معرفی.مصاحبه

معرفی شخصیت های بومی و تاریخ ساز چرا و چگونه ؟!

بی شک، تاریخ و گذشته ی هر ملتی را بزرگان آن جامعه رقم می زنند.

در بین ملل و اقوام جهان، یکی از ملت هایی که تاریخ درخشان و زرینی دارد، ملت «کورد» است.

وقتی که تاریخ کورد و کوردستان را در همه ی اعصار مختلف بررسی و واکاوی می کنیم، به خوبی این حقیقت را در می یابیم که ملت کورد، یکی از صادق ترین و نجیب ترین ملل جهان بوده و هست، و فداکاری و رشادت های این ملت رنج و ستمدیده و خدمات رسانی های این قوم و ملت برای آسایش و آرامش جامعه بشری، درخور توجه است و بر کسی پوشیده نیست‌

اما در این میان نقش و حرکت بزرگان و پیش قراولان خدمت و دعوت، در ایجاد این روحیه ی فداکاری و از خود گذشتگی بر کسی پوشیده و مخفی نیست.

در این میان « حُجره » های گلین و ساده و بی امکانات کوردستان، نقش اصلی و سازنده ای در پرورش و آموزش این افراد داشته اند.

اگر گذری کوتاه بر تاریخ و گذشته ی کورد و کوردستانیان بیاندازیم، در هر جنبش و حرکتی که در بین این ملت به تکاپو و حرکت درآمده است، اثر و جای پایی از « حُجره ای یان» و پرورش یافته گان و فارغ التحصیلان حجره به چشم می اید. در این میان اگر انقلاب و جنبشهای بر حق و خیرخواهانه ی گذشته ی ملت کورد را نگاهی بیاندازیم، شخصیت ها و بزرگانی چون شیخ سعید پیران، شیخ محمود نه مر، شیخ سعید نورسی، ملا مصطفی بارزانی، ملا خلیل گوره مه ر و مرحومِ شهید قاضی محمد را در صدر و مقام رهبریتِ همه ی این جنبشها می بینیم که همگیِ این بزرگان از دل این « حُجره » های ساده و بی امکانات، پرورش یافته اند.

در این عصر و زمان هم کم نیستند کسانی که از دل همین حجره ها، حجره و مدرسه هایی که متأسفانه در حال تعطیلی اکثری هستند، سر بر آورده اند و « خدمت» به مردم را اساسی ترین و اصلی ترین وظیفه ی خویش می پندارند و بی نام و بی نشان، در این وادی قدم بر می دارند.

به امید خدا و صد البته با همکاری شما بزرگواران، بر آنیم که در این قسمت از فعالیت سایت « سوزی میحراب »، به معرفی و شناسایی ماموستایان و خادمان دیار کردستان بپردازیم، تا اینکه بر اساس فرموده گهر بار پیامبر اسلام ( من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق ) تشکر و قدر دانی به زحمات این بزرگ مردان داشته باشیم و تا در قید حیات هستند بتوانیم در محضرشان استفاده ببریم، و هم اینکه علت و علل تعطیلی حجره ها و مدارس علوم دینی را از محضر این بزرگان جویا شویم .

سایت « سوزی میحراب» بدون در نظر گرفتن هیچ یک از فاکتورهای حزبی، فکری و سیاسی قدم به این میدان نهاده است و در این راستا آمادگی خود را جهت انجام مصاحبه و نشستهای تخصصی با همه بزرگوران در زمینه های مختلف اعلام می دارد و همیاری و همکاری همه ی عزیزان را با دیده ی منت ارج می نهد.

در طی این مسیر، مساعدت و همفکری همه ی بزرگواران را می طلبیم و امیدواریم بتوانیم خدمتی هر چند اندک، در این راستا انجام داده باشیم.

مدیر بخش[ معرفی ] سایت سوزی میحراب

کریم تاران _ نقده

کریم تاران

استان آذربایجان غربی - میاندواب نویسنده و مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن