اندیشه ،دعوت

این انسان ها را دوست داریم و به آنان احترام می گذاریم

مردی، عبدالله بن عباس، صحابی بزرگوار پیامبر را فحش داد و نسبت به او بد زبانی کرد ! عبدالله در واکنش به آن مرد فَحاش گفت: تو چرا من را ناسزا می گویی؛ در حالی که من- اولاً  گناهی مرتکب نشده ام  و ثانیاً – تازه سه ویژگی هم دارم :

نخست اینکه ؛ برای کلیه قاضیانی که دادگرانه در بین مردم داوری می کنند دعای خیر نموده ام و این در شرایطی است که هیچ پرونده قابل بررسی نزد آنان ندارم !

دومین ویژگی منحصر به فرد من این است که با نزول هر قطره بارانی که بر بلاد مسلمانان می بارد خوشحال شده ام ؛ بدون اینکه شترو یا زمینی داشته باشم!

و سوم اینکه هروقت آیه ای از قرآن را فهم کرده ام ؛ از ته دل خواستار این بوده ام که تمام مسلمانان آن را به بهترین شیوه درک نمایند !

جا دارد ماهم مانند عبدلله بن عباس رضی الله عنه بگوییم:

ما انسان های زیر را دوست می داریم و همواره برایشان دعای خیر می کنیم

۱- ما هر کسی را که غم این دین را بر دوش کشیده و از آن دفاع نموده و برای آشنایی جهانیان با آن تلاش می کند دوست داریم و به او احترام می گذاریم.

۲- دوست داریم هرحاکم و فرمانروایی که باعدالت در بین مردم حکم می کند و برای ترویج وتطبیق شریعت اسلامی سعی وکوشش می کند ؛ آن حکمرانی که برای تثبیت پایه های فضیلت و احترام می کوشد و با پستی و خواری مبارزه می کند. در یک کلام هر رئیس و حکمرانی را دوست داریم که با سخن و کردار از مسلمانان دفاع می کند .

۳-دوست داریم علما ودانشمندان امت مسلمان را ؛ آنانکه جز به حق لب نمی گشایند و در تبلیغ دین از سرزنش هیچ سرزنش کننده ای باکی ندارند . آن علمایی که از روی آگاهی برای مردم فتوا صادر می کنند؛ نه آنانکه از روی اشتها و بدون آگاهی مردم را گمراه می کنند.

۴- دعوتگران مخلص؛ آنانکه برای میهن و مردم بسان نمک هستند  را از ته دل دوست داریم و برایش احترام می گذاریم؛ آنان که برای ترویج نیکی در بین مردم ، امر به معروف و نهی از منکر می کوشند و علی رغم آزار و اذیت هایی که از این و آن می بینند ، از انجام این مسئولیت کوتاهی نمی کنند؛ آنان توصیه لقمان حکیم به پسرش را عملی می نمایند که می فرماید: ای فرزند عزیزم، نماز را به پا دار و امر به معروف و نهی از منکر کن و (بر این کار از مردم نادان) هر آزار بینی صبر پیش گیر، که این نشان‌های از عزم ثابت (مردم بلند همّت) در امور عالم است.

۵-همچنین دوست داریم کلیه کسانی که صادقانه  د ر موسسات خیریه و برای کمک به فقرا و بیوه زنان و یتیمان و بینوایان زحمت می کشند؛ چه آنانکه در داخل کشور کار می کنند و چه آنان که خارج از کشور زحمت می کشند و برای استحکام پایه های اخوت اسلامی می کوشند و عملا این شعار را که مسلمان مانند ساختمان محکمی هستند که گوشه ای از آن گوشه های دیگر را استحکام می بخشد، عملی می سازند.

۶-نیکوکاران؛ کسانی که دارایی هایشان را در راه خدا هزینه می کنند را دوست داریم ؛ آنانکه برای حمایت از پروژه های خیریه لحظه ای درنگ نمی کنند . کسانی این سه آیه قرآنی شرح حالشان است { و به [پاس] دوستى [خدا] بینوا و یتیم و اسیر را خوراک مى‏دادند . ما براى خشنودى خداست که به شما مى‏خورانیم و پاداش و سپاسى از شما نمى‏خواهیم . ما از پروردگارمان از روز عبوسى سخت هراسناکیم} 

۷- آن وزیر مخلص که برای ترقی کشورش می کوشد و در انتصاب مسئولان بر اساس شایستگی ؛ نه پارتی بازی و فامیلی گام بر می دارد، را دوست داریم و به او احترام می گذاریم.

۸- اصحاب رسانه و روزنامه نگارانی را دوست داریم که پاک اند ، آنان که از سمتشان تنها برای بیان راستی ها و دفاع از آن استفاده می نمایند و هرگز حاضر نیستند برای جلب خشنودی دیگران به قلب حقایق بپردازند .

۹- آن شخص نظامی که برای امنیت میهن و مرزهایش شب و روز زحمت می کشد را دوست داریم. آن مرد همیشه بیداری که برای حفظ امنیت و رفاه و سلامتی مردم می کوشد و از خداوند می طلبیم که این چشم های بیدار را از آتش دوزخ مصوون بدارد؛ آن هم مطابق این حدیث نبوی که { دو چشم را آتش دوزخ نمی سوزاند ؛ چشمی که از ترس خدا گریه می کند و چشمی که شبانه روز در راه خدا به نگهبانی می پردازد}

  ۱۰- کلیه کسانی که در سرزمین فلسطین به نگهبانی می پردازند ؛ آن مردان، زنان و کودکانی که به دفاع از مسجد اقصی می پردازند را دوست داریم؛ آنان که باعث سربلندی مسلمانان هستند و در دفاع از فلسطین به مثابه سر پیکان عمل می کنند و با سنگ و چاقو یهودی های نژادپرست را رُسوا نموده و آنان را در سطح جهان به دلقک هایی مبدل ساخته اند.

۱۱- هر انسان پاک سرشت و پرهیزگار را دوست داریم و به او احترام می گذاریم، آنان که آنچه برای خود دوست دارند را برای برادرانشان نیز دوست دارند و نسبت به اطرافیانشان مثبت اندیش اند، از اشتباهاتشان می گذرند، توجیه هایشان را می پذیرند، هرگز نمی خواهند به احدی آسیبی برسانند و سفارش یحیی پسر معاذ را عملی می سازند که می گوید: بهره انسان مومن از تو این سه چیز باشد ؛ اگر به او سودی نمی رسانی لااقل سعی کن ضرری هم متوجه او نکنی . اگر نمی توانی خوشحالش کنی برای ناراحتی اش گام ننهی. اگر به ستایش او نمی پردازی ؛ هان نکند به ذم او مبادرت بورزی.

در یک کلام ؛ ای مسلمانان مخلص ؛ هر جا که هستید ،اگر چه اسامی بیشتر شما را نمی دانیم ؛  بخاطر خدا دوستتان داریم

نویسنده: عبدالعزیزالفضلی

ترجمه: عمرامین پور (زیوه ی)

ویراستاری : سوزی میحراب

برچسب ها

عمر امین پور

@@نویسنده و مترجم ** آذربایجان غربی- سردشت ** فعال مدنی و دعوتگردینی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن