اصحابتاریخسیره نبوی

مادر غیرتی!

مادر غیرتی!

ترجمه: رسول رسولی کیا

او شب اقامت را بین همسران خود تقسیم می کرد، سهم هر کدام از آنها یک شب بود.. آن شب از آن عایشه بود، آن حضرت در خانه وی نشسته بود و پیرامون ایشان جمعی از اصحاب گردآمده بودند تا درس بزرگ زندگی مشترک را از آن مربی دلسوز بیاموزند!

زینب دختر جحش، دیگر همسر پیامبر، هر وقت غذا می پزد معمولاً به خود اجازه نمی دهد از آن غذا بخورد تا پیامبر صلی الله علیه و سلم را از آن سیر نکند! غذا را برای او در بشقابی می ریزد و خادم خود را صدا می کند تا آن را نزد پیامبر صلی الله علیه و سلم- که در خانه عایشه است- ببرد؛  عایشه با دیدن صحنه- مانند هر هووی دیگر دچار حسادت و غیرت می شود؛ زیرا او گمان می کند کاری که زینب کرده تجاوز بر شبانه روزی است که حق مسلم وی بوده و کسی حق ندارد بدان ورود پیدا کند! لذا در حضور پیامبر و مهمانانش – ضربه ای بر دست خادم وارد نموده و بشقاب از دستش می افتد و می شکند و غذایی که در آن بود بر زمین می ریزد!

خودت را جای پیامبر صلی الله علیه و سلم قرار بده! عجب موضع سختی، همسر شما بشقاب غذایی که همسر دیگرتان برای شما فرستاده است را جلوی مهمانانتان پرتاب کند! شکی نیست که احساس می کنی به تو توهین شده است و نخستین چیزی که به آن فکر می کنی این است که مردانگی خود را ثابت کرده و در مقابل آنها به وی طعنه می زنی و سعی می کنی به طور غیر مستقیم به آنها اطلاع دهی که شما صاحب خانه هستی و این مسخره بازی ها را قبول نداری!

ولی نگاه کن و ببین پیامبر صلی الله علیه و سلم چگونه رفتار کرد و از آن درس بیاموز!

روی زانو نشست و قسمت های بشقاب شکسته و همچنین غذا را از روی زمین جمع کرد و با لبخند به کسانی که پیرامونش بودند فرمود: مادرتان غیرتی شده است! سپس خادم زینب را برای مدتی نزد خود نگه داشت تا اینکه عایشه به جای آن بشقابی که شکسته بود بشقابی آورد و آن را توسط خادم به زینب فرستاد!

جنگ زناشویی در شرف وقوع بود که آن حضرت با آرامش، اعتدال و درک بالا آن را خاموش کرد، او می داند که زنان در چنین شرایطی غیرتی می شوند و وقتی غیرتی شوند، بخشی از عقلانیت و رفتار خوب خود را از دست می دهند!

با عایشه با خشونت رفتار نکرد تا از این راه مردانگی خود را به اثبات برساند، بلکه آن را به شیوه ای دیگر، با درک موقعیت ، حفظ خونسردی و ترجیح دادن عقلانیت ثابت نمود!

زندگی هر روز ما در مقابل یک مشکل و یک بحران  قرار دارد، عکس العمل ماست که آن را به مشکل تبدیل می کند و یا آتش را قبل از شعله ور شدن خاموش می نماید.

اشتباه می کند کسی که می پندارد زندگی زناشویی عبارت است از میدان جنگ و مرد باید در این مبارزه پیروز شود! بالعکس، زندگی زناشویی تداوم نمی یابد جز با چشمپوشی و گذشت مرد و زن! اگر در برابر هر عمل و سخنی از خود واکنش نشان دهیم، زندگی به جهنمی غیر قابل تحمل تبدیل می شود!

بار دیگر به پیامبر صلی الله علیه و سلم بنگر، او نه تنها از عایشه گذشت می کند بلکه برایش عذر نیز می آورد که غیرت باعث شده بشقاب را بشکند! شخصیت او را در نظر گرفت

 کسی که می خواهد در زندگی موفق شود باید شخصیت افراد را درک کند نه اینکه با همسرش با همان شیوه رفتار کند که با دوستش رفتار می کند و با فرزندانش آن گونه رفتار کند که با همکارانش در محل کار تعامل می کند؛ هر گروه سنی و هر طبقه اجتماعی، خُلق و خو و احساسات متفاوتی دارند، کسی که با همه با یک ذهنیت رفتار می کند مانند پزشکی است که همه بیماران را با یک دارو معالجه می کند!

عصبانیت ذهن را کور می کند، پس زمان عصبانیت گفتگو نکنید، گفتگو در وقت عصبانیت مانند این است که شخصی بخواهد صورت خود را روی آب جوشان ببیند! بگذار آب خنک و صاف شود و سپس به آن نگاه کن! و زندگی زناشویی نیز همینگونه است!

نویسنده: ادهم شرقاوی

از طريق
رسول رسولی کیا
منبع
https://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا