خانواده

سخنی با خواهران مسلمان

خواهر مسلمان

۱– از زیاد پچ پچ کردن و نجواهای بی مورد  بپرهیز؛ چرا که خداوند متعال می فرمایند ” لا خیر فی کثیر من نجواهم إلا من أمر بصدقه أو معروف أو إصلا بین الناس ” النساء ۱۱۴: دربسیاری از نجواها یشان خیر و سودی نیست ، مگر در نجواهای آن کسی که به صدقه و احسان یا به کار نیک یا اصلاح بین مردم دستور دهد.

بدان که تمام الفاظ شما ثبت و ضبط می گردد ؛ خداوند متعال می فرمایند ” عن الیمین و عن الشمال قعید  مایلفظ من قول إلا لدیه رقیب عتید”  ق ۱۸: در سمت راست و چپ انسان فرشتگانی نشسته اند و اعمال او را دریافت می دارند ، انسان هیچ سخنی را بر زبان نمی راند مگر اینکه فرشته ای مراقب و آماده آن سخن است؛ بنا براین سعی کن صحبت کردن و کلام شما مفید و کوتاه باشد .

۲- قرآن تلاوت کن و سعی کن اذکار روزانه داشته باشی ، در حفظ قرآن کریم در حد توان کوشا باش تا پاداش بزرگی نصیبت شود.

عن عبدالله بن عمرو- رضی الله عنهما عن النبی صل الله علیه وسلم قال : یقال لصاحب القرآن : إقرأ و ارتق ورتل کما کنت ترتل فی الدنیا . رواه الترمذی : عبدالله پسر عمر بن الخطاب رضی الله عنهما از پیامبر اکرم  روایت می کند که در روز قیامت به صاحب قرآن گفته می شود به مراتب بالاتر در بهشت صعود کن و قرآن کریم را تلاوت کن همانکه در دنیا تلاوت می کردی .

۳- شایسته نیست هرآنچه را که می شنوی پیش دیگران  بازگو کنی ، مبادا وارد میدان دروغ شوی ، عن أبی هریره رضی الله عنه  أن النبی صلی الله علیه وسلم قال: کفی بالمرء کذبا أن یحدث بکل ما سمع : دروغ گوترین انسان آن کسی است که هرآنچه را می شنود نزد دیگران بازگو کند .

۴-  از تکبر وخودنمایی و خودپسندی برحذر باش؛ چرا چیزی که نداری به دروغ و از روی خودنمایی می گویی که داری ؟ آیا گمان می کنی که با این کارها می توانی کسب شخصیت نمایی؟

حضرت عایشه رضی الله عنها روایت می کند که زنی نزد پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم آمد و گفت : من نزد مردم می گویم که شوهرم به من چیزی داده ولی در واقع چیزی به من نداده آیا این کار من صحیح است؟، پیامبر اسلام (ص) در جواب فرمودند: مانند این است که لباس تکبر را پوشیده باشی .

۵- ذکر و یاد پروردگار تأثیر مهمی ازلحاظ روحی و جسمی و اجتماعی در زندگی آدمی دارد ، پس حریص باش بر یاد پروردگارت در همه اوقات؛ چرا که خداوند متعال بندگان مخلص و ذاکرش را دوست دارد . ” الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم ” آل عمران ۱۹۱: کسانی که پروردگار متعال را درحال ایستاده و نشسته و بر پهلو یاد می کنند ….

۶- هر وقت خواستی صحبت کنی از باریک و نازک نمودن لحن صدایت خودداری کن که این جور کارها را پیامبر اسلام (ص) دوست ندارند .

قال رسول الله (ص): وإن أبغضکم إلی وابعدکم منی مجلساً یوم القیامه الثرثارون و المتشدقون و المتفیهقون “: بیهوده گویان و زنان دهان گشاده و کسانی که ازهر دری سخن می گویند نزد من منفورند و در روز رستاخیز با من خیلی فاصله دارند.

۷- از زیاد صحبت کردن و خندیدن و یاوه گویی در حضور دیگران و به تنهایی بپرهیز و سعی کن صحبت کردن شما همواره درباره خیر باشد و در غیر این صورت سکوت کردن بهتر است .

قال رسول الله صلی الله علیه وسلم :” من کان یوءمن بالله والیوم الآخر فلیقل خیرا أو لیصمت “: هرکس خداوند متعال و روزقیامت را قبول دارد در باره نیکی سخن بگوید و اگرنه سکوت کند که برایش بهتراست .

۸- مبادا در میان صحبت کردن مردم کلام آنها را قطع یا خدای ناکرده آنها را مسخره کنی ، درکمال وقار و شخصیت به طرف مقابل توجه و گوش کن .

۹- اگر با کسی هم سخن شدهی که لکنت زبان داشت یا در صحبت هایش نمی توانست خوب مطلب را ادا کند احترام او را نگه دارد و نکند او را مسخره کنی .

خداوند متعال می فرماید :” یا ایها الذین آمنوا لا یسخر قوم من قوم عسی أن یکونوا خیرا منهم ولا نساء من نساء عسی أن یکن خیرا منهن. ” الحجرات ۱۱: ای کسانی که ایمان آورده اید هیچ قومی قوم دیگر را مسخره و استهزاء نکند وهیچ زنی زن دیگری را مسخره نکند شاید آن زنانی که مورد تمسخر واقع شده اند از مسخره کنندگان بهتر باشند.

۱۰- هنگامی که مشغول صحبت کردن با دیگران هستی اگر صدای قرآن کریم را شنیدی صحبتت را قطع کن و به کلام خدا گوش فرا بده؛ چرا که پروردگار متعال می فرماید:” وإذا قریء القرآن فاستمعوا له وأنصتوا لعلکم ترحمون ” الأعراف ۲۰۴: هر وقت در حضور تو قرآن تلاوت می شد ساکت باشید و به آن گوش فرا دهید تا پروردگار متعال به شما رحم کند .

۱۱- از خداوند متعال بترس ، سعی کن مجلسی که شما در آن حضور داری از غیبت و نمامی بدور باشد ، سعی کن در مجلسی که در آن حضور داری چیزی جز نصیحت و اندرز و ارشاد مسلمین وجود نداشته باشد؛ چه بسا کلماتی که برزبان جاری می شوند شامل رحمت یا خدای ناکرده غضب الهی واقع می شوند وصاحبش را به جهنم داخل می کند.

معاذ بن جبل از پیامبر اکرم (ص) پرسید : آیا ما در برابر گفته هایمان مورد مؤاخذه قرار می گیریم ؟؟ پیامبر اسلام در جواب فرمودند :” ثکلتک امک وهل یکب الناس فی النار علی وجوههم إلا حصاید ألسنتهم” رواه الترمذی : مادرت به عزایت بنشیند ای معاذ؛ آیا مگر غیر از این است که بیشتر مردم به سبب گناهان زبانشان در جهنم نگهداری می شوند؟

۱۲- ازرفتن به اماکن لهو و لعب خوداری کن و بسوی مجالس نور و برکت حرکت کن .

۱۳- هر وقت به تنهایی یا با بقیه خواهران دینی ات در مجلسی حضور پیدا کردی سعی کن ذکر و یاد خداوند متعال را بر زبان جاری کنی تا بدین وسیله مشمول اجر و پاداش الهی شوی .

خداوند متعال می فرمایند :” الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم :” آل عمران ۱۹۱: کسانی که بردوام ایستاده و نشسته یاد خداوند کریم را برزبان جاری می کنند .

۱۴- هر وقت از مجلسی خداحافظی کردی همیشه این ذکر را بیاد داشته باش ” سبحانک اللهم وبحمدک أشهد أن لا إله إلا أنت ، استغفرک وأتوب الیک . تا اگر در آن مجلس لغزشی مرتکب شده ای این ذکر  باعث بخشش لغزش هایت شود.

منبع : موسوعه المرأه المسلمه ( ص ۳۱-۳۴)

گردآوری و ترجمه : عبدالله احمدی- سردشت

نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا