خبرهای سوزی میحراب

مراسم فارغ التحصیلی یکی از مترجمان سوزی میحراب در سردشت

درست یک هفته پیش، از طرف یکی از دوستانم به مراسم فارغ التحصیلی یکی از طلبه‌هایش به نام ماموستا فایق رسولی سالاره از نویسندگان و مترجمان سایت سوزی میحراب دعوت شدم.
صبح روز مراسم با کمی تاخیر و هوایی بارانی و سرد بهاری از پیرانشهر به طرف قطب انگور سیاه کردستان و ایران یعنی سردشت همیشه سبز به راه افتادم. در همان ابتدای راه دو نوجوان درخواست همسفری نموده و بنده نیز با کمال میل قبول نمودم… در میان راه باب گفتگو را باز نمودم و پرسیدم اگر فضولی نباشد قصد کجا را دارید؟ یکی از آنها که به ظاهر دنیا دیده‌تر می‌آمد گفت: می‌رویم بانه خروس میاریم…!؟ با تعجب پرسیدم خروس؟ بانه؟ گفت بله… ظاهرا این دو نوجوان ترک تحصیل نموده و مشغول خرید و فروش خروس بودند.!!
راس ساعت ۱۰ صبح به مسجد جامع سردشت رسیدم… افراد کمی در مسجد حضور داشتند ظاهرا هوای سرد و بارانی تاثیر فراوانی بر عدم استقبال از مراسم گذاشته بود.

مراسم با تاخیر یک و نیم ساعت توسط دو مجری برنامه یعنی حاجی ماموستا رئوف حسین پور امام جماعت مسجد خانقاه و ماموستا زانیار درختی از طلبه مستعد و توانای مدرسه علوم دینی امام شافعی و یکی از نویسندگان سایت سوزی میحراب، با دعوت از قاری خوش صدا فریدون محمدزاده با تلاوتی از کلام الله مجید شروع به کار نمود.

پس از تلاوت قرآن، ماموستا احمد شریعتی با خواندن قصیده بردیه و اشعار ماموستا عبدالکریم مدرس در وصف رسول الله صلی الله علیه و سلم و همچنین سرودی از طرف گروه سرود خانقای شیخ حسام الدین حال و هوای گرمی به این روز سرد بهاری دادند.

سپس حاج ماموستا محمد واوی امام جمعه سردشت و مدیر مدرسه علوم دینی امام شافعی با خواندن شعر کوردی « هەی پێدا پێدا…» به مهمانان خیر مقدم گفت و پس از آن هم گروه سرود ایمان با سرودی دلنواز در وصف پیامبر شور و شعفی تازه به مراسم بخشید…

اولین سخنرانی مراسم کسی نبود جز ماموستا ابوبکر محمد کریمی از شهرستان مهاباد. ماموستا محمد کریمی در ابتدای سخنان خود با تلاوت آیه ۹۴ سوره یوسف « إنی لأجد ریح یوسف…» از علامه بیتوشی یاد نمودند و سپس با یادی از عالمان بزرگ این خطه مانند ماموستا ملا صالح نجیبی، ماموستا عبدالرحمن سیسیری و…. که در سطح منطقه زبانزد خاص و عام هستند، به سخنانش ادامه دادند.

ماموستا ابوبکر همچنین با اشاره به عزت علما که همواره چنین بوده‌ و آماده نشده‌اند که عزت خویش را زیر سؤال ببرند، گفت: برخی از ماموستایان حتی کتابهای خود را فروخته‌اند تا نیاز مالی خود را رفع کنند….
ایشان از علمای جوان تقاضا نمودند که در دوران طلبگی به هیچ وجه عجله به خرج نداده و با حوصله کامل دروس خویش را به پایان برسانند تا در هنگام مسؤلیت سنگین دعوت، با آمادگی لازم پا به این عرصه بگذارند؛ ماموستا همچنین از مدرسین نیز درخواست نمود که طلاب را به بهترین شیوه تعلیم و تربیت داده و در انجام این امر خطیر هر گونه بهانه و کسالت را همانند علمای گذشته از خود دور کنند.

در ادامه با اشاره به آیه آخر سوره مبارکه حج، بر جهاد علمی تاکید فراوانی نمودند و پایان بخش سخنانش هم دعوت به دوری از تفرقه و خود حق بینی بود….

در ادامه مراسم ملا رسول احمدی طلبه مدرسه امام شافعی مقاله‌ای را ارایه داد و ماموستا عمر عثمانی نیز سرودی را به حضار تقدیم نمود.

نوبت به سخنران دوم مراسم رسید، که عبارت بود از ماموستا دکتر عبدالسلام امامی امام جمعه مهاباد
ماموستا امامی با اشاره به کم و کاستی‌هایی در حوزه کمبود طلاب علوم دینی سخنان خود را شروع نمودند و گفتند که بایستی همه با هم تلاش کنیم تا در این حوزه مسئولیت خویش را مانند گذشتگان ادا نماییم.
ماموستا عبدالسلام بیتوشی در ادامه سخنانش فرمودند: نباید افتخار به گذشتگان ما را فریب دهد و باعث شود که دست روی دست گذاشته و کاری از پیش نبریم و نیز همچنان در گذشته زندگی کنیم…!
امام جمعه مهاباد در آخر سخنانش گفتند: بایستی در برابر این مردم که ما را به چنین جایگاهی رسانیده‌اند، نمک نشناس نبوده و در خدمت به آنان کوتاهی نکنیم…

در ادامه مراسم گروه سرود ایمان برای بار دوم روی منبر رفت و سرودی زیبا تقدیم نمودند.

سخنران اخر هم ماموستا لقمان امینی از بانه بود‌؛ ماموستا با تلاوت آیه « یرفع الله الذین آمنوا منکم والذین…» مردم را در برابر دین به سه گروه تقسیم نمود: پیامبران، علما و عموم مردم…
ماموستا لقمان در ادامه افکار و احزاب متداوله که حرف و برداشت‌های تازه دارند را مایه تشویش و سردرگمی بیشتر مسلمانان دانسته و آنان را خطری عظیم شمرده که علما بایستی این خطر را درک کنند!

ماموستا امینی با اشاره به سیاست‌ها و نیرنگ‌های یهود، مسیحیت و برخی حکام، خصوصا در مورد دمکراسی غربی که بنیان خانواده را از هم پاشیده یاد آور شد، که بایستی بیشتر دست هم را گرفت تا به این مشکلات برسیم نه اینکه همانند اکنون که متاسفانه مسلمانان همدیگر را می‌کشند و در مسیربرنامه‌های آنان حرکت می‌کنند و به تفرّق گرفتار شده‌اند؛ بایستی آگاه شویم، جوانان را هوشیار نموده و پیام لبالب از محبت را به هم هدیه کنیم…
پیایان بخش سخنان ماموستا نیز عمل نمودن در دایره مذاهب اربعه بود و اینکه مذاهب برای این پدید آمده‌اند که مردم از تشتت دور بمانند…!!

در ادامه ماموستا معروفی متن اجازه نامه افتا و تدریس ملا را فایق را قرائت نمودند و در آخر مراسم نیز نوبت ملا فایق رسید که به پای منبر آمد و از تمام ماموستایانی که در محضرشان کسب علم نموده تقدیر و تشکر نمود و همان جا پیمان داد که در ادای مسئولیت دعوت هر چه در توان داشته باشد، کوتاهی نورزیده و به نحو احسن رسالتش را انجام دهد .

لازم به ذکر است که نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز غیاباً لوح تقدیری را به عنوان تقدیر از طلبه دیروز و ماموستای امروز تقدیم نمودند…

و در آخر پذیرایی نهار در مدرسه علوم دینی امام شافعی سردشت که هم اکنون ۱۰ طلبه دارد، انجام پذیرفت.

سوزی میحراب فارغ التحصیلی آقای فایق رسولی سالاره را به جمع ماموستایان و طلبه های بزرگوار منطقه و خانواده آن مترجم توانا و شخص ایشان تبریک گفته و برایش خدمت به اسلام و مسلمین توام با عزت و سلامتی را مسالت دارد

تهیه و تنظیم : سلیمان قادری

از طريق
سلیمان قادری
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

سلیمان قادری

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - سردشت @ شغل : امام جماعت مسجد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا