خانواده

تربیت خانواده در ماه مبارک رمضان

رمضان مهمانی گرانقدر است، ماهی مبارک است. در این ماه مبارک خانواده حال و هوایی ایمانی به خود می گیرد.

همه اخلاقیات زیبا و راه و روشهای مثبت ظهور پیدا می کنند. برای همین لازم است توجه خاصی به این ماه مبارک داشته باشیم، تعاملی دوستانه داشته باشیم که این ماه، ماه عبادت و طاعت است، نه خوردن و وقت گذراندن.

بزرگان خانواده در رابطه با تربیت فرزندان و مخصوصاً در این ماه مبارک نقش اساسی دارند.

لازم است که فرزندان ما در این ماه مبارک دروس ارزشمندی از بزرگان یاد بگیرند، تنها گرفتن روزه ای خشک و خالی کافی نمی نباشد و آنها را نیز تحت فشار قرار ندهیم، به گونه ای که از آمدن این ماه مبارک ابراز انزجار کنند.

فرزندان تا سن پانزده سالگی تقریبا نمی دانند که ماه مبارک رمضان چیست، فلسفه روزه چیست و چرا باید روزه گرفت؟ برای همین باید آنها را یاری دهیم و مفهوم نشستن بر سر سفره در یک وقت مشخص، دعا و نیایش هر روزه ی پدر و مادر و حمد و سپاس پروردگار به خاطر تمام نعمتها وتوفیقات و بسیاری دیگر از مسائل، که هر کدام درسی ارزشمند در خود دارد را به آنان بفهمانیم.

پدر و مادر گرامی؛ ماه مبارک رمضان فرصتی است که به فرزندان خود درس صبر و ازخودگذشتگی و اراده پولادین یاد دهیم.

همه می دانیم که سن بلوغ وقتی است که حتما فرزندان ما باید شعائر دینی را انجام دهند، اما قبل از سن بلوغ از فرزندان خواسته می شود که در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند، در حد توان بدون إکراه.

این روزه گرفتن قبل از سن بلوغ تمرینی خواهد ‌بود تا در آینده با شعائر دینی انس و الفت پیدا کنند و اصول اسلام در درون فرزندان ریشه بدواند. اگر روزه گرفتن ضرری برای فرزندانمان داشته باشد، واجب نیست که روزه بگیرند.

همچنین لازم نیست تمام ماه مبارک رمضان را روزه بگیرند، بلکه چندین روز در اوایل و اواسط و اواخر را روزه بگیرند کافی است. والدین با روشن کردن بهره ی روزه در دنیا و آخرت، فرزندان خود را تشویق کنند تا روزه بگیرند.

بعضی اوقات با دادن هدیه و خریدن وسائلی که دوست دارند آنها را تشویق کنیم. می توان فرزندان را مدح کرده و یا جهت تشویق در بین فرزندان مسابقه برگزار شود.

همین کار را در رابطه با خواندن قرآن کریم هم انجام ‌دهیم، فرزندان را تشویق کنیم تا به یاری فقیران و مستمندان بشتابند، روزه داران را افطاری دهند.

یکی دیگر از راههای تربیت فرزندان جهت عبادت، ‌این است که خداوند متعال را نزد فرزندانمان محبوب گردانیم، کاری کنیم فرزندان ما خدا را دوست داشته باشند. آنها را زیاد نترسانیم، أساسا فرزندان از عذاب و عقاب می ترسند. اگر خدا را دوست داشته باشند، او را عبادت می کنند. البته این بدان معنا نیست که عذاب و پاداش را نفی کنیم.

عقاب و عذاب و تنبیه در آخر کار قرار گیرد، آن هم با شرا یط خاص خودش.

روح عبادت را به آنها بچشانیم تا خود به عبادت روی آورند، اگر شیرینی عبادت را چشیدند، بدان تعلق پیدا خواهند کرد.

سعی کنید اوقات فرزندان را تنظیم نمائید،‌ طوری که وقت عبادت و استراحت و بازی آنها مشخص باشد. لازم است به آنها بفهمانیم که پدر و مادر حقی بر گردن فرزندان دارند، باید در کارهای خانه همکاری کنند، مخصوصا کارهایی که متعلق به فرزندان است، مانند تمیز کردن اتاق خودشان، شستن و تمیز کردن و مرتب کردن لباسهای خودشان و هر آنچه به آنها متعلق می شود.

مادر بچه ها باید این را بداند که فرزندش در مدرسه انرژی زیادی از دست می دهد، به همین خاطر بعد از برگشت ‌از مدرسه لازم است دوشی بگیرد، دو ساعت بخوابد،‌ از مواد پروتئینی و ویتامینی استفاده کند.

لازم نیست برنامه رمضانی همه اعضای خانواده مانند هم باشد، شاید برای یکی از اعضا حفظ قرآن و برای دیگری تلاوت قرآن مهمتر و بهتر باشد و یا بهتر باشد یکی از فرزندان در کارهای اجتماعی و توزیع زکات و خیرات و مشارکت در دادن غذا به روزه داران قدم بردارد.

یکی دیگر از کارهای پسندیده برای فرزندان این است که بعد از نماز تراویح، به دیدار فامیل و همسایه ها بروند. لازم است مسئله صله رحم بیشتر به فرزندان آموزش داده شود.

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از عادات ناپسند دوری کنیم، پرخوری و پخت انواع غذا را در یک وعده غذایی کنار بگذاریم. ‌از خوابهای طولانی در طول روز خودداری کنیم، خود و فرزندان را بر طاعت و عبادت بیشتر تمرین دهیم، چرا که بزرگان ما در ماه مبارک رمضان بیشتر از ماه‌های دیگر مشغول طاعت و عبادت و خودسازی بودند. باشد که ما و فرزندانمان هم جزو رهروان سلف صالح باشیم.

نویسنده: دکتر خالدسعد النجار
ترجمه: عبدالله احمدی (شنو)
ویراستار:سوزی میحراب

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالله احمدی

نویسنده و مترجم و فعال دینی ✅ ساکن : آذربایجان غربی - مهاباد - روستای حمزاباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن