فتاویفقه

طلاق دادن زن در حال مستی !

سوال : آیا طلاق دادن زن در حال مستی واقع می شود؟

خانمی پرسیده است : شوهرش در اثر نوشیدن مشروبات الکلی مست می شود و وقتی او به شوهرش تذکر داده است ، با واکنش تند و انکار آمیز او مواجه شده و در همین حال او را طلاق داده است ! آیا چنین طلاقی واقع می شود؟  

پاسخ :

قبل از هر چیزی یاد آوری می کنیم که انسان با نوشیدن شراب دچار خطا و معصیت های فراوان و بزرگی می شود.

 پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند:  هر کس در دنیا شراب بنوشد در آخرت از آن محروم خواهد شد ؛ مگر آن شخص که از این کار زشت توبه کند .

 (صحیح مسلم ،  مسند امام احمد)

همچنین آن حضرت می فرمایند:  هر چیزی که انسان را مست کند حرام است کم و زیاد آن فرق نمی کند، پروردگار متعال با خود عهد بسته کسی که شراب بنوشد در آخرت به او طینه خبال می نوشاند ؛ اصحاب از ایشان در مورد طینه الخبال پرسیدند، فرمودند طینه الخبال عرق اهل جهنم است یا عصاره ی دوزخیان است . (صحیح مسلم)

همچنین خداوند متعال شراب را کثیف و پلید و از کارهای شیطان معرفی می نماید و به انسان ها امر می کند که همیشه از آن دوری گزییند ،  کسی که آن را می نوشد گناه کبیره ای را مرتکب شده است و غیر از توبه چیز دیگری آن را پاک نمی کند ؛ پس لازم است انسان بعد از فارغ شدن از مستی قبل از اینکه مرگش فرا رسد و پشیمانی برای او فایده ای نداشته باشد در مقابل پروردگار رحمان با تضرع و زاری توبه ای نصوح انجام دهد .

اما در مورد اینکه آیا طلاق شخصی که مشروب نوشیده و مست است واقع می شود یا خیر در بین فقها اختلاف نظر وجود دارد:

نظزیه نخست) طلاق در حال مستی واقع می شود

  رأی جمهور فقهاء (امام مالک ، امام ابو حنیفه،  امام یوسف قاضی،  امام حسن شیبانی،  قول صحیح امام شافعی،  قولی از امام احمد، ابن مسیب ، امام شعبی،  امام عطاء،  امام اوزاعی ، امام ثوری  ) بر این است که طلاق انسان مست واقع می شود.

نظریه دوم ) طلاق در حال مستی واقع نمی شود

 فقهای دیگری از جمله امام طحاوی ،  امام مزنی،  قول قدیم امام شافعی،  عمر ابن عبدالعزیز، امام لیث،  امام اسحاق،  ابی ثور،  روایتی از امام احمد،  قول قدیم امام شافعی و شیخ الاسلام ابن تیمیه بر این نظرند که : انسان مست طلاقش واقع نمی شود.

استدلال گروه دوم  به داستان ماعز است هنگامی که نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم رفت و به زنا اعتراف نمود؛ رسول الله صلی الله علیه وسلم  خطاب به او فرمودند: آیا شراب نوشیده ای و مست هستی؟

پاسخ داد :  خیر

از میان جمع مردی بلند شد و جهت اطمینان از گفته او دهان ماعز را بو کرد که بوی شراب استشمام ننمود.

منبع:  (سنن بیهقی و سنن نسائی )

بو کردن بوی دهان ماعز برای این بود که بدانند آیا شراب نوشیده و مست است یا خیر؟

و این کار بدین معنی است که اعتراف شخص مست غیر قابل اعتبار است و اقوال او مانند اقوال انسان مجنون باطل است ؛ زیرا انسان مست که نمی داند چه چیزی بر زبانش جاری می کند قطعا قصد و نیتی صحیح نیز ندارد و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:  (انما الاعمال بالنیات)  تمامی اعمال و کارهای انسان به نیت او بستگی دارد و از آنجا که انسان مست  فاقد نیت می باشد پس اقوالش باطل است.  قول راجح نیز همین می باشد.

والله اعلم

منبع : اسلام اون لاین

ترجمه از عربی : فایق رسولی سالار

از طريق
فایق رسولی سالار
منبع
sozimihrab
برچسب ها

فایق رسولی سالاره

استان آذربایجان غربی - سردشت طلبه و دانشجو مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن