گفتگو

ترجمه فارسی ریاض الصالحین

ترجمه فارسی ریاض الصالحین

نویسنده:   یحیی بن شرف نووی**

ترجمه:  مسعود انصاری

امام نووی از برجسته‌ترین اندیشه‌وران جهان اسلام است که در قرن ۷ هجری و در دمشق روزگار می‌گذراند. او در عمر کوتاه و ۴۵ ساله‌ی خود، آثار ماندگار و ارزنده‌ای بر جای نهاد که از جمله‌ی آن آثار و تألیفات می‌توان به کتاب «شرح صحیح مسلم» و«المجموع» که در مباحث فقهی است، اشاره داشت.
«ریاض الصالحین مِن کلام سید المرسلین»، از نفیس‌ترین کتاب‌های حدیثی است که ۱۸۹۶ حدیث در جوانب متعدد در آن گِرد آمده است. این کتاب قرن‌هاست که حضور چشم‌گیری در میان مسلمانان دارد و به دلیل اشتمالش بر مباحث و ابعاد گوناگون اخلاقی و تربیتی و موضوعاتی که با نحوه‌ی سلوک و رفتار آدمی ارتباط تنگاتنگ دارد، از جایگاه ویژه‌ای نزد دعوتگران و مربیان اخلاق برخوردار است.
امام نووی در این بوستان معنوی و گلشن اخلاقی، ناب‌ترین احادیث تربیتی و اخلاقی را گِرد آورده و به طرز شایسته و سنجیده‌ای مرتب نموده است و در آغاز هر باب،‌ آیاتی که با عنوان و سرفصل آن مرتبط‌اند ذکر شده است.
تا کنون شرح‌هایی هم بر ریاض الصالحین (باغستان نکوپیشگان) نگاشته‌اند از جمله:
۱- دلیل الفالحین تألیف محمد بن علان الصدیقی که از علمای قرن هجری در مذهب شافعی است.
۲- شرح ریاض الصالحین تألیف محمد بن صالح العثیمین.
۳- بهجه الناظرین تألیف سلیم بن عید الهلالی
این کتاب به زبان‌های متعدد ترجمه شده و در گوشه گوشه‌ی دنیا و در محفل‌های دینی و کتابخانه‌های مساجد و مدارس اسلامی، غالباً وجود دارد و مدارسه می‌شود. از این کتاب‌ چند ترجمه به زبان فارسی هم صورت گرفته که یکی از خوش‌خوان‌ترین آنها ترجمه‌ای است که از خامه‌ی استاد نام‌آشنا و خوش‌ذوق اهل‌سنت، آقای مسعود انصاری تراویده و با کیفیت خوب و درخوری از سوی نشر احسان عرضه شده است.
با مطالعه‌ی این کتاب می‌توان رنگ و بوی اخلاق نبوی را در دل‌های خود باز آفرینیم و به شیوه‌ی زیستن پیامبر اکرم-صلی الله علیه و سلم- تأسی و اقتدا کنیم.

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن