تربیت فرزندانجوانانخانواده

پنج سؤالی که هر شب باید از فرزندمان بپرسیم

تربیت فرزندان

✍ ترجمه: رسول رسولی کیا سایت اسپانیایی “Lavida Luceda” گزارشی را منتشر کرد که در آن به بررسی سوالاتی پرداخته است که باید قبل از خواب از کودک پرسیده شود.

این وب سایت در گزارش خود می گوید: باید پایه های تفکر و رفتار سالم را به کودکانمان بیاموزیم تا بتوانند جهان پیرامون خود را درک نمایند.

پرسیدن سؤال از فرزند باعث ایجاد رفتاری می شود که در نهایت منجر به تغییر مثبت در وی خواهد شد و همچنین به وی کمک می کند در شرایطی که برایش پیش می آید بهترین تصمیم را بگیرد.

سایت یاد شده تاکید می کند قبل از خواب وقتی را برای ارتباط با فرزندانمان و شناخت بیشتر نسبت به ابعاد نهفته شخصیتشان در نظر بگیریم.

۱– امروز چه آموخته ای؟

ممکن است والدین از پاسخ هایی که فرزندان خردسال به این سؤال ارائه می کنند غافل‌گیر شوند، درک این نکته برای والدین ضروری است که مغز کودک مانند اسفنجی است که ایده ها را جذب می کند، بنابراین کاملاً طبیعی است که از مسائلی خبر دهد که شما آن را به یاد ندارید و یا از جزئیاتی سخن بگوید که برای تو اهمیت ندارد.

۲-آیا امروز خندیده ای؟

شایسته است چارچوب مهمی را برای خنده ایجاد کنیم و توانایی خود را برای اینکه در روز زمان بیشتری شاد باشیم، توسعه دهیم. طرح این سؤال به صورت روزانه این ذهنیت را نزد کودک تو تقویت می کند که ایرادی ندارد روزانه خندید و فرقی نمی کند سبب چی باشد!

۳- بهترین پنج کلمه ای که فکر می کنید به خوبی شما را توصیف می کند کدام است؟

این سؤال را به منظور شناخت خود و درک آنچه دیگران در باره اش فکر می کنند از کودک خود می پرسیم. کما اینکه این سؤال باعث می شود کودک شما از چارچوب خوبی در باره جایگاه خودش در جهان کوچک خود برخوردار باشد و همچنین بسیار تاثیر گذار است برای شکل گیری صورت درستی از خود.

۴-امروز چگونه با اطرافیان مهربانی یا عشق ورزیده ای؟

اگر به تربیت فرزندی که قادر به همدردی با دیگران باشد، قویاً اعتقاد داری، طرح این سؤال بسیار مهم است. وقتی از فرزندانت می‌پرسی آیا امروز کار خوبی انجام داده‌اند، همواره برای پاسخ دادن به این سؤال سعی می کنند کار خوبی انجام دهند، خواه کار ساده ای مانند قرار دادن ظروف در سینک آشپزخانه یا چیزی به مهمی به اشتراک گذاشتن وسایل با شخص دیگری باشد. به این ترتیب، این عادت به ویژگی دائمی شخصیت فرزند شما تبدیل خواهد شد.

۵- امروز بابت چه چیزی- خدا را- شکرگذار هستی؟

به گفته ورونیکا بوگرسکی، متخصص روانشناسی کودک و خانواده، درخواست از فرزندان برای تمرین قدردانی می تواند روحیه آنها و والدین را بهبود بخشد و طرح این سؤال معمولاً به تقویت ارتباط والدین و کودک می انجامد و تکرار سپاسگزاری قبل از خواب باعث رهایی از اضطراب می شود.

در پایان، سایت پیش‌گفته هشدار می دهد مبادا کودکت را مجبور کنی که قبل از خواب حتماً با تو هم سخن شود و در مقابل بر پرسیدن سؤالات درست از کودک و گوش فرادادن به او به منظور تشویق کودک به گفتگو و تفکر تاکید می ورزد.

ایجاد یک محیط راحت برای کودک بسیار مهم است تا این سوالات برای او شبیه یک بازجویی به نظر نرسد.

نمایش بیشتر

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا