تاریخ

در باره ی «مُهر نبوت بر شانه پیامبر» چه می دانید؟

آیا مهر نبوت مادرزاد در بدن پیامبر (ص)وجود داشته یا بعدا در جسم مبارکشان پدیدار شده است؟

نویسنده:سامح محمد البلاغ

دانشمندان در این مورد اختلاف نظر دارند:

بعضی می گویند: پیامبر با این مهر متولد شده است و این مهر مادرزادی در بدن ایشان وجود داشته است.

وبعضی دیگر می گویند: این مهر بعد از ولادت حضرت در بدنشان پدیدار شده است و این امر ممکن است به هنگام شکافتن سینه (شق صدر) یا هنگام بعثت رخداده باشد.

حافظ می گوید:پدیدار شدن مهر نبوت، به هنگام مبعوث شدن اثبات شده است وقاضی عیاض نیز بر این واقعه تاکید دارد.

وباز هم حافظ می گوید: از روایات پی می بریم که مهر نبود به هنگام ولادت پیامبر (ص) روی بدن ایشان نبوده و کسی که بر این رائ باشد که مهر نبوت مادرزادی در بدن پیامبر(ص) وجود داشته عقب افتاده قلم داد شده است و در اثبات وجود مهر به هنگام تولد تنها قول ابوالفتوح البحمدی آن هم با لفظ مجهول (قیل) آمده است.

و هم چنین گفته شده:هنگامی که پیامبر (ص)چشم به جهان گشودند این مهر بر بدن ایشان نقش بست و این قول را مفلطای از یحی بن عائد نقل کرده است.

روایات احتمال وجود مهر را در دو قسمت از بدن پیامبر (ص) اثبات می کنند.و دلیل بر این مدعا حدیثی است که ابوذر (رض)آن را روایت کرده و امام احمد و بیهقی آن را صحیح دانسته و در کتاب”الدلائل” این حدیث را روایت کرده اند.در این حدیث راجع به مهر نبوت آمده است که مکان این مهر میان دوشانه پیامبر(ص) بوده است.

و در حدیث شداد بن لوس در کتاب”المغازی” ابن عائذ در بیان داستان شکافتن سینه پیامبر(ص) آمده است که: پیامبر(ص) در حالی که در منطقه بنی سعد ابن بکر بودند. برگشت و در دستش انگشتری بود که می درخشید و جبرائیل آن انگشتر را میان دوشانه و روی سینه پیامبر(ص) گذاشت. و از این حدیث این گونه برداشت می شود که مهر پیامبری در دوقسمت از بدن پیامبر (ص) واقع شده باشد در هر صورت علم حقیقی آن نزد الله تعالی است

منبع: شبکه الا لوکه

مترجم:علی اسلام نژاد

نمایش بیشتر

علی اسلام نژاد

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : امام جماعت مسجد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا