵-  زینب دختر فاطمه

 او زینب دختر فاطمه و علی پسر ابی طالب خدا از همه ی آنها راضی باشد است . زینب سومین فرزند آنها بعد از حسین است ، او در سال پنجم هجری بعد از حسین به فاصله دو سال متولد شده است و تا پیامبر (ص) از صلح حدیبیه بر نگشت نام گذاری نشد و نام او را زینب که نام خاله اش بود نهاد تا یاد وخاطره اش را زنده نگهدارد.

لازم به ذکر است که زینب چند تا کنیه داشت ، یکی از آنها ام هاشم بوده است زیرا زینب پرچم دار هاشمی ها بعد از برادرش حسین بود و یا به خاطر اینکه او مانند جدش پیامبر سخاوتند ومهربان بود.

 یکی دیگر از کنیه های زینب صاحبه الشوری بود زیرا برادران و پدرش برای گرفتن مشورت در بسیاری از کارها به او مراجعه می کردند. یکی دیگر از کنیه هایش الطاهره بود زیرا زینب حدیث پیامبر (ص) را که می فرماید: “الحلال بین والحرام بین “را شرح داد وبرادرش حسن این لقب را بر او نهاد.

 یکی دیگر از کنیه هایش ام العواجز است ؛ زیرا او مصر را با قدومش مشرف وبه مساکین وپیر زنان آنجا کمک کرد …

 زینب در سال ۶۲ هجری وفات کرد ودر خلوتگاه خود در دار سلمه مدفون شد ، آنجا که بعدها مسجد معروفی را به نام او احداث کردند.

۶- ام کلثوم دختر فاطمه

 او آخرین فرزند فاطمه وعلی بن ابی طالب است ، که در سال ششم هجری متولد شد وپیامبر (ص) او را به این نام نام گذاری کرد ، زیرا او را بسیار دوست داشت وتحت حمایت خویش قرار داد تا اینکه او به یکی از بلیغ ترین دختران قریش مبدل شد؛ تا جایی که امیر المومنین عمر پسر خطاب با ایشان ازدواج کرد.

ترجمه از عربی : رحمان مام رش – پیرانشهر

برای مطالعه بخش اول این مقاله بر روی لینک داده شده کلیک کنید https://sozimihrab.org/نوادگان-پیامبر-صلی-الله-علیه-وسلم/

نمایش بیشتر

رحمان مام رش

@ استان آذربایجان غربی- پیرانسهر @@ دبیر - نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا