اندیشه

ثروتمندان مسلمان و نصرت و یاری پیامبر(ص)

در ابتدای کلام خویش بر این نکته تاکید داریم که تنها چیزی که موجب جسارت دیگران علیه ما و مسخره کردن مقدسات مان می گردد، عیب های نهفته در ما است. این عیب ها در موارد زیر به چشم می¬خورد:
1-عیب ها و نقص های فردی: این عیوب در کوتاهی درارتباط با خدا و تسلیم شدن در برابر واقعیت تلخ کنونی و تلاش نکردن برای تغییر اوضاع و کوتاهی در کار شبانه روزی نمایان است.
2- عیب ها و نقص های خانوادگی: عیوبی که در کوتاهی در تربیت فرزندان نسبت به پای بندی به عبادات و خصوصاً نمازها و وارد ساختن منکرات به خانه¬ هایمان جلوه می کند.
3- عیب های سازمان ها و جامعه : این عیوب در سهل انگاری نسبت به مصالح و منافع بندگان و جلوگیری و به تعویق انداختن آن و گسترش ورواج رشوه و فساد زیاد از سوی سازمان های ما به چشم می خورد.
راه حل و چاره ی این سه عیب در سه وصیت نهفته است:
1- اصلاح نفس:
خودسازی و اصلاح درون بر پایه ی اطاعت خدای سبحان و متعال و اطاعت از پیامبرش؛ محمد- صلّی الله علیه و سلم – و محاسبه ی نفس و پاکسازی آن از آثار تمام گناهان استوار است. خدای متعال می فرماید: (وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا {7} فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا {8} قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا {9} وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا {10}) (الشمس)، « و سوگند به نفس آدمی، و به آن که او را ساخته و پرداخته است ( و قوای روحی او را تعدیل، و دستگاه های جسمی او را تنظیم نموده است )* سپس به او گناه و تقوا را الهام کرده است ( و چاه و راه و حسن و قبح را توسط عقل و وحی به او نشان داده است ) * ( قسم به همه ی این ها ) کسی رستگار و کامیاب می گردد که نفس خویشتن را ( با انجام طاعات و عبادات و ترک معاصی و منهیات ) پاکیزه دارد و بپیراید ( و آن را با هویدا ساختن هویت انسانی رشد دهد و بالا برد)* و کسی نومید و ناکام می گردد که نفس خویشتن ( و فضایل و مزایای انسانیت خود را در میان کفر و شرک و معصیت ) پنهان بدارد و بپوشاند و ( به معاصی) بیالاید.»، قرآن کریم از مردمانی عیب گرفته و سرزنش نموده است که مردم را به کار نیک امر می کنند و خودشان را فراموش کرده¬ اند. خدای متعال می فرماید: (أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ {44}) (البقرة).« آیا مردم را به نیکوکاری فرمان می دهید ( و از ایشان می خواهید که بیشتر به طاعت و نیکی ها بپردازند و از گناهان دست بردارند ) و خود را فراموش می کنید ( و به آنچه به دیگران می گویید، خودتان عمل نمی کنید؟) در حالی که شما کتاب می خوانید ( و تورات را در اختیار دارید و در آن تهدید خدا را در باره ی آن که کردارش مخالف گفتار است، مطالعه می کنید؟ ) آیا نمی فهمید ( و عقل ندارید تا شما را از این کردار زشت باز دارد؟)
سخن حضرت عمر ( رض ) چه زیبا است، آنگاه که فرمود: « خودتان را محاسبه کنید پیش از این که محاسبه شوید و اعمالتان را بسنجید پیش از این که به ضرر شما سنجیده یا وزن شود.»
2- اصلاح خانواده:
خدای متعال می فرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ {6}) (التحريم)،« ای مؤمنان! خود و خانواده ی خویش را از آتش دوزخی برکنار دارید که افروزینه ی آن انسان ها و سنگ هاست. فرشتگانی بر آن گمارده شده اند که خشن و سختگیر و زورمند و توانا هستند. از خدا در آنچه بدیشان دستور داده است، نافرمانی نمی کنند، و همان چیزی را انجام می دهند که بدان مأمور شده اند.» در آیه ی شریفه، خدای متعال امر فرموده که به حمایت خود و خانواده ی خویش در برابر آتش جهنم بپردازیم و این امر با پای بندی به اطاعت از خدای بلند مرتبه و هدایت و ارشاد همه ی افراد خانواده به سوی خدای سبحان و متعال و اقتدا به سنت پیامبرش – صلَّی الله و علیه و سلّم – تحقق می یابد.
3-نصرت و یاری دین خدای بلند مرتبه و پیامبرش (ص) : خدای متعال می فرماید: (وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ {38}‏) (محمد)، « اگر شما ( از فرمان خدا سرپیچی کنید و ) روی برتابید، مردمان دیگری را جایگزین شما می گرداند ( و این مأموریت را به گروه دیگری می سپارد ) که هرگز همسان شما نخواهند بود ( و از ایثار و فداکاری و بذل جان و مال خودداری نخواهند کرد و از فرمان یزدان روی گردان نخواهند شد )»، یکی از ثوابت در زندگی مسلمان حقیقی این است که اسلام به وسیله ی ما یا غیر ما به پیروزی می رسد؛ پس برای ما بهتر است که اسلام به واسطه ی ما یاری شود وگرنه سنت تبدیل و جایگزینی حتما شامل حالمان می گردد – ما از چنین چیزی به خدا پناه می بریم- ، خدای سبحان و متعال به ما خبر داده که هرکس از یاری دینش و پیامبرش (ص) روی برتابد، مسلماً خداوند کسانی بهترو قوی تر و راست و درست تر از ما را جانشین آنان خواهد کرد. خدای متعال می فرماید: (إِن يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ أَيُّهَا النَّاسُ وَيَأْتِ بِآخَرِينَ) (النساء:133)،« ای مردمان! اگر خدا بخواهد شما را از میان می برد و می میراند و افراد دیگری را به میان می آورد ( و به جای شما می نشاند ) و او بر این کار بس توانا است.» همچنین می فرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ) (المائدة:54). « ای مؤمنان! هرکس از شما از آیین خود بازگردد ( و از ایمان به کفر گراید، کوچکترین زیانی به خدا نمی رساند و در آینده ) خداوند جمعیتی را ( به جای ایشان بر روی زمین ) خواهد آورد که خداوند دوستشان می دارد و آنان هم خدا را دوست می دارند. نسبت به مؤمنان نرم و فروتن بوده و در برابر کافران سخت و نیرومندند.»
و از هر مسلمانی می خواهد که دین خدای متعال و پیامبرش ( ص ) را با آنچه خدای متعال به او بخشیده است، یاری رساند؛ (لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْراً {7}) (الطلاق)، «خداوند هیچ کسی را جز به اندازه ای که به او داده است مکلف نمی سازد. خدا بعد از سختی و ناخوشی، گشایش و خوشی پیش می آورد.»، دراینجا سخن ازنقش و وظیفه ی ثروتمندان و توانگران این امت به میان می آید. من به آنان می گویم: شما در طرح و نقشه ی دین تان و پیامبرتان در کجا قرار گرفته اید؟! ثروت، آن گونه که گفته می شود، « تکیه گاه و شاهرگ حیات است » و خداوند به واسطه ی مال بر شما منت نهاده است، پس شما برای یاری پیامبرتان چه کار کرده اید؟ برسرتاسر جهان؛ خصوصاً جهان غرب، جهل و نادانی کامل در مورد زندگی پیامبر و راه و روش و برنامه ی او حکمفرما است و به همین جهت است که گاه و بی گاه می بینیم، پیامبر مسخره می شود، بنا بر این باید سیره و زندگانی ایشان ( ص ) به آنها شناسانده شود؛ پس چرا ای ثروتمندان امت اسلامی یکدیگر را برای تأسیس مرکزی جهانی جهت ترویج همه جانبه ی فرهنگ اسلامی در سرتاسر جهان فرا نمی خوانید؟ من این فرموده ی خدای عزَّ و جلَّ را به یادتان می آورم که می فرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ {7}) (محمد). « ای مؤمنان! اگر دین خدا را یاری کنید، خدا شما را یاری می کند ( و بر دشمنانتان پیروز می گرداند) و گام هایتان را استوار می دارد ( و کار و بارتان را استقرار می بخشد )»
« انصار » به دلیل یاری رسول الله (ص) انصار نامیده شدند، بنا بر این یاری پیامبر خدا(ص ) بر هر مسلمانی واجب است، باید او را با نوشتن سیره اش در تمام زمینه ها : در حجم کوچک و متوسط و بزرگ، برای عوام و خواص و نوابغ یاری دهیم، و آن را به زبان های دیگر ترجمه کنیم تا به دست همه ی مردم برسد. از جمله ی این زبان ها، زبان فیلم ها و سریال ها است، پس بر ثروتمندان امت واجب است که وارد این عرصه شوند و برای شناساندن سیره ی پیامبر(ص) انفاق کنند، باید با اسلوب ها و فنون امروزی پیامبر را یاری دهیم تا درعقل و قلب هر انسانی؛ مسلمان یاغیر مسلمان، نفوذ کنیم. آیا چنین امری امکان پذیر است؟ به امید آن روز.
احمدناجی

ترجمه: حمید محمودپور- مهاباد

مجله المجتمع

نمایش بیشتر

حمید محمود پور

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا