تاریخشخصیت ها

گالیله

” گالیله “

در سال ۱۶۱۶ گالیله از دیوان دادگاه تفتیش عقاید در روم خارج شده و با پا بر زمین زده و این جمله مشهورش را گفت : ولی واقعیت اینست که زمین در حال چرخش است !

گالیله ستاره شناس بود و در صنعت دوربین سازی برای نظارت چگونگی حرکت ستارگان مهارت زیادی داشت ، نظریه زمین محوری را که قرنها بود کلیسا بدان اعتقاد داشته و به جزء لا ینفک از باورهای کلیسا تبدیل شده بود ، رد کرده و اشتباه بودنش را بر ملا ساخت !

او به نظریه کوپرنیک که قائل بود خورشید مرکز کائنات است ، نه زمین ، و اینکه زمین سیاره ای بیش نیست که در مدار خود می چرخد ، باور داشت ، ایشان کتابی تالیف نموده و در آن بر افکار کوپرنیک صحت گذاشته و دلایل و توضیحاتی تازه نیز بدان افزود !

دادگاه تفتیش در روم ، این سخن وی را ارتداد و بی دینی و خروج از آموزه های کتاب مقدس تلقی کرده و او را به دادگاه احضار نمود !

گالیله را دست و پا بسته و لباس ویژه ملحدان بر تن کرده از شهر پیزا آوردند ، او در دادگاه تلاش کرد که از افکارش دفاع کند ، اما دادگاه وی را در بین دو گزینه مخیر نمود : یا اینکه زنده زنده سوزانده شود همانطور که نص قانون مجازات ویژه افراد زندیق و بی دین اینگونه بود ، یا اینکه از سخنانش بازگشت نماید !

به ناچار از اقوال خود بازگشت نموده تا بدین ترتیب جانش را نجات دهد ، اما زمانیکه از دادگاه بیرون آمد با پا بر زمین کوبید و گفت : ولی واقعیت امر اینست که زمین در حال چرخش است !

جالب اینجاست که سیصد سال پس از وفات گالیله ، کلیسا از طرز محاکمه نمودن وی عذر خواهی کرد !

محاکمه گالیله به یکی از اسباب اساسی مبدل گشت که در اروپا مردم را برای انقلاب علیه کلیسا تحریک نمود ، زیرا کلیسا خرافات زیادی را آورده و به عنوان حقایقی مقدس قرار داده بود ، زمانی هم که سپیده علم و دانش طلوع کرد و آشکار شد که آنچه کلیسا بدان اعتقاد داشت ارتباطی با علم ندارد ، دست کلیسا از دخالت در امور زندگی مردم کوتاه گشته و عملا در اروپا تقسیم ادوار صورت گرفت ، بر این اساس که : ( ما لله لله و ما لقیصر لقیصر ) آنچه برای خداست به خدا مربوط می شود و آنچه هم برای قیصر است به قیصر ربط دارد !

هزار سال قبل از محاکمه گالیله ، دانشمندان مسلمان از حریت کامل در خصوص تفکر و اندیشه و تالیف کتاب برخوردار بوده و هیچگونه محاکمه ای برای هیچیک از آنان به سبب تالیف کتاب برگذار نشد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

نمایش بیشتر

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا