تاریخ

اروپا در جستجوی راه های مبارزه با اسلام هراسی

مجمع عمومی پارلمان اروپا عصر روز چهارشنبه جلسه ای را در « استراسبورگ » تشکیل داد. شرکت کنندگان در این جلسه، مشخصات و ویژگی های پدیده ی اسلام هراسی را مورد بحث و گفتگو قرار دادند و تدابیر و راه کارهای ممکن برای جلوگیری از افزایش آن در قاره ی اروپا را بررسی نمودند.
در جلسه ای که با نظارت یک هیأت ترکی برای همکاری با شورای عدالت و مساوات و صلح و مرکزنظارت بر اسلام هراسی برگزار گردید، شرکت کنندگان به شناساندن این پدیده در یک چارچوب قانونی و اجتماعی به میزان خصومت و دشمنی رو به افزایش در اروپا و ضرورت گنجاندن آن در نظام آموزشی برای کودکان فراخواندند.
در این جلسه، پژوهشگری در امور اسلامی به نام « یانیس ماهیلا » در سخنرانی خود در مجمع اشاره کرد که تجاوزها و حملات غافلگیر کننده ای که مسلمانان در معرض آن قرار دارند به ارزش های اساسی اروپا که بر اساس احترام و تسامح بنا شده، آسیب می رساند.
از سویی دیگر« سینزیا مانوتونی »هماهنگ کننده ی مرکزنظارت بر اسلام هراسی، اظهار داشت: « اسلام هراسی، ادامه ی موج رو به ازدیاد دشمنی و خصومت است که در اروپا در دوران جنگ جهانی دوم افزایش یافت.» وی افزود: « امروز مسلمانان زیان دیده اند؛ هم چنان که یهودیان در گذشته زیان دیده بودند.»
همچنین حاضران در مجمع اشاره کردند که در بسیاری از کشورهای اروپایی وسایل قانونی برای جلوگیری از تجاوزهایی که مسلمانان در برابر آن قرار دارند، کافی نیست. آن ها بر ضرورت شناساندن پدیده ی اسلام هراسی تاکید نمودند تا در مراجع قانونی و در جامعه و مدارس تاثیر و بازتاب های خویش را داشته باشد.
ترجمه: حمید محمودپور – مهاباد
http://www.aljazeera.net/news/international/2015/6/25

نمایش بیشتر

حمید محمود پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا