خانواده

ده شیوه محبوب ساختن حجاب نزد دخترانمان

انسان های پاک، با حجاب بودن دخترشان را دوست دارند و بر پوششان حریص هستند لکن بعضی از آنها در این راه گاهی روش افراط و گاهی روش تفریط را درپی می گیرند که هیچ کدام مثمر ثمر واقع نمی شود .

در این گفتار ده راه عملی را برای محبوب ساختن حجاب برای فرزندتان بدون اینکه ضرب و شتم و سخت گرفتن و فریاد زدن در آن باشد را بازگو می کنیم .

 نیازی  نیست که بگوییم در عملی ساختن این راه ها باید پدر و مادر هردو تلاش کنند، که این امر نیاز به مشارکت و همکاری کل اعضای خانواده دارد .

1.از کوچکی دخترت را به حجاب عادت ده و منتظر نمان تا او بزرگ شود وبعد او را به حجاب امر کنی ، زمانی که تو صبر کنی تا اینکه بزرگ شود بطور قطع، به مراتب بر تو دشوارتر می شود به خصوص زمانی که هوای نفس او مخالفت کند بخاطر اینکه فرزند بزرگ شده و نصیحت های شما کارساز نیست.

2. ( از حجاب او اظهار رضایت کن ) و همیشه  در جلوی او از حجاب بعنوان یک امر شگفت انگیز و پسندیده و خوب، سخن بگو ، و او را با وقار و متمایزتر از سایر دختران بدان ، و  پوشش حجاب دلیل بر ظاهر بودن حسن تربیت و رشد صحیح او بدان.

3. او را خبر ده که حجاب امر خداوند می باشد و همچنین به او بفهمان که این کاری که انجام می دهد خالصانه برای الله باشد و برای هیچ احد الناس نباشد بخاطر اینکه خداوند او در هر وقت و مکان می بیند ، به دختر حجابی ات بگو که خداوند از زن با حجاب و پوشیده راضی می شود ؛ برای اینکه امر الله تعالی را عملی نموده است. یادت باشه که آیات  و احادیث مربوط به حجاب را  برای او با حوصله و تانی بخوانی و تفسیر نمایی .

4. در حضور دخترت از زنان محجبه و با وقار تعریف کن ، اول از همسران  رسول الله (صلی الله علیه وسلم) شروع کن و سپس زنان صالح و سپس دیگر زنان در دیگر عصرها.

5.  بین زنانی که نافرمانی خدا را می کنند و زنانی که بر امر خداهستند مقایسه کن وبه این نکته بپرداز که چگونه زنان نافرمان و بی حجاب در آستانه سقوط قرار دارند .

6. از رفتار و راه و روش زنان صالح برایش بگو و از ثواب کسی که به عمل صالح التزام و پایبند است برایش سخن بگو و از پاداش زنان صالح و بویژه آنان که نقش دعوتگر دارند و سببی برای هدایت سایر دختران می شوند و برراه خیر، دوام و استقامت دارند برایش بگو.

7. به اینکه دخترت با دختران صالح و محجبه و باوقارنشست و برخاست کند خیلی اهمیت بده، هرگز دخترت را در میان زنان بدحجاب  و غافل رها نکن ؛ چرا که تحت تاثیر مخرب آنان قرار گرفته و به مرور از دستت در می رود.

8. مادر عزیز خود را برای دخترت همانند مادری صالح که در حجاب و پوشش، الگویی باشد برای او قرار بده و دخترت را در جلسات آموزش حجاب و پوشش اسلامی همراهی کن.

9. دخترت را جهت شرکت در دروس علم و حلقات قرآن مساجد همراه خود ببر ؛ زیرا ممکن است با دیدن چهره  زنان و دختران حجابی در چنین جاهایی عشق به حجاب در دلش جای گیرد و به آن گرایش پیدا نماید .

10. به خاطر رعایت حجاب، به دخترتان جایزه بدهید و همواره او را مورد تمجید و تشویق قرار دهید ؛ البته به او بفهمانید که جایزه بزرگ حجاب تو نزد الله سبحانه و تعالی می باشد که همان بهشت جاویدان است.

وبلاگ جوانان اهل سنت جنوب

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا