شخصیت ها

صاحب بن عباد

مشهورترین وزیر و ادیب و شاعر حکومت بوییان ( صاحب بن عباد ) در سال ۹۴۵ میلادی به دنیا آمد ، ایشان دست بالایی در حکمت و طبابت و منطق داشت و بدین خاطر وی را صاحب می گفته اند که گویا از بچگی ملازم مؤید الدوله بوییان بوده است !

او می گوید : در طول زندگیم تنها سه شخص من را به احساس شرمندگی وا داشته اند :

۱ ــ ابوالحسن بویی ، آنگاه که وی را به همراه تعدادی از دوستانم بر سر سفره خود دعوت نموده بودم و وقتیکه متوجه شدم زیادی زردآلو می خورد به او گفتم : زیاده روی در خوردن زردآلو برای معده خوب نیست ، در جواب به من گفت : کسی را که سر سفره خود با مردم از طبابت صحبت می کند دوست ندارم !

۲ ــ در یکی از روزها که از منزل سلطان خارج شده و بخاطر پیش آمدی حال خوشی نداشتم ، شخصی از من پرسید : سرورم از کجا آمده ای ؟ جواب دادم : از لعنت خدا ، وی گفت : خداوند تو را از غربت باز گرداند !

۳ ــ پسر بچه ای زرنگ را مشاهده کردم که ظرفی پوشیده در دست داشت ، از وی سؤال کردم : داخل آن ظرف چی هست ؟ پاسخ داد : اگر محتویات ظرف را به تو بگویم پس چرا آنرا پوشانده ایم ؟

از این سرگذشت کوتاه ، با وجود اختصار آن ، می توان برای کل زندگی پند گرفت !

از حادثه اول آداب مهمانیها را یاد می گیریم ، چه ، انسان را نشاید هر چند نیت خیر هم داشته باشد ، که بر سفره خویش برای مهمانان خود پزشکی کند ، بلکه ادب مهمانی مقتضیست که در حد امکان چشمهایمان را از آنچه و یا آنقدر که مهمان برای خوردن خود انتخاب می کند فرو بندیم ، زیرا در غیر اینصورت مهمان بر سر سفره ما راحت نخواهد بود !

از مورد دوم نیز پی می بریم ، مردم کیسه بوکس ما نیستند که هر گاه خواستیم عصبانیت و دق دل خود را روی آنان خالی کنیم ، در این داستان آن مرد خیلی مؤدبانه هم رفتار نموده که با آرامش هر چه تمامتر (صاحب بن عباد ) را درسی داده که هرگز فراموشش نکند ، همانطور که خود صاحب بدان اقرار می نماید که می گوید : با جواب آن مرد احساس شرمندگی نمودم !

و اما واقعه سوم ما را به یاد یکی از دروس نبی اکرم ( ص ) می اندازد که می فرمایند : ” من حسن اسلام المرء ترکه ما لا یعنیه ” نشان از نیک مسلمان بودن شخص مسلمان است که در آنچه به وی مربوط نمی شود دخالت ننماید !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن