اصولحدیث

نخستین کسانی که به دوزخ انداخته می شوند !!

دوزخ

پیشگامان کیفر الهی

دکتر سعد الکبیسی
یکی از موارد اعجاز دین و محاسن و نقاط قوت شریعت الهی این است که همه واجبات بخاطر جلب و تامین مصالح دینی و دنیایی و همه محرمات نیز تنها در راستای رفع و ریشه‌کن ساختن آثار زیان‌بخش و مفاسد مربوط به دنیا و آخرت انسان ها، صورت گرفته است.
یکی از موارد مهم دفع مفاسد دنیوی و اخروی مطالبی است که در حدیث مروی در صحیح مسلم آمده است؛ خلاصه و چکیده آن بدین شرح است که:
نخستین گروه‌هایی که وارد دوزخ گردیده و سوخت اولیه آتش جهنم خواهند گشت، سه دسته‌اند:
دانشمندان و متخصصین حوزه علوم دینی، انفاق کنندگان اموال و دارایی و مجاهدانی که هدف و مقصودشان جلب و کسب رضوان الهی نبوده است.
مدت زمانی طولانی به مطالعه و اندیشیدن در مضمون حدیث مزبور فرورفتم که چرا اینان نخستین گروه‌های دوزخی هستند؟ چرا کافران، منافقان، سارقان اموال و دارایی مردم، زنا کاران و قاتلان در صفوف مقدم جهنمیان قرار نمی‌گیرند؟!!!
بدون تردید وجود مفسده اخروی ناشی از ریا و سوء نیت، شرک‌ورزی در عمل و دنبال نام و شهرت بودن، عامل و سبب پیشگام بودن ایشان است. ولی آیا تنها وجود همین امر کافی است تا خداوند متعال آنان را پیش از کافران، منافقان و مرتکبین گناهان کبیره مورد عذاب و عقاب دردناک دوزخ قرار دهد؟!!!
تحلیل بنده از حدیث فوق بدین ترتیب است که:

– عالمی که علم و آگاهی‌اش را در مسیری نادرست قرار داده و برای کسب جاه و مقام، شهرت، دارایی و قدرت سیاسی به تحصیل علوم دینی می‌پردازد، به هیچ وجه مورد اطمینان نبوده و آسیب‌های به وجود آمده از جانب وی بیشتر از شر و زیانهای کافران و گنهکاران است.

ـ کسی که به منظور جلب توجه و خشنودی غیر خدا اموال و دارایی‌اش را صرف و خرج می‌نماید، به انسان مصلحت پرستی بدل می‌شود که تنها به منظور دست‌یابی به هدفی دنیایی انفاق می‌کند و در نهایت مال و ثروتش عاملی برای ربودن و غارت دین و دنیای نیازمندان خواهد بود و ایشان را در زمره عده‌ای افراد حریص قرار خواهد داد.

ـ جنگاور و جان برکفی که برای کسب شهرت و آوازه جنگیده و وارد میدان کارزار می‌شود، وقتی که به پاداش مورد نظرش دست نیافت قوم و ملتش را تسلیم خواهد کرد به ویژه در شرایطی که به شجاعت و تجارب نظامی‌اش نیازی وجود داشته باشد، ولی زمانی که زمینه دست‌یابی به شهرت و اهداف زودگذر دنیایی برایش فراهم بود وارد میدان جنگ شده و خلاف دین و منهج ربانی به تلاش و تکاپو می‌پردازد؛ آیا فساد و انحرافی بزرگتر و زیان‌بارتر از این وجود دارد؟!!

جان کلام این که:

علت و عامل پیشرو بودن سه گروه مزبور برای ورود به ساحت خشم و عقاب الهی تنها وجود فساد اخروی در اعمال و رفتارشان نیست بلکه وجود فساد و آسیبهای وسیع و گسترده این‌جهانی در کردارهایی است که ایشان مرتکب شده‌اند، یعنی چون رفتار و اقداماتشان دربرگیرنده هر دو نوع مفاسد دینی و دنیایی است، خداوند علیم حکیم آنها را وسیله برافروختن آتش گدازنده دوزخ قرار خواهد داد.
بنابراین انحراف و فساد نیت مورد اشاره حدیث مزبور تنها ناظر به بعد انحراف در توجه و عنایت به خداوند نیست بلکه مربوط به بعد تخطی از منهج و فساد دامنه‌دار در همین دنیا و زندگی مردم نیز می‌باشد.

سخن مترجم:

ما که خود را پرچمدار دانش دینی و جانشینی پیامبران قلمداد می‌نماییم بایستی خیلی مواظب و هوشیار باشیم مبادا در زمره نخستین پیشگامان گرفتار شده‌گان به عذاب و عقاب اخروی درآییم، زیرا تنها برخورداری از ظواهر و تهی بودن از عمق و محتوایی خدا پسند و اصلاح‌گر نه تنها دردی دوا نمی‌کند که دامنه انحرافات را نیز وسعت می‌بخشد.
چه بسیاراند عالم نماهایی که خود را خادم دین و مردم می‌پندارند ولی در واقع شیّادانی فردم فریب‌اند و همّ و غمّشان ارتزاق از طریق ابزارهای علمی و دینی و تکیه زدن بر اریکه توان مالی و سیاسی است. شب و روز در فکر خشنود نگه‌داشتن مردمانی نادان و فرمانروایانی ستمگراند بی خبر از آنکه دین و دنیای خویش را ارزان فروش نموده و خرمن اعمالشان را با دست خود در آتش می‌اندازند، بی تردید این افراد بی‌هویت و بلندگوی تبلیغاتی یکی از مصادیق بارز این بیت شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی ـ علیه الرحمه و الرضوان ـ هستند که:
عـلـم چندان کـه بیشتر خوانی
چون عمل در تو نیست نادانی

هدانا الله ٳلی طریقه القویم و عصمنا من الزلل

بانه ـ ۲۳ / ۶ / ۹۷ 

ترجمه: احمد عباسی

برچسب ها

احمد عباسی

استان کردستان - بانه نویستده - مترجم - فعال دینی و اجتماعی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن