تاریخ

ناگفته ای درباره ی آب !!

آب، نعمت پروردگار

نعمت های خداوندِ بزرگ، فراوانند و ” اگر بخواهید نعمت های پروردگار را بشمارید نمی توانید آن ها را شمارش کنید”.( و إن تَعُدُّوا نعمةَ اللهِ لا تُحصُوها)

-سعدی علیه الرَّحمة می فرماید:

هر نفسی که فرو می رود مُمدّ حیات است  و چون برمی آید مُفرّح ذات

پس در هر نفسی دو نعمت است   و بر هر نعمتی شکری واجب.

از دست و زبان که برآید          کز عهده ی شکرش بدر آید.

” اُشکروا آلَ داوودَ و قلیلٌ مِن عباديَ الشّکورُ”

اما بی شک یکی از نعمت های بسیار بزرگ خداوند رحمان ، آب است، در قرآن کریم آیات متعدّدي در باره ی آب نازل گشته است. از جمله می فرماید:

1- ” و أنزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رزقاً لَکُم ” 22 البقرة

ترجمه: ( و از آسمان آبی فرو فرستاد و با آن انواع میوه ها را به وجود آورد برای روزی شما.)

2- ” و جَعَلنا مِنَ الماءِ کُلَّ شَيءٍ حَيٍّ ” 30 الأنبیاء

ترجمه: ( و هر چیز زنده ای را از آب آفریده ایم.) { آب مایه ی حیات است.}

3- ” و اللهُ خَلَقَ کُلَّ دابَّةٍ مِن ماءٍ ” 45 النور

ترجمه: ( و خداوند هر جنبنده ای را از آب آفریده است.)

4- ” إنَّ في خَلقِ السَّماواتِ و الأرضِ و اختلافِ اللیلِ و النَّهار و الفُلکِ الَّتي تَجري في البَحرِ بِما یَنفَعُ النّاسَ و ما أنزَلَ اللهُ مِنَ السّماءِ مِن ماءٍ فأحیا به الأرضَ بعدَ مَوتِها و ……………………… لَآیاتٍ لِقَومٍ یَعقِلونَ ” 164 البقرة

ترجمه: ( همانا در آفرینش آسمان ها و زمین و آمد و شد شب و روز و کشتی هایی که به سود مردم در دریا حرکت می کنند و آبی که خداوند از آسمان فرو فرستاده و با آن زمین را پس از مرگش زنده ساخته است، و ……. نشانه هایی است برای گروهی که می اندیشند و تعقل می ورزند.)

این آیه اشاره به این دارد که خواص آب و حرکت کشتی ها در آن ، یکی از آیات بزرگ خداوند است.

-ما همه از قانون انقباض و انبساط آگاهی مختصری داریم و می دانیم اشیاء در اثر گرما منبسط می شوند و مولکول هایشان از هم فاصله می گیرند و حجمشان بالا می رود و در اثر سرما منقبض می شوند و مولکول هایشان به هم نزدیک تر می شوند و حجمشان کم تر می گردد و وزنشان به نسبت حجمشان بیشتر می گردد.

دراین میان آب استثناء است یعنی آب برعکس دیگر اشیاء در اثر سرما منبسط می شود و در اثر گرما منقبض می گردد و این امر ناشی از حکمت بسیار بالای خداوند می باشد که در نتتجه ی آن بشر منافع زیادی برده است.

اگر آب هم مانند دیگر اشیاء هنگام سرد شدن منقبض می شد و مولکول هایش به هم نزدیک تر می شدند، باعث می گردید در فصل سرما و یا زمستان، آبی که یخ می بندد، فشرده تر شود در نتیجه وزن آن بیشتر شود و سنگین تر گردد و یخ ها به زیر آب بروند.

این امر باعث می شد که تکه های یخ کم کم به زیر آب رفته و در آن جا انباشته شوند و آن جا مکانی برای جانوران آبزی نمی بود و تمام و یا قسمت عمده ای از جانورانی که در آب زندگی می کنند، از بین  می رفتند.

تازه نور خورشید هم به کف دریا که نفوذ نمی کرد تا آن را ذوب کند و بر حجم این یخ ها در طول سالیان دراز افزوده می شد و ما به جای دریاها و اقیانوس ها دشت هایی از یخ می داشتیم و در نتیجه خبری از جانوران و دیگر نعمت هایی که بشر از دریا کسب می کند، و همچنین صنعت کشتیرانی که امروزه اهمیت بسیاری برای بشر دارد و سنگین ترین محموله ها با آن انجام می شود و …….. نمی بود!!

    و خداوند آب را با این خاصیت متفاوت آفریده است تا آبی که تبدیل به یخ می شود، سبک تر گردد و به سطح آب بیاید تا در اثر تابش نور خورشید ذوب گردد و تَهِ دریا گرم تر بماند و جای مناسبی برای جانوران آبزی باشد و بشر بتواند از نعمت آب و کشتیرانی و دیگر نعمت های مرتبط با آب بهره مند شود.

     امید است که قدر نعمت های إلهی را بدانیم و شکر نعمت های او را به جا آوریم.

البته لازم به ذکر است که شکر، تنها شکر زبانی یعنی گفتن کلمه ی شکر و یا عبارات مشابه آن نیست که این ، پایین ترین درجه ی شکر است و بالاترین درجه ی شکر، شکر عملی است؛ بدین معنی که از نعمت های خداوند طبق فرموده او استفاده کنیم.

ابراهیم عمری  

 

نمایش بیشتر

ابراهیم عمری

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : بازنشسته آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا