داستانقرآن

ای فرعون؛ از داستانت در قرآن درس ها برداشت کردم

۱ ــ برداشت کردم : آنچه را که خداوند مقدر فرموده بدون شک طبق اراده او بوقوع می پیوندد ، به هدف جلوگیری از بدنیا آمدن موسی هزاران طفل شیر خواره را سر بُریدی ، ولی آنگاه که متولد شد در منزل خودت تربیتش نمودی !

۲ ــ برداشت کردم : قلب بندگان در دستان الله متعال قرار دارد ، زمانیکه موسی را از قلب مادرش محروم نمودی ، خداوند عزوجل قلب همسرت را برای او نرم کرد ، که در واقع برای وی مادری دیگر گشت !

۳ ــ برداشت کردم : هیچکس توان به فساد کشیدن کسی دیگر را ندارد ، در آن کاخی که ادعای خدایی کرده می گفتی : ( انا ربکم الاعلی ) من خدای بزرگ شما هستم ، در اتاق مجاورت ، آسیه تسبیح الله را را بجا آورده می گفت : ( سبحان ربی الاعلی ) پروردگار بزرگ من از هر عیب و نقصی مبرّاست !

۴ ــ برداشت کردم : در خانه ها اسرار زیادی نهفته است ، امکان دارد که زن و شوهری زیر یک سقف زندگی کنند ، ولی در واقع با یکدیگر بیگانه باشند ، آنچه زن و شوهری را با هم جمع می کند قلب آنان است نه سقف و چهار دیواری خانه !

۵ ــ برداشت کردم : لشکریان قدرتمند نیز از اینکه مؤمنی را از ایمانش عاری گردانند عاجز و درمانده اند ، لشکریان نیرومند تو هم ، نه توان بازداشتن ساحران از ایمان آوردن به موسی را داشتند و نه توانستند ایمان آرایشگر دخترت را به زور از وی بگیرند !

۶ ــ برداشت کردم : هرگز خون آب نمی شود ، خواهری خطر را با جان می خرد تا اینکه برادر شیر خواره اش را به آغوش پر از مهر مادرش بازگرداند ، برادری شریف و ارجمند نیز فضایل برادرش را برشمرده از خدا درخواست می کند که او را در امر نبوت با وی شریک گرداند !

۷ ــ برداشت کردم : بردگان و زیر دستان غالبا خودشان زمینه ساز ستم ستمگران بر خود هستند ، اگر رعیتت جلو تو به زانو در نمی آمدند هرگز برایت ممکن نبود بر گرده آنان سوار شوی !

٨ ــ برداشت کردم : هرگاه خداوند اراده نماید یکی از بندگان خود را پیروز گرداند ، در توان دارد او را بواسطه عصایی که کاراییش متکا قرار دادن و راندن گوسفندان بوسیله آن است به پیروزی برساند ، اگر هم خواست یکی را دچار شکست نماید ، در میان لشکریان و طرفداران جان بر کف خود نیز باشد ، شکست خواهد خورد !

۹ ــ برداشت کردم : اسباب دنیوی ، بر مردم جاری هستند نه بر الله متعال ، رودخانه ای که معمولا بچه ها در آن غرق می شوند ، به نامه رسانی مبدل گشته ، بچه ای را که نگران بدنیا آمدنش بودی نزد تو می آورد ، همچنین آن دریایی که مردم تنها بوسیله کشتی و قایق از آن می گذرند به راهی وسیع تبدیل شده که بنی اسرائیل با پای پیاده از آن عبور می نمایند !

۱۰ ــ برداشت کردم : هر آنچه در دنیاست در حقیقت لشکری از لشکریان خداوند سبحان بوده و سلاح نبرد با دشمنانش را نیز خودش انتخاب می نماید ، آنگاه که ارتش خود را آوردی ، خداوند قادر بود ارتشی همانند آنرا برای مبارزه با لشکریانت بیاورد ، ولی تو بسیار ضعیفتر از این هستی که او را به مبارزه بطلبی ، لذا تو را بواسطه آبی که مایه حیات هر چیزی است به قتل رساند !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
سوزی میحراب
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن