تربیت فرزندانخانواده

بزرگ ترین پروژەی من فرزندانم هستند !

نویسنده : دکتر نبيل العوضي

هرگاە در انجام مستحبات سهل انگاری می کنم بە یاد فرزندانم و مصیبت های دنیا می افتم و در سخن پروردگار می اندیشم که می فرماید : “و کان ابوهما صالحا” و پدرشان مرد صالحی بود. پس در حقشان مهر می ورزم و تلاش می کنم کە اصلاحشان کنم…

????ایده ای مخلصانه
پروژه موفق تو – ای دعوتگر مسلمان – عبارت است از فرزندانت ، برای اینکه در پروژه ات سربلند باشید کافیست از برنامە عملی صحابی بزرگوار عبدالله بن مسعود پیروی کنی ؛ او شب ها که برای نماز قیام می کرد و فرزند خردسالش خوابیده بود و در حالی که با چشمانی گریان آیه ” و کان ابوهما صالحا ” ( پدرشان مرد صالحی بود) را زمزمه می کرد به او نگاه می کرد و خطاب به او می گفت : فقط بخاطر تو به عبادت می پردازم..

از سعید بن مسیب روایت شدە کە هرگاە قصد قیام اللیل می کرد بە فرزندش نگاهی می افکند و خطاب به او می گفت : نمازم را طول می دهم به امید اینکه خداوند تو را صالح و محفوظ بگرداند و سپس آیه “و کان ابوهما صالحا” را تلاوت می کرد..

آری بهره گرفتن از عبادات برای اصلاح فرزندان ، روش سحرآمیزی است برای آموزش و تربیت فرزندانمان ؛ اگر پدر و مادر ـ در بیشتر زمینه ها ـ الگو باشند و ارتباطشان با خدا محکم باشد ـ و در دل عباداتشان برایشان دعا کنند ـ قطعا خداوند نه تنها فررندان بلکه نوه هایشان را نیز صالح و محفوظ می دارد.

این یک روش موثر و در واقع معادله ای است ربانی برای اصلاح جگرگوشه هایمان.

همانگونه که در داستان “یاران غار” می خوانیم خداوند بوسیله شایسته بودن جَدّ هفتم، آن گنج را از دسترس دزدان و بدخواهان دور نگهداشته بود..

خاطره ای را در این باره برایتان نقل می کنم … با یکی از دوستان عزیزم که دارای جایگاه رفیعی است در کویت و در چندین کمسیون دولتی و البته در کارهای خیریه نیز فعال است نشسته بودیم ؛ روزی از او پرسیدم : چرا تو که از این جایگاه رفیع برخورداری به استخدام دولت در نمی آیی ؟
به من نگاهی افکند و گفت : مایلم تو را در جریان یکی از رازهایم قرار دهم ؛ من دارای شش فرزند هستم که اغلبشان پسرند ؛ نگران این هستم که در اثر سهل انگاری های من آنان منحرف شوند ! ولی یکی از نعمت های خدا بر من این است که با چشم خود دیده ام هرگاه وقت بیشتری را به عبادت پروردگارم اختصاص دهم فرزندانم صالح تر می شوند.

ای دوست گرامی ؛ این راز را برایت بازگو کردم ؛ چون آنچه را برای خودم می پسندم برای شما نیز می پسندم .
خداوند تو را در دنیا و آخرت سعادتمند بگرداند و الله متعال تو و پدر و مادرت و همه آنان که دوستشان داری را از جمله رستگاران قرار دهد .

خداوندا ؛ این یادداشت را به عنوان صدقه ای در حق فرزندانم از من بپذیر ؛ از تو می خواهم که آنان را از هرگونه انحراف و شرّ نگهداری.

✍️ترجمه از عربی : یوسف ساجدی

از طريق
یوسف ساجدی
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

????????????????نویسنده و مترجم و مدرس???????????????? ????فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی ????

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا