عقایدقرآن

بازخوانی مفاهیم قرآنی (۲)

بازخوانی مفاهیم قرآن

ایمان و اسلام

در بخش نخست گفته شد تنها اکتفا نمودن به برتن کردن لباس فاخر توحید نظری و حریص شدن بر عدم تلفظ به کلمات و جملات شرک‌آمیز کافی و وافی نیست، بلکه موحدانه زیستن و رنگ خدایی گرفتن شرط اساسی و حیاتی است.
یکی از آثار و پیامدهای مهم توحید در زندگی ایجاد امنیت و آرامش همه جانبه برای خود و دیگران از طریق تسلیم شدن و حرکت در چارچوب قوانین و معاییر حیات‌بخش الهی، می‌باشد که این نیز همان ایمان و اسلام است.
ایمان مصدر باب افعال و از ریشه امن به معنی آرامش است؛ یعنی فرد مٶمن از طریق باور به بزرگترین حقایق هستی ( خدا و آخرت ) به عالی‌ترین نوع آرامش روانی می‌رسد، چرا که پیش از دست‌یابی به چنین مقام رفیع و ارزشمندی در هاله‌ای از ترس و اضطراب می‌زیست.
به دنبال برخورداری از آرامش فردی تسلیم خواسته‌های خدای خالق آمر می‌گردد و زندگی خود را با احکام و ارزشهای بی بدیل دینی منطبق می‌کند. به بیانی دیگر: پس از تحقق اصل و ریشه ایمان نوبت شاخه و ثمر می‌رسد که همانا کردارهای شایسته در تعامل با خود، خانواده و جامعه است و بدین ترتیب سلم و صلح و آشتی همه جانبه حکمفرما شده و مردم و دیگر جانداران و حتی جمادات نیز از آسیب و آزارهای گوناگون در امان خواهند بود.
ایمان و اسلامی کە آرامش و آشتی برای فرد و جامعه به ارمغان نیاورد یک مجموعه معلومات خشک ذهنی و دست‌وپاگیر بیش نیست و بجای گره‌گشایی و دست‌گیری مچ‌گیری می‌کند، لذا می‌بینیم پیامبر نور و رحمت ـ ص ـ در یکی از سخنان گهربارشان می‌فرمایند: ” مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبانش در امان باشند “.
بنابراین اگر باورهای ذهنی بر سلوک و رفتار عملی تاثیرگزار نبود و زندگی روزمره را متحول نساخت، باورهای مورد نظر و مطلوب قرآن کریم به شمار نمی‌آیند، چون در هیچ کجای آن کتاب آسمانی و منهج و منهاج حیات ایمان و اسلام تعریف لفظی نشده‌اند ـ همچون کتابهای کلامی و علمی ـ بلکه ویژگی‌ها و تکالیف فرد مٶمن و مسلم تبیین شده‌اند تا این نکته مهم و حیاتی را دریابیم که باید باورهای ذهنی حرارت بخش قلب و روشن‌گر زندگی باشند تا در تبار مردان به حساب آمده و از زمره دونان فاصله بگیریم؛ به قول مولانای رومی:
کار مــردان روشنی و گرمی است
کار دونان حیله و بی‌شرمی است

جان کلام اینکه: برای پیوستن به خیل مردان و صالحان و دوری از گروه دونان و بدکاران نیازمند آنیم قلب و قالب حیات را با معلومات و شناخت‌هایمان منطبق و هماهنگ سازیم تا منشٲ و چشمه جوشان و خروشان خیری برای خود و دیگران بوده و نه تنها به کویری زیستن و گرفتار شدن در برهوت بی‌عملی اکتفا نورزیم که به ذخیره کردن مقداری کم از آب حیات نیز قناعت نکنیم. به تعبیر شیرین و رسای پیامبر امام و الگو همچون زنبور عسل باشیم که هم از طیبات و پاکی‌ها تغذیه و شهدگیری می‌کند و هم محصولات پاک و پالوده را در دسترس همگان قرار می‌دهد.

بارالها! همه ما را به لاله‌زار ایمان و اسلام مورد نظرت رهنمون فرما ـ آمین ـ.

احمد عباسی – بانه ـ ۷ / ٨ / ۹۷

برچسب ها

احمد عباسی

استان کردستان - بانه نویستده - مترجم - فعال دینی و اجتماعی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن