تاریخشخصیت ها

امام شافعی ( رحمه الله )

” امام شافعی ( رح ) “

در ۲۰ ژانویه و در سال ۸۲۰ میلادی امام شافعی ( رح ) شاعر و فقیه بلا منازع در زمان خود وفات یافت !

شاگرد او امام احمد بن حنبل ( رح ) در مورد وی می گوید : شافعی همانند خورشید برای دنیا و عافیت و سلامتی برای مردم است !

شافعی ( رح ) در غزه و در سال ۷۶۷ میلادی چشم به جهان گشود ، ایشان قریشی و هاشمی و نام او محمد پسر ادریس است ، در بچگی پدرش را از دست داد ، مادرش وی را نزد خویشاوندان خود در مکه مکرمه برده تا نسب شریفش ضایع نگردد !

در سن هفت سالگی حافظ کل قرآن گشته و در ده سالگی کتاب موطٲ امام مالک ( رح ) را نیز حفظ نموده است ، در مدینه منوره در خدمت امام مالک تلمذ کرده و زبان عربی فصیح را از قبیله هذیل آموخته که فصاحت هذیل در شعر و نثر شافعی نمایان است ، او اشعار پر محتوای زیادی از خود برجای گذاشته که با اشعار متنبی برابری می کنند !

هم اکنون ملیونها مسلمان شافعی مذهب وجود دارد ، از خدا می خواهم که آنرا در ترازوی حسناتش قرار دهد ، وی شخصی متواضع و خوش برخورد بوده ، مردم را دوست داشته و آنان نیز به او علاقه مند بوده اند ، علی رغم آراء و اجتهادات کم نظیر و مستدل خود هیچگاه برای نظریات و فتاوایش تعصب به خرج نداده و همواره گفته است : هر حدیثی از احادیث رسول اکرم ( ص ) که به درجه صحت رسیده باشد ، مذهب من همان است !

به سبب فروتنی فراوانی که داشت ، علی رغم ثروت عظیم دانشی که از آن برخوردار بود در مورد کتاب ( رساله ) خود که اصول مذهبش را در آن تدوین نموده ، می گفت : هر گاه کتاب ( رساله ) را خوانده ام متوجه یکی از اشتباهاتم در آن شده ام ، زیرا خداوند عز و جل تنها کتاب خود : قرآن را از هر گونه خطایی مصون داشته است !

علم اصول فقه را او بنیان نهاد ، بدین خاطر طبیعی بود که بعضی از هم عصران وی و حتی برخی از شاگردانش در پاره ای از مسائل با وی اختلاف نظر داشته باشند !

ولی ایشان اختلاف آراء را رحمت دانسته و معتقد بود : هرگز نباید اختلاف نظر در مورد قضیه ای ، موجب از بین رفتن محبت و اخوت ایمانی در میان طرفین متنازع گردد !

امام ذهبی ( رح ) در کتاب ( سیر اعلام النبلاء ) درباره شخصیت شافعی از زبان یکی از شاگردانش به نام یونس بن بن عبدالاعلی نقل می کند : که در خصوص مسئله ای با شافعی اختلاف نظر پیدا کردم ، با عصبانیت برخاسته و حلقه درس او را ترک نموده و به منزل برگشتم ، شبهنگام در زده شد ، گفتم : چه کسی پشت در هست ؟ گفت : محمد بن ادریس ، از شنیدن این نام تصور هر شخصی به ذهنم رسید ، جز شافعی ، وقتیکه در را باز کردم با دیدنش شگفت زده شدم ، گفت : ای یونس ؛ ما در صدها مسئله متفق القول هستیم و تنها در یک مسئله با هم اختلاف نظر داریم ، مگر امکان ندارد که با وجود اختلاف ، همچنان برادر همدیگر باشیم ؟!


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن