دعوت اسلامیعبادات

درس هایی از مدرسه حج

حج فریضه ای از فرایض الهی و رکنی از ارکان اسلام است ،زمان و مکان انجام آن در شریعت بیان شده است .

حج مبرور پاک کننده گناهان فرد حاجی است به گونه ای که او همانند روزی خواهد شد که از مادر متولد شده است.

” موسم حج در ماه های معینی است ـــ شوال/ ذی قعده/ و ذی حجه ـــ هر کس در آن ماهها به ادای حج بپردازد ( بداند که: ) همبستری و گناه و جدال در حج روا نیست. و هر کار خوبی انجام دهید خدا آن را می داند و توشه بر گیرید قطعا بهترین توشه پرهیزگاری است ای خردمندان از من پروا کنید.( بقره/۹۷)

بدین سبب از لابه لای این فریضه الهی یاد آوری چند نکته و درس خالی از لطف نخواهد بود :

۱ ــ امتثال فرمان خدا : بجا آوردن فرامین الهی ــ خواه حکمتش معلوم باشد یا خیرــ ؛ شخص حاجی بدون توجه به فلسفه احکام و بصورت کاملاً تعبدی و علی رغم مشقت فراوان اوامر خداوند را لبیک گفته است .

ناگفته نماند که مشقت در تکلیف یک سنت از سنن الهی است ؛ زیرا کاری که انتظار ثمره و میوه از آن داشته باشی بی مشقت نیست…

۲ ــ برادری و وحدت مسلمانان جهان : این فریضه مسلمانان را از اکناف و زوایای این جهان پهناور به سوی خود دعوت می کند و دراین ضیافت الهی رنگ و زبان و فرهنگ و لباس مانع وحدت نخواهد شد و همه حاضران در سرزمین وحی با دل های سر شار از محبت خدا و رسول الله( صلی الله علیه و سلم) و احساس گرم برادری یک صدا ” لبیک گویان” به استقبال انجام مناسک حج می روند ؛ همه یاد می گیرند که باید برادر و متحد باشند .

۳ ــ شناخت یکدیگر : این کنگره عظیم سالانه از کشورهای مختلف سبب شناخت یکدیگر و نیز آگاهی از نحوه زندگی و روش دعوت الی الله و مشکلات و موانع آن خواهد بود.

۴ ـــ احساس مراقبت کردن خداوند در تمام شؤن زندگی : مؤمن با انجام این رکن بزرگ الهی قلبش سرشار از احساس تقرب الی الله می شود و در انجام مناسک حج بالاترین پاداش را بدست می آورد ؛ همانگونه که گفته اند: : “سفر حج تمرین احساس مراقبت خدا در تمام زندگی است” .

۵ ــ آراستن به اخلاق پسندیده : قرآن، به نیکی بیان می کند که در حج رفث و فسوق و جدال نیست. پس مسلمان حاجی یاد می گیرد که هنگام فشارهای روحی و روانی صبر پیشه کند و خشم خود را فرو خورد و در برابر بدی دیگران عفو و گذشت داشته باشد .

در این فریضه عبادی چون جمعیت زیاد است و هر کس سعی و تلاش دارد تمام ارکان و واجبات و مستحیات آن را به نحو احسن انجام دهد ایجاد مزاحمت و اذیت روحی و روانی قابل پیش بینی است و در این مواقع مؤمن حاجی ، صبر و گذشت و صرف نظر را تمرین می کند و در غیر موسم حج نیز این روش پسندیده که حاصل تمرین ایام حج بوده را سر لوحه ی زندگی خود قرار می دهد .

۶ ـــ دوری و پرهیز از گناه : انسان مسلمان به محض بستن احرام و پوشیدن لباس سفید کلیه مکروهات – چه رسد به محرمات- دوری می کند ، هرگونه شکار حیوانات و حتی آزار دادن پرنده و حشرات در این ایام حرام بوده و ارتکاب آن جریمه سخت مادی و فدبیه به دنبال دارد . فرد حاجی در این ایام علی رغم ازدحام و مزاحمت های مکرر و فراوان به خود اجازه نمی دهد صدایی بلند نموده و یا با خشم و عصبانیت رفتار نماید ؛ چنین شخصی وقتی به زندگی معمولی و پساحج برگشت یاد گرفته است که آدم آزاری و انانیت از منش انسان های خدایی نیست .

۷ ـــ یاد و ذکر خدا : حج همه اش یاد خداست ؛ زبان مالامال از ذکر خدا بوده و لذت واقعی آن را احساس می کند و بعد از اتمام مناسک حج ذکر خدا ـــ به معنی واقعی آن ـــ در شخصیت او نهادینه می شود و از او غافل نخواهد شد زیرا طعم و لذت انس با خدا را چشیده و احساس کرده است .


۸ ــ در همه اوقات خدا را بخوانیم : در حج مواقف و جاه های زیادی وجود دارد که دعا در آنجا قبول می شود و بنده خدا مصمم است که از این فرصت طلایی استفاده کند و با گریه و نیایش در آستانه احدیت بهره ی بیشتری ببرد .

۹ ــ شکر خدا در برابر نعمت های او : مؤمن وقتی خود را عاری از لباس فاخر و از تمام تمتعات ظاهری دنیا می بیند و از آن طرف نیازمندان و بیماران و از پا افتاده گان را با تمام وجود احساس خواهد کرد که از چه نعمت های بر خوردار است .

۱۰ ــ ارج نهادن به وقت و زمان : حج روزهای مشخص و قابل شمارشی است که مؤمن ارکان و واجبات و مسنونات مهمی در این مدت کوتاه ودر اماکن مخصوص انجام می دهد . از این به بعد مومن یاد می گیرد قدر ثانیه ها و دقیقه های عمرش را به نحو احسن بداند.

۱۱ ــ نا امید کردن شیطان و مالیدن پوزه اش به خاک : چقدر ابلیس، تلاش می کند شخص مؤمن را از این سفر مهم حج باز دارد و انواع موانع را به او وسوسه و دیکته می کند تا به هدف خبیثسش برسد ؛ ولی مهمان خدای کعبه دست به روی تمام آنها نهاده و با دلی لبریز از عشق نسبت به صاحب بیت الله عازم این سفر شده و با انجام هر رکنی از ارکان ـــ به ویژه عرفه ـــ شیطان را از خود دور کرده و با انجام رمی جمرات ـــ رجم شیطان ـــ او را از هر وقت بیشتر دیگر ناامید می کند.

۱۲ ــ به یاد آوردن آخرت : بستن احرام و پوشیدن لباس سفید ، بنده خدا را در حال و هوای پوشیدن کفن و حرکت به سوی مکه ، به یاد آخرین سفر و بر گشتن به سوی خالق هستی می اندازد و اجتماع حجاج با این جمعیت انبوه و گرمای سوزان خورشید یاد آور میدان محشر برای محاسبه ی اعمال بندگان است.

پاورقی :


( ۲)

ترجمه از عربی : علی اجاقی – بوکان

از طريق
علی اجاقی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

علی اجاقی

@استان آذربایجان غربی- بوکان @@ نویسنده و مترجم @@ دعوتگر و فعال دینی و اجتماعی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن