تاریخ

نخستین مسجد بانوان در دانمارک

 

 روزجمعه در پایتخت دانمارک کپنهاگن مسجد حضرت مریم افتتاح شد

این مکان اولین مسجدی است که یک زن مسلمان امامت آن را به عهده دارد و مخصوص زنان است ؛ البته اجازه می دهد در هفته مردان نیز برای اقامه نماز وارد مسجد شوند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از موسس مسجد{ شیرین خانقان}که در دانمارک از پدری سوریه ای و مادری فنلاندی متولد شده است می گوید: موضوع پدرسالاری یا همان مرد سالاری در کلیه ی موسسات مذهبی از جمله اسلام و یهودیت و مسیحیت و سایر ادیان به عنوان یک پدیده مطرح است و ما می خواهیم این وضع را تغییر بدهیم.

او در مصاحبه با خبرگزاری یادشده خاطرنشان نمود : این کار او واکنش های مناسب و مثبتی را از جانب مسلمانان میانه رو در کپنهاگن درپی داشته است و البته انتقادات ملایمی نیز مطرح نموده اند !

خانم خانقان ، نماینده ی ویژه در امور فقهی و مذهبی همچنین اضافه کرد: آموزه های اسلامی اجازه پیش نمازی و امامت به زنان – بویژه در مسجد اختصاصی بانوان – را می دهد و مخالفت با این امر را به فهم غلط مسلمانان ارتباط داد!

خانقان تاکید کرد در واکنش به این خبر که یک نشریه دانمارکی به اشتباه نوشته بود که مکان مسجد حضرت مریم به خاطر موارد امنیتی مخفی می ماند گفت: هیچ نوع تهدیدی را تاکنون از سوی هیچ کس دریافت نکرده است.

وسیم حسین امام جماعت یکی از بزرگ ترین مساجد کپنهاگن دراظهاراتی درنشریه “بولیتکن”  در باره اهمیت افتتاح چنین مساجدی سوال کرده وگفته که:آیا ضرورت دارد مساجدی را فقط به مردها اختصاص دهیم و از حضور زنان جلوگیری نماییم؟

در پی افتتاح این مسجد بزودی اولین نماز جمعه دراین مسجد آن هم پس از اینکه تاکنون هشت امام جماعت زن چنین سمتی را برعهده دارند !

علاوه بر مساجد دیگری مانند مسجد مریم در آلمان و کانادا و ایالات متحده آمریکا که افتتاح شده است

منبع : مجله المجتمع

ترجمه : فایق رسولی سالاره

نمایش بیشتر

فایق رسولی سالاره

استان آذربایجان غربی - سردشت طلبه و دانشجو مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا