تاریخ

آداب ماه رمضان در مالزی

با وجود تعدد قومیت ها و حضور پیروان ادیان مختلف در کشور مالزی، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان چهره این کشور تا حدودی دگرگون می شود به گونه ای که ورود به ماه ضیافت الهی با توجه به مسلمان بودن ۶۰ درصد مردم این کشور، کاملا مشهود است. به گزارش ایرنا از مالزی، با این وجود ماه مبارک رمضان در مالزی تا حدودی متفاوت از کشورهای دیگر اسلامی است به دلیل اینکه این کشور علاوه بر اکثریت مسلمان، اقلیت قابل توجهی از چینی ها و هندوها را در خود جای داده است و این تعدد قومی باعث این تفاوت شده است. ماه رمضان در بین ۶۰ درصد جمعیت مسلمان مالزی همچون دیگر کشورهای اسلامی با آداب و سنن خاص همراه است. با آغاز ماه مبارک رمضانچهره اکثر شهرهای این کشور رنگ و بوی مذهبی به خود گرفته و فعال شدن بیشتر مساجد و پخش مداوم دعا، نیایش و قرآن، آذین بندی خیابان ها، افزایش فعالیت های فرهنگی مدارس، دانشگاه ها و ادارات این کشور، برپایی بازارهای مخصوص رمضان و تعطیلی روزانه برخی از رستوران های مسلمانان از جمله ویژگی های این ماه در مالزی محسوب می شود…
ماه مبارک رمضان

 با وجود اینکه کشور مالزی کشوری گردشگر پذیر است و بر اساس اعلام مسوولان گردشگری این کشور سالانه بیش از ۲۰ میلیون گردشگر از کشورهای مختلف به این کشور سفر می کنند،

با آغاز ماه مبارک رمضان روزه داری مسلمانان بر فضای عمومی این کشور تاثیرگذاشته و رستوران های شهر کوالالامپور که در روزهای عادی مملو از جمعیت است، در ماه مبارک رمضان تا زمان افطار تعطیل شده و یا اینکه مشتری کمی را به خود می بینند.

به دلیل اینکه رستوران های متعدد و بسیاری در مالزی دایر است و مالزیایی ها طی روز و شب به طور دائم در آنها حضور یافته و به تناول غذا می پردازند با فرا رسیدن ماه مبارک و بسته شدن تعدادی از رستوران ها تا زمان افطار، این موضوع بیش از هر چیز دیگر در مالزی جلب توجه می کند.

یکی از جلوه های بارز ماه مبارک رمضان در مالزی که همچنین به عنوان یک سنت دیرینه در این کشور تلقی می شود، راه اندازی بازارهای رمضان با عنوان محلی “پاسار مالام” است که در ایام این ماه همه روزه در گوشه و کنار شهرها هنگام افطار برپا می شود. بازار های رمضان عموما بازار خرید و فروش محصولات مصرفی از جمله غذا، میوه و شیرینیجات سنتی محسوب می شود و بیشتر مالزیایی ها عموما در این بازارها افطار کرده و یا افطاری خود را از این بازار ها تهیه و به خانه می برند.

در اکثر مساجد مالزی، به ویژه مساجد بزرگ این کشور، هر شب سفره افطار برقرار است و با گفتن اذان مغرب مردم در مساجد با خرما و شربت روزه خود را باز می کنند و در نماز مغرب شرکت می کنند.

پس از نماز مغرب هم سفره افطار کامل شده و از روزه داران با انواع غذاهای بومی و سنتی پذیرایی می شود. بر پایی نماز “تراویح” از جمله دیگر رسوم مسلمانان این کشور در ایام رمضان محسوب می شود.

به طوری که مردم این کشور پس از افطار و اقامه نماز مغرب به صورت گروهی به مساجد رفته و مراسم نماز “تراویح” را به عنوان یک وظیفه عبادی به جای می آورند.

دیگر مراکز اسلامی مالزی به جز مساجد نیز در ماه مبارک رمضان برنامه های فرهنگی و دینی مخصوص سنین مختلف به ویژه برای جوانان تدارک می بینند که مردم مالزی از این برنامه ها استقبال خوبی به عمل می آورند.

جلسات آموزش قرآن و قرائت این کتاب آسمانی نیز در ماه مبارک رمضان در مساجد مالزی رونق خاصی دارد و جمعیت زیادی برای قرائت قرآن به مساجد می آیند.

یکی از آداب اصلی مالزیایی ها در ماه مبارک رمضان، مراسم مخصوص روز عید سعید فطر است که به آن “سفره باز” می گویند.

سراسر مالزی به مناسبت عید سعید فطر سه روز تعطیل است. در این روز افراد متمکن به ویژه مسوولان دولتی از جمله نخست وزیر این کشور سفره هایی را پهن می کنند که همه مردم می توانند در آنجا حضور یافته و غذا تناول کرده و خارج شوند. در این روز همه مردمی که در این مراسم حضور می یابند با مسوولان از جمله نخست وزیر ملاقات کرده و اگر مسایلی داشته باشند با آنان در میان می گذارند.

مساجد مالزی یک ساعت پیش از اذان صبح و مغرب فعالیت های خود را آغاز می کنند. پخش تلاوت قرآن و مناجات، ساعتی پیش از اذان صبح و مغرب از دیگر فعالیت های فرهنگی مساجد در این ماه به شمار می رود. برخی از شبکه های تلویزیونی مالزی نیز در ماه رمضان برنامه های مذهبی، آموزش قرآن و تواشیح خود را تقویت کرده میزگردهایی را نیز در این زمینه برگزار می کنند.

در روزهای آخر ماه مبارک رمضان چهره شهرها تغییر می کند و دولت و مردم با چراغانی کردن اماکن دولتی و خصوصی خود را برای برپایی بزرگترین عید در مالزی یعنی عید فطر آماده می کنند.

مردم مالزی عید فطر را با شکوه هرچه تمام برگزار می کنند. با برگزاری نورافشانی در شب عید فطر، مالزیایی ها به استقبال این عید سعید می روند.

مسلمانان مالزی در ساعات اولیه صبح عید فطر و قبل از اذان صبح در مساجد تجمع کرده و این عید را به یکدیگر تبریک گفته و به سر دادن تکبیر مخصوص عید سعید فطر می پردازند.

مسوولان دولتی و حکومتی از پادشاهان ایالات و نخست وزیر گرفته تا وزرا و نمایندگان مجلس نیز همگی میزبان میهمانان خود در ماه شوال به خصوص در روز عید فطر هستند و با پوشیدن لباس های سنتی خود در حفظ آیین سنتی مالزی می کوشند.

ویرایش وتلخیص:آکاایران

ارسال : رسول احمدی – سردشت

 

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا