اصولفقه

فواید استنشاق(آب را در بینی گرداندن)

استنشاق

استنشاق (آب را در بینی گرداندن)

نویسنده: دکتر حسین الراشیدی *

استنشاق یکی از سنت‌های وضو گرفتن است و دارای فوایدی بسیاری است:

از پیامر خدا(صلی‌الله علیه و سلم) روایت شده است که فرمودند: [وَبَالِغْ فِی الاسْتِنْشَاقِ إِلا أَنْ تَکُونَ صَائِماً] (۱) یعنی: «در استنشاق مبالغه کن، مگر آن که روزه باشی.»

از لقیط بن صبره(رضی الله عنه) روایت شده است که فرمود: به پیامبر(صلى الله علیه و سلم) گفتم: ای رسول خدا! مرا از وضو آگاه کن، فرمودند:
«أَسْبِغِ الْوضُوءَ، وَخَلِّلْ بَیْنَ الأَصَابِعِ، وَبَالِغْ فی الاسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَکُونَ صَائِماً»(۲) یعنی: «وضو را کامل انجام بده و بین انگشتان را دست بکش (و بین آنها را بشوی) و در استنشاق (آب را در بینی گرداندن) مبالغه کن، مگر این که روزه باشی»

استنشاق: آب را در بینی گرداندن
والمبالغه فیها : رساندن آب به گلوگاه از راه بینی

سودها و فواید استنشاق:

۱- سوراخ های بینی که راه طبیعی نفس کشیدن است و همیشه باز می باشد، با عمل استنشاق هوای داخل ریه ها:
_ از چرک و گرد و غبار پاک می شود
_ همیشه مرطوب می ماند
_ حرارت آن معتدل می گردد
که این نکات سه گانه از مسائل ویژه و مهمی هستند. زیرا نفس کشیدن از راه غیر طبیعی سبب ورود میکروب و گرد و خاک به ریه ها و خشکی و کم و زیاد شدن حرارت داخل بینی می شود؛ که این عوامل اثر نامطلوبی بر دستگاه مجاری تنفس دارند و سبب ورم و التهاب شدید لوزه ها و گلو و شش‌ها می‌شوند.

۲- ورود آب به داخل بینی تأثیر فراوانی بر بازماندن مجاری تنفسی دارد که مانع تجمع ترشحات انباشته شده می شود و از ورم و التهابات شدید و مزمن که سبب سردردهای شدید است، جلوگیری می‌کند.

۳- معلوم است که استنشاق از ورم و التهاب شدید لوزه ها که افراد بسیاری از دست آن نالانند، جلوگیری می‌کند، بخصوص مسکنِ درد شدید مزمن لوزه ها است و مانع بیماری سنوزیت شدید و مزمن می‌گردد که این روش برای سالیان سال از مجربات است.

۴- استشاق کردن دایم و پیوسته که نمازگزاران با هر وضوی انجام خواهند داد، بیماری‌های بسیاری همچون سرماخوردگی که بخصوص برای سالمندان خطراتی دارد، برطرف می‌کند.

۵- استنشاق حساسیت پرده بینی را کم می‌کند و موجب کمی حساسیت بینی می‌شود.

این سودها و فوائد جزو مسائل مهمی هستند که موجب کاهش ورم و التهابات شدید دستگاه تنفس و لوزه ها و سنوزیت ها و سرماخوردگی ها است و این کاهش ها جزو مسائل ویژه می باشند که با کمی آب در بینی گرداندن در زمان وضو گرفتن ها به فضل پروردگار به این همه سود و فوائد خواهید رسید که از نعمت‌های فراوان خداوند است.

راه درست استنشاق «آب را در بینی گرداندن»:

در زمان وضو گرفتن یک مشت آب را بردارید و سعی کنید آب را از سوراخ بینی داخل بینی کنید و با بالا کشیدن نفس آب را به گلوگاه برسانید و سپس به بیرون فوت کنید و این طریقه را سه بار و یا بیشتر تکرار کنید تا بینی به خوبی باز می شود. شاید در اوائل دچار سردرد شدید و قرمزی چشم و اشک ریزی بخصوص در سنوزیتی ها شود، ولی بعد از گذشت یک هفته در صورت ادامه‌ی آن به حالت عادی برمی گردد و جای نگرانی نیست.

استنشاق برای روزه داران به سبب ورود آب به گلوگاه مکروه است.

مجله الایمان العدد ۳۹ السنه العاشره ۱۴۲۹ و۲۰۰۸ العراق هولیر مقابل مسجد محمود العلاف
مترجم: احمد حسن زاده پیرانشهر
ویراستار: سوزی میحراب
________________________________________
(۱) ابوداود ۱۴۳  ترمذی حاکم وابن خزیمه
(۲) رواه أبوداود۲۳۶۶، والترمذی۷۸۸ وقال: حدیثٌ حسنٌ صحیحٌ و حاکم

* مستشار و متخصص جراح استخوان بیمارستان ملک فهد در برید قصیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا