خانواده

رمضان ماه پرهیزکاری

رمضان ماه تقوا و پرهیزکاریست.خداوند بزرگ می فرماید:یا ایهاالذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون{ای کسانیکه ایمان آورده اید روزه ی ماه رمضان بر شما واجب شده است همان طور که بر قوم های قبل از شما نیز واجب شده بود به این امید که خداشناس و پرهیزکار شوید}البقره:183
همه عبادت ها وبندگی هایی که در اسلام وضع شده اند برای افزایش تقوا و پرهیزکاری بندگان است.همان طور که در حدیث صحیح پیامبر(ص) آمده که می فرماید:ان الله تبارک و تعالی لا ینظر الی صورکم و لا الی اجسامکم و لکن ینظر الی قلوبکم و اعمالکم{به راستی که خداوند به ظاهر و جسمتان نمی نگرد بلکه به قلب و اعمالتان نگاه می کند}مسلم2564وابن ماجه4143واحمد284.2(ابو هریره)
پس نتیجه ای که ما از عبادت کردن خدا می گیریم به کلی افزایش تقوا و پرهیزکاریست.
انسان روزه دار نباید تنها خوردن و آشامیدن را ترک کند یا فقط عبادت های (قربانی و حج)بی هدف را انجام دهد به گونه ای که تقوایش را افزایش ندهند بلکه عبادت های ماه رمضان برای تصفیه و پاکسازی قلب و روح انسان گذاشته شده اند تا بنده خود را بشناسد به خدا نزدیک شود و تقوا و پرهیزکاریش افزایش یابد.
خداوند بزرگ در مورد قربانی و ذبح می فرماید: {مطمئن باشید!هرگز گوشت و خون قربانی به خدا نمی رسد بلکه تقوا و پرهیزکاری شما بهش می رسد(و هرکس به میزان تقوایش پاداش می گیرد)}الحج37
پس پایه و اساس بندگی تقواست اگر بندگیت به مرحله ای نرسد که تقوا پیشه کنی واز محرماتی که خدا برات گذاشته دور نشوی بفهم که به جز خستگی و گرسنگی چیز دیگری از روزه نصیبت نشده است.
می بینیم که گذشتگان صالح(رضی الله عنهم)بهای زیادی به این ماه می دادند وبه استقبالش می رفتند و در راستای اصلاح و پاکسازی روح و جسمشان نهایت سعی و تلاش خود را می کردند.
اگر ما وضعیت خودمان را با آن ها مقایسه کنیم می بینیم که فاصله زیادی بینمان وجود دارد و متعجب می شویم از تفاوتی که بین سعی و تلاش مدام آن ها و بی تفاوتی و تنبلی ما وجود دارد.
بدانید هر کدام از ما در اصل یک تاجر هستیم و وسایل و کالاهایمان اعمال و رفتارهاییست که روزانه انجام می دهیم.هوشیار باش ای مسلمان تو با خدایت وارد معامله شده ای خدایی که رحمان است و بدان سود و ضررت آشکار است وقتی که ترازوی عدالت خدا در قیامت گذاشته می شود و اعمالت بوسیله آن اندازه گرفته می شودو انسان های سودمند وباعزت برنده می شوند وبهشت جاودان را ازآن خود می کنند و انسان های زیانمند و روسیاه نیز معلوم می شوند وبه جایگاه ابدیشان(جهنم)انداخته می شوند.
حال که هر کدام از ما تاجری هستیم چگونه با پروردگارمان تجارت کنیم؟؟؟
می گویم خداوند با رحم و مهربانی خود چند فصل برای تجارت و بازرگانی کردن برایمان گذاشته است البته می توانیم در تمام روزهای سال تجارت کنیم ولی چند روز هستند که در آن ها پاداش چند برابرنصیبمان می شود و می توانیم تجارت موفق تر و پرسودتری نسبت به روزهای دیگر سال داشته باشیم وبه عنوان مثال می توانیم به روزهای ماه مبارک رمضان اشاره کنیم.
همچنین مکان هایی هستند که در آن ها تجارت(بندگی و عبادت خدا)مبارک تر و بزرگ تر از مکان های دیگر است مانند{البلدالحرام}که عبادت خداوند بزرگ در آن جا چند برابر پاداش دارد و نماز خواندن در مسجدالحرام با نماز خواندن در هیچ مکان دیگری در روی زمین قابل مقایسه نیست.
درماه رمضان ارزش وقت بیشتر و پاداش اعمال نیز چند برابر می شود{لیله القدر خیر من اُلف شهر}و این مسئله به میزان عبادت ها و سعی و تلاشمان برای نزدیک شدن به ذات مقدس خداوند تاُثیر دارد.
خداوند این ماه را برای عبادت و سود بیشتربندگانش قرار داده است و به همین دلیل است که مسلمانان صدر اسلام آگاهی کامل را داشته و قدر و ارزش این ماه را خوب میدانستند وآن را از دست نمی دادند.
آمده است که اصحاب(رضی الله عنهم)شش ماه قبل از رمضان دعا می کردند که خداوند عظیم آن ها را به ماه رمضان شاد کند و شش ماه بعد هم دعا میکردند که اعمالشان مورد قبول پروردگار قرار گیرد پس تمام سالشان را با یاد رمضان و آمادگی و پیشوازی از آن سپری می کردند و بعد از آن هم دعا و گریه برای قبولی اعمالشان بود چون این ماه یکی از مبارک ترین ماه های سال است و اصحاب پیامبر(ص)تمام وقتشان در سال را به تجارت با خداوند مشغول بودند و تجارت آن ها یاد کردن خداوند جهاد در راه خدا وخواندن قرآن کریم نیکی با دیگران و تفکردر آفرینش آسمان ها و زمین بود.
زمانی که این ماه مبارک فرا می رسید سعی و تلاششان چند برابر می شد و روش زندگیشان را عوض می کردند و زندگی تازه ای را شروع میکردند و به استقبال رمضان می رفتند و به آن خوش آمدگویی می گفتند.
آری واقعا آن ها بودند که به ارزش واقعی رمضان پی برده بودند واز قدر و منزلت آن آگاه بودند و به هیچ قیمتی آن را از دست نمی دادند.

 

ترجمه : نارنج بایزیدی آذر – مهاباد

نمایش بیشتر

نارنج بایزیدی آذر

@ مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد

نوشته های مشابه

‫3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا