تاریخ

آیا گناه پایان راه است؟

بنده بارها از افراد مختلف شنیده ام که می گویند: نماز نمی خوانیم و روزه نمی گیریم چون بسیار گناه کاریم و نمی توانیم انجام این گناهان را با عبادات یکجا در قلب خود جمع کنیم!!  قلب ما هنوز از انجام معاصی لذت می برد و خجالت می کشیم با این قلب که سیاه شده از گناه رو به خدا کنیم و او را بخوانیم.

این مسئله ناشی از عدم شناخت خداوند است و برای حل این حالت و تمسک به عبادت بهتر آن است که به کتاب الله مراجعه کنیم و دوای قلب سیاه خود را آنجا پیدا کنیم چرا که الله تعالی می فرماید:

یا أیها الناس قد جاءتکم موعظه من ربکم وشفاء لما فی الصدور وهدى ورحمه للمؤمنین ﴿۵۷/یونس﴾

 اى مردم، به یقین، براى شما از جانب پروردگارتان اندرز و درمانى براى آنچه در سینه هاست، و رهنمود و رحمتى براى گروندگان به خدا آمده است.

 

پس دوای این درد هم باید در قرآن باشد بیایید تا باهم به آیات قرآن مراجعه کنیم:

الله تعالی می فرماید:

قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ﴿۵۳

 بگو: «اى بندگان من-که بر خویشتن زیاده روى روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت، خدا همهء گناهان را مى آمرزد، که او خود آمرزندهء مهربان است. (۵۳/زمر)

وچه کسی از الله صادق تر است؟ آیا گناهان شما شامل مغفرتی که این آیه از آن سخن گفته نمی شود؟!

حال به این آیات نیز توجه کنید:

والذین لا یدعون مع الله إلها آخر ولا یقتلون النفس التی حرم الله إلا بالحق ولا یزنون ومن یفعل ذلک یلق أثاما ﴿۶۸﴾ یضاعف له العذاب یوم القیامه ویخلد فیه مهانا ﴿۶۹﴾ إلا من تاب وآمن وعمل عملا صالحا فأولئک یبدل الله سیئاتهم حسنات وکان الله غفورا رحیما ﴿۷۰/الفرقان﴾

 و کسانى اند که با خدا معبودى دیگر نمى خوانند و کسى را که خدا[خونش را] حرام کرده است جز به حق نمى کشند، و زنا نمى کنند، و هر کس اینها را انجام دهد سزایش را دریافت خواهد کرد. (۶۸) براى او در روز قیامت عذاب دو چندان مى شود و پیوسته در آن خوار مى ماند. (۶۹) مگر کسى که توبه کند و ایمان آورد و کار شایسته کند. پس خداوند بدیهایشان را به نیکیها تبدیل مى کند، و خدا همواره آمرزندهء مهربان است. (۷۰)

پس ای کسی که سنگینی گناهان را بر خود احساس می کنی امیدت را از دست نده و هرچه زودتر به درگاه الله توبه کن که او مهربان و توبه پذیر است.

دیدیم که راه بازگشت همیشه و تا وقتی که درقید حیاتیم به رویمان باز است البته اگر قصد بازگشت کنیم:

له معقبات من بین یدیه ومن خلفه یحفظونه من أمر الله إن الله لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بأنفسهم وإذا أراد الله بقوم سوءا فلا مرد له وما لهم من دونه من وال ﴿رعد/۱۱

 براى او فرشتگانى است که پى در پى او را به فرمان خدا از پیش رو و از پشت سرش پاسدارى مى کنند. در حقیقت، خدا حال قومى را تغییر نمى دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند. و چون خدا براى قومى آسیبى بخواهد، هیچ برگشتى براى آن نیست، و غیر از او حمایتگرى براى آنان نخواهد بود. (۱۱)

خوشا بحال کسی که قبل از مرگ به سوی خدا بازگردد (به وسیله توبه)وسعی کند که خود را تغییر دهد.!!

دوستانم باوجود لطف زیاد الله ؛ نباید فراموش کنیم که در صورت پشت کردن به فرامین الله و پیروی از نفس فقط به خود ضربه زده و به نفس خود ظلم کرده ایم چرا که الله بی نیاز ستوده است.

چنان که موسی خطاب به قومش می فرماید:

وقال موسى إن تکفروا أنتم ومن فی الأرض جمیعا فإن الله لغنی حمید ﴿ابراهیم/۸﴾

 و موسى گفت: «اگر شما و هر که در روى زمین است همگى کافر شوید، بى گمان، خدا بى نیاز ستوده [صفات ] است.»

حال به این آیات توجه فرمایید:

ومن جاهد فإنما یجاهد لنفسه إن الله لغنی عن العالمین ﴿عنکبوت/۶﴾

 و هر که بکوشد، تنها براى خود مى کوشد، زیرا خدا از جهانیان سخت بى نیاز است.

خلاصه مطلب:

هر یک از ما در مسیر زندگی ممکن است اشتباهات و گناهانی(گاها بزگ)انجام دهیم وبعد از انجام آن بشدت پشیمان شده و ناراحت شویم و خود را سرزنش کنیم دراین حالت شیطان سعی می کند انسان را نا امید کند و او را از ذکر الله دور سازد چرا که با ذکر الله است که دل ها آرام می گیرد او سعی می کند که انسان را بیشتر در باتلاق گناهان غرق کند در این شرایط تصمیم عاقلانه این است که به سوی خداوند باز گردیم و رو به درگاه او کرده و از او آمرزش بخواهیم و برای جبران اشتباهاتمان بیش از پیش خدا را یاد کنیم.

ادریس اسلام نژاد

نمایش بیشتر

ادریس اسلام نژاد

استان آذربایجان غربی دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن