تاریخگفتگو

ویژگی های مسجد و دعوتگر موفق در رمضان؛ در گفتگوی با دکتر محمود ویسی

دعوتگر موفق در رمضان

استاد گرانمایه جناب دکتر محمود ویسی سلام علیکم. شما به عنوان مصاحبه شونده ویژه سوزی میحراب در ماه مبارک رمضان امسال انتخاب شده اید و این برای ما در سوزی میحراب افتخار بس بزرگی است. ممنون می شویم به سوالات ما پاسخ دهید.

دکتر محمود ویسی : سلام علیکم و رحمت الله و برکاته اگر ممکن است سوالات  را صوتی و شفاهی جواب بدهم چون نوشتن زمان بر است.

سوزی میحراب : می ترسیم از تاثیر آن کاسته شود چون همچنان که مستحضرید این ایام ، اینترنت خیلی ضعیف است و فایل های صوتی به ندرت آپلود می شوند؛ جسارتا پیشنهاد می کنیم تا ۱۵ رمضان و با حوصله سوالات را پاسخ دهید؛ که استاد ویسی متعلق به خودش نیست بلکه مُلک همه مشتاقانش می باشد.

درود بر شما استاد بزرگوار که همدلی شما برای مجموعه سوزی میحراب بسیار اثربخش است.

خداوند طول عمر با عزت را نصیبتان گرداند.


سوزی میحراب : با سلام خدمت استاد بزرگوار . از سایت وزین سوزی میحراب خدمتتان رسیده ایم, اگر چه استاد محمود ویسی شُهره همه است  ولی خواستیم از زبان خودتان و بیشتر ایشان را بشناسیم, لطفا بیوگرافی مختصری از خودتان را برای سوزی میحرابی های ارجمند بیان بفرمایید

دکتر محمود ویسی : محمود ویسی متولد ۱۳۴۲ شمسی در کرمانشاه دوران ابتدایی تا دبیرستان را در رشته ریاضی فیزیک بپایان رسانده است .

بعداز آن مشغول کسب علوم دینی در شهر کرمانشاه و سقز شده و از محضر اساتید فاضل کمال استفاده را برده و در سال ۱۳۶۹ موفق به اخذ اجازه افتاء و تدریس در مذهب امام شافعی از محضر حاج ماموستا محمد زاهد ضیایی گشته است.

به مدت ۱۴ سال در مدرسه علوم دینی خانقاه از توابع پاوه به تدریس وتربیت طلاب اهل سنت پرداخته ودر سال ۸۱ به تهران عزیمت نموده ودر دانشگاه مذاهب اسلامی تهران  ودانشکده الهیات دانشگاه تهران به تدریس در گروه فقه و حقوق شافعی مشغول گردیده و الان عضو هیات علمی و مدیر گروه فقه وحقوق شافعی این دانشگاه می باشد.


 سوزی میحراب : از حال و هوای رمضان در پایتخت بگویید,  شما به عنوان یک دعوتگر  و کارشناس دینی استقبال مردم مسلمان از رمضان را چگونه ارزیابی می کنید? حضور مردم خداجو در مساجد چگونه است?

دکتر ویسی : رمضان در پایتخت تبلوری از اهل سنت ایران با قومیت ها و زبان ها و فرهنگ های مختلف است .

در ۱۵ نقطه داخل وحاشیه پایتخت نماز جمعه وجماعت و تراویح و عید برگزار می شود؛ کم ترین تعداد با توجه به گنجایش محل ۱۰۰ و بیشترین تعداد از ۴۰۰۰ نفر  در جمعه ها واعیاد هم تجاوز می کند .

اشتیاق مردم غیر قابل وصف بوده و در خیلی از مساجد مراسم افطاری برگزار می شود .


سوزی میحراب :  همچنانکه مستحضرید مساجد نقش بسیار اساسی دارند در پر کردن اوقات رمضانی مردم روزه دار, بدون تعارف عملکرد دعوتگران در مدیریت مساجد را چگونه ارزیابی می کنید?آیا گفتمان آنان در خطبه های نماز  جمعه و سخنرانی های عصرانه و پس از تراویح را مطلوب و مفید تشخیص می دهید?

ماموستا ویسی : به طور کلی با توجه به میزان توانمندی ماموستایان حجم تاثیر گذاری متفاوت است و چون شب ها کوتاه است و گنجایش سخنرانی عصر و بعد از تراویح را ندارد لذا بین تراویح و نماز وتر هر شب بمدت ۵ دقیقه از طرف اساتید ، مطالبی مرتبط با رمضان ایراد می شود .اما در دهه اخیر قدری برنامه ها مفصل تر می شود.

روی هم رفته ، نقش دعوتگران خوب است اما تا وضعیت مطلوب و ایده ال فاصله زیاد است .

توصیه اکید این است که همه  ماموستایان تا حد امکان باید بکوشند تا خود را به روز کنند و از بیان مطالب کلیشه ای و غیر کاربردی برای مخاطبان بویژه در رمضان خودداری کنند و مخاطب شناسی و نیازسنجی را در انتخاب مطالب وخطبه ها در اولویت قرار دهند.


سوزی میحراب : به نظر شما مسجد موفق و جذاب در رمضان چگونه مسجدی است و برنامه های این مسجد چه باید باشد?

دکتر ویسی : مسجد موفق و جذاب مسجدی است که فضایش معطر به عطر رمضان بوده وامامش مرجع مخاطبان باشد و مردم بعد از خروج از مسجد اشتیاقشان برای بازگشت به مسجد و استفاده از فضای آن مضاعف گردد.

مسجد در رمضان باید به مثابه ایستگاه سوخت گیری و توشه برداری مراجعان عمل کند و بتواند منشا ایجاد تغییرات ایجابی در حال و قال نمازگزاران شود.


سوزی میحراب :  استاد گرامی, یکی از پدیده های مبارک در رمضان حضور زنان و بچه های روزه دار در مسجد است, به نظر شما ماموستایان چه برنامه هایی را باید برای این دو قشر داشته باشند?

دکتر ویسی : زنان و کودکان رکن اساسی تشکیل دهنده جامعه فردا هستند لذا نه تنها در رمضان بلکه بعد از رمضان نیازمند برنامه های کمی و کیفی در راستای رشد و ارتقا شخصیت ایمانی واخلاقی و اجتماعی هستند.

بهترین فرصت برای تجدید ایمان و تقویت روحیه ایمانی و…برای آنها ماه مبارک رمضان است.

علاوه بر حضور منضبط در شب های رمضان و نماز تراویح ، لازم است در روزهای رمضان برنامه های مناسب برایشان تدارک دیده شود و بعد از رمضان هم استمرار یابد.


سوزی میحراب :  یکی از زیبایی های رمضان کاسته شدن از بزهکاری ها و تخلفات اجتماعی است, و گاهی عده ای از این افراد, در صفوف به هم فشرده نماز جمعه و جماعت رمضانی مشاهده شده که با چشمانی گریان از خدایشان طلب آمرزش می کنند,  خطاب دینی دعوتگران ما در این باب چگونه باید باشد?

دکتر ویسی : دعوتگران در رمضان باید بمانند صیاد عمل کنند و در صید دل ها بکوشند، دل هایی که بعد از سال ها بسوی خدا در ماه رمضان برگشته و نیازمند لطف و صفا و مهربانی بندگان خوب خدا هستند؛ محبت کردن به آن ها ، مهر ورزیدن و اظهار محبت به خداوند است


سوزی میحراب :  اگر پیام خاصی  مدنظرتان بود که در سوالات بدان پرداخته نشده است بفرمایید که سرا پا گوش و هوشیم ؟

دکتر ویسی :در پایان خداوند حنان ومنان را می خوانم و از او می خواهم که همه ما بینوایان را مشمول رحمت و مغفرت واسعه خود قرار داده و از آزاد شدگان آتش جهنم  در این ماه کریم بگرداند.


سوزی میحراب : از اینکه وقت گران بهایتان را به گفتگو با سوزی میحراب اختصاص دادید صمیمانه ممنون و متشکریم و از خداوند طول عمر توام با عزت و خدمت را برایتان مسالت داریم.

دکتر محمود ویسی :  تشکر ویژه از دلسوزان سوزی میحراب دارم و قلم و قدم استوار برایشان از خداوند مسالت دارم. سربلند وثابت قدم باشید.

مصاحبه کننده : یوسف ساجدی

نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

????????????????نویسنده و مترجم و مدرس???????????????? ????فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی ????

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا