تاریخشخصیت ها

گالیله

” گالیله “

در سال ۱۶۱۶ گالیله از دیوان دادگاه تفتیش عقاید در روم خارج شده و با پا بر زمین زده و این جمله مشهورش را گفت : ولی واقعیت اینست که زمین در حال چرخش است !

گالیله ستاره شناس بود و در صنعت دوربین سازی برای نظارت چگونگی حرکت ستارگان مهارت زیادی داشت ، نظریه زمین محوری را که قرنها بود کلیسا بدان اعتقاد داشته و به جزء لا ینفک از باورهای کلیسا تبدیل شده بود ، رد کرده و اشتباه بودنش را بر ملا ساخت !

او به نظریه کوپرنیک که قائل بود خورشید مرکز کائنات است ، نه زمین ، و اینکه زمین سیاره ای بیش نیست که در مدار خود می چرخد ، باور داشت ، ایشان کتابی تالیف نموده و در آن بر افکار کوپرنیک صحت گذاشته و دلایل و توضیحاتی تازه نیز بدان افزود !

دادگاه تفتیش در روم ، این سخن وی را ارتداد و بی دینی و خروج از آموزه های کتاب مقدس تلقی کرده و او را به دادگاه احضار نمود !

گالیله را دست و پا بسته و لباس ویژه ملحدان بر تن کرده از شهر پیزا آوردند ، او در دادگاه تلاش کرد که از افکارش دفاع کند ، اما دادگاه وی را در بین دو گزینه مخیر نمود : یا اینکه زنده زنده سوزانده شود همانطور که نص قانون مجازات ویژه افراد زندیق و بی دین اینگونه بود ، یا اینکه از سخنانش بازگشت نماید !

به ناچار از اقوال خود بازگشت نموده تا بدین ترتیب جانش را نجات دهد ، اما زمانیکه از دادگاه بیرون آمد با پا بر زمین کوبید و گفت : ولی واقعیت امر اینست که زمین در حال چرخش است !

جالب اینجاست که سیصد سال پس از وفات گالیله ، کلیسا از طرز محاکمه نمودن وی عذر خواهی کرد !

محاکمه گالیله به یکی از اسباب اساسی مبدل گشت که در اروپا مردم را برای انقلاب علیه کلیسا تحریک نمود ، زیرا کلیسا خرافات زیادی را آورده و به عنوان حقایقی مقدس قرار داده بود ، زمانی هم که سپیده علم و دانش طلوع کرد و آشکار شد که آنچه کلیسا بدان اعتقاد داشت ارتباطی با علم ندارد ، دست کلیسا از دخالت در امور زندگی مردم کوتاه گشته و عملا در اروپا تقسیم ادوار صورت گرفت ، بر این اساس که : ( ما لله لله و ما لقیصر لقیصر ) آنچه برای خداست به خدا مربوط می شود و آنچه هم برای قیصر است به قیصر ربط دارد !

هزار سال قبل از محاکمه گالیله ، دانشمندان مسلمان از حریت کامل در خصوص تفکر و اندیشه و تالیف کتاب برخوردار بوده و هیچگونه محاکمه ای برای هیچیک از آنان به سبب تالیف کتاب برگذار نشد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن