اصحابسیره نبوی

ابو ایوب انصاری رضی الله عنه

صحابی گرانقدر ( ابو ایوب انصاری رض ) در سال ۶۷۵ میلادی در نزدیکی قسطنطنیه در حالیکه عمر مبارک ایشان از صد سال گذشته بود به شهادت رسید ، علی رغم خدمات بزرگی که در راه اسلام تقدیم نموده بود باز به بازنشستگی رضایت نداد و به قصد جهاد در راه خدا از منزل خارج شد تا اینکه خداوند عزوجل هم پاداش صحابی بودن و هم شهادت در راه اسلام را نسیب وی گرداند !

که در واقع تفاوت اساسی میان ما و مسلمانان صدر اسلام نیز همین است که آنان کل زندگی خود را وقف اسلام می نمودند ، نه جزئی از آنرا ، خداوند از تقصیراتمان درگذرد !

ابو ایوب ( رض ) از آغازین روزهای اسلام ، زندگی خود را با آن سپری نمود ، وی در بیعت عقبه نخست حضور داشت و در تمامی غزوات ، رسول اکرم ( ص ) را همراهی کرد ، که مایه فخر برای او و غبطه خوردن برای دیگران می باشد ، ولی آن شرافت ویژه ای که نصیب وی گشت و حتی خود اصحاب کرام ( رض ) نیز آرزوی چنین جایگاهی را داشتند این بود که پیامبر اکرم ( ص ) در سفر هجرت پس از تشریف فرمایی به مدینه منوره ، ابتدا در منزل ایشان سکنی گزید و تا به پایان رسیدن ساخت مسجد و منزل شخصی برای آن حضرت همانجا ماند که رسول خدا در آن روز خطاب به او فرمود : ای ابو ایوب ؛ منزلی موقت را برای ما تهیه کن !

ابو ایوب از اقامت رسول خدا ( ص ) در خانه اش بسیار شادمان و خرسند بوده و نسبت به این عنایت بزرگی که خداوند شامل حال وی کرده بود ، او را سپاس می گفت !

منزل ابو ایوب دو طبقه داشت ، حضرت ( ص ) نخست در طبقه پایین اقامت گزیدند ، اما ابو ایوب دوست نداشت که خودش در طبقه بالا باشد و رسول اکرم ( ص ) در طبقه پایین ، لذا از ایشان درخواست کرد آنان در طبقه بالا و خود و خانواده اش در طبقه پایین اقامت نماید ، ولی رسول خدا ( ص ) فرمود : ای ابو ایوب ! برای ما و همراهان ما و کسانیکه به دیدن ما می آیند راحت تر است که در طبقه پایین باشیم !

ابو ایوب می گوید : ما برای رسول اکرم ( ص ) غذای شب درست می کردیم ، وقتی که باقیمانده غذا پیش ما بر می گشت ، من و همسرم کوشش می کردیم جای دست آن حضرت ( ص ) را پیدا کرده ، از آنجا بخوریم ، تا برکت حاصل نماییم !

روزی کوزه آبی شکست ما ترسیدیم که مبادا آب ، به قسمت پاییت بریزد ، فورا من و ام ایوب چادری را که بجای لحاف ما بود و چیز دیگری نداشتیم ، گرفته و آب را خشک کردیم تا قطرات آن به پایین چکه نکند و موجب ناراحتی رسول الله ( ص ) نگردد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن