تربیت فرزنداندعوت اسلامی

وای ؛ برعضو بد دهان قبیله !

( بئس اخو العشیره )

سخنانش جملگی حکمتند و موضع گیری هایش مملو از درس و عبرت و هر لحظه از لحظات پر خیر و برکت زندگیش را باید با آب طلا نوشت ، او کسی است که در تاریخ بشریت نسخه ای دیگر همانند وی وجود نداشته و نخواهد داشت !

روزی از روزها در منزل عایشه ( رض ) نشسته بود ، شخصی در را زد و اجازه حضور  خواست ، آن حضرت فرمودند : به وی اجازه دهید تا وارد شود ؛اگر چه او بدترین فرد قوم خویش است !

هنگامی که داخل شد ، پیامبر با گشاده رویی از وی استقبال نموده و با ملایمت با او سخن گفت ، وقتی که آن مرد از منزل خارج شد ، عایشه ( رض ) گفت : ای رسول خدا ( ص ) ؛ آن سخن قبلی شما در مورد آن شخص کجا و این برخورد ملایم نسبت به وی کجا ؟!

رسول اکرم ( ص ) فرمودند : ای عایشه ؛ خودت می دانی که من هیچ گاه فحاش نبوده ام ، ولی این را بدان که بدترین مردم از لحاظ منزلت در روز قیامت نزد خداوند متعال کسانی هستند که مردم به خاطر محفوظ بودن از شر و بدیشان از آنان پرهیز می کنند !

در شیوه برخورد پیامبر اکرم ( ص ) با آن شخص ، در خصوص مدارا و سازش با افراد شرور و نیز روش تعامل صحیح داشتن با مردم پند و اندرز بسیاری هست ، هر چند شاید برخی از ساده لوحان آن را برنتابند و این گونه برخوردها را با نفاق و دو رویی قاطی کنند ، ولی در واقع علی رغم تشابه میان آنها وقتی که با چشم فراست و بصیرت بدان ها نگاه کنیم پی می بریم که تفاوت های زیادی با هم دارند !

بعضی وقت ها شرایطی بر تو حاکم است که نمی توانی در برابر ستمگر قد علم کرده و مانع ظلم و ستم وی شوی و تو ناچاری که با وی مدارا کنی !

ولی در صورتی که برای بیدادگری هایش کف بزنی تو مرتکب نفاق شده ای ، به تعبیری دیگر سکوت در برابر باطل همیشه نشانه رضایت نیست به شرط اینکه آن را تایید و یا پشتیبانی نکنی ، یعنی علی رغم اینکه اصل ، گفتن سخن حق است ، ولی خداوند متعال خود بر ظروف و شرایط حاکم بر بندگانش آگاه می باشد و بر آنان تکلیف ما لا یطاق قرار نخواهد داد !

و اما آنچه بسیار حائز اهمیت است این که :

سعی کنی هیچ وقت برای وابستگانت  ، بدترین عضو قبیله( بئس اخو العشیره ) نباشی !

برای مثال :

ــ پدر و مادرت به خاطر پرهیز از بی ادبی و زبان درازیت با تو با احتیاط سخن بگویند و در مقابل تو به نحوی مدارا پیشه کنند !

ــ همسرت به علت بد رفتاریت با تو مدارا کند !

ــ فرزندانت به سبب اخلاق ناشایستت با تو مدارا داشته باشند !

ــ همسایه ات چون تو را شبیه یک بمب تصور می کند که هر لحظه احتمال انفجار آن وجود دارد با تو مدارا نماید !

ــ دوستان و همکلاسی ها و همکاران و همنشینانت به خاطر اینکه به تو اطمینان ندارند و در کنار تو احساس آرامش نمی کنند نتوانند آنچه در دل دارند مطرح کنند و با تو مدارا انجام دهند !

اما هرگاه احساس کردی که پدر و مادرت با خیال راحت با تو صحبت می کنند و همسرت در کمال آرامش با تو به گفتگو می نشیند و فرزندانت با اطمینان کامل با تو به بحث و تبادل نظر می پردازند و همسایگان و دوستانت به تو اطمینان دارند و رفتارشان با تو بسیار عادی است ، بدان که تو انسانی بزرگوار هستی و آرامش دور و بری هایت در کنار تو نشان از بزرگ منشی و نیک رفتاری تو دارد !

می گویند : روزی خلیفه مٲمون در حضور اعیان و بزرگانی از مردم ، غلامش را صدا می زند و غلام جوابش را نمی دهد ، برای بار دوم او را صدا می زند و باز جواب نمی دهد ، برای سومین بار ایشان را صدا می زند و این بار غلام خارج شده و می گوید : اینجا چه خبر است ؟ چرا هر زمان از پیش تو رفتم ندا می دهی : ای غلام ؛ ای غلام ؟!

مٲمون ریش خود را گرفت و مدتی سکوت کرد ، حاضرین سر و صورت خود را پوشاندند که نکند مٲمون گردن غلام را بزند و با خون وی کثیف شوند ، اما مٲمون سرش را بلند کرد و گفت : هرگاه پادشاهان با بردگانشان رفتار نیک داشته باشند ، اخلاق بردگان زشت خواهد شد و زمانی هم که پادشاهان با بردگان خود بد رفتار باشند اخلاق بردگان آنها پسندیده می شود ، پس من بد رفتاری خودم را به قیمت بد اخلاقی غلامانم خریدار نخواهم بود !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
http://sozimihrab.org/
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن