تاریخ

اینگونه به پیشواز شب قدر برویم

برادر دینی و خواهر مومن ؛ در این شبهای دهگانه، بر انجام ۱۰ رفتار تمرکز کن:

۱ – بر قیام این شبها تصمیمت را جدی و بر خدا توکل کن، به امید خدا از شب زنده داران و قائمین محسوب خواهی شد…
بهترین عزم و تصمیم، توبه و طلب غفران از خداوند است؛ که توبه بهترین اسباب توفیق در ادای وظیفه است.

۲ – در هر شبی دلت را لبریز از امید کن، کە شاید این شب لیلهالقدر باشد و بر انجام عبادت شور و اشتیاق داشته باش.

۳ – دلخوش بە این باش و دلشاد کە در این شب خداوند قرآن و کلامش را نازل کردە، می طلبد که حضور قلب بیشتری داشته باشی و بپنداری که در حال نماز و قرائت قرآن؛ قرآن و کلام خدا بر تو نازل می شود [ٳنا ٲنزلناه فی لیلەالقدر].

۴ – دلت را برای تعظیـم و بزرگداشت این شب آماده کن، زیرا تو عظمت این شب را درک نمی‌کنی [ وما ٲدراک ما لیلەالقدر].

۵ – دلت را قرص کن که اگر این شب‌ها را زنده بداری مدام در حال عبادتی، [نماز، روزه ، صدقه ، ذکر …، ] آن عبادتی که مدت آن ۸۳ سال و ۴ ماە است و خواب و خوراک و کار و مشغولیت آن را قطع و فصل نمی کند.
چە فضل و کرم و نعمتی بیشتر از این!
پس خودت را از آن محروم نکن. [ لیلهالقدر خیر من ٱلف شهر]

۶ – آیا تصور می کنی در طول این شب هزاران ملائکه از آسمان به زمین فرود می آیند؟ آن مخلوقات نورانی و مکرم که تعدادشان نیز بی شمار است، آسمان و زمین و بین آنها و همەی خیابان و منازل و مساجد را پر می کنند؛ عزیزترین و مکرم ترین آنـها پیک وحی، جبرئیل امیـن که با فوت پیامبر فروآمدنش پایان یافت، به میمنت و مبارکی و شرف این شب دگربار فرود می‌آید؛ که این اذن و اجازەی فرود از مظاهر رحمت خداوند و بزرگیِ کارهای اوست [تنزل الملائکه و الروح فیها بٳذن ربهـم].

۷ – اطمینان داشته باش که تقدیرات تو [ رزق و صحت و مال و فرزندان و معاملات و دانش و خوشبختی و بد بختی و … ] در این شب رقـم می خورند، پس بر خود و خانوادەات، دوستان و هرآنکە دوستشان داری بخیل نباش و از دعای خیر بی نصیبشان ننمـا.
بدان که ملائک با تو هم‌‌دعا می‌شوند و همان دعای پیامبر را ” ٲللهم ٳنک عفو تحب العفو فٱعف عنـا ” را برایت می سرایند، که اگر خداوند بخشش و عفوش را نصیبت کند، فضل و رحمت خدا برسرت باریده است… [ فیهـا من کل امر ].

۸ – شب قدر هَمَه اش سلام است و سلامت و ٲمنیت، از اون سلامتی سهم خودت را برای قلب و جسـم و فکر و عمل و حال و مآلت بگیر… [ سلام هی حتی مطلع الفجـر ]

۹ – توفیـق، بخششـی از جانب خداست که فقط به صادقیـن داده می شود، با خدا خود رو راست باش، هرچند بنا بە دلایلی و عذر شرعی از انجام عبادات سر زدەای، اما گذشته محک نیست بلکه آنچه را که در درون تصدیق می کنی مهـم است؛ پاداش راستی هر چند کە با تٲخیر باشد بهت می رسد، صادق و رو راست باش و در پیِ اصلاح خویش باش، که ضمن افزایش حسنات و ترفیع درجه، رضایت خدا را نیز کسب خواهی کرد.

۱۰ – رحمت خداوند بر تو باد، بدان کە حسن و قبح اعمال بستگی بە خط پایان آن‌ها دارد؛ از این به بعد رفتار و اعمال خوب انجام دهید، که خداوند گذشتەات را می بخشد.
در هر کاری باید آخرش اندیشید، بە انجام کارهای خوب معجب و مغرور نشو؛ زیرا تو نمی‌دانی خداوند آن را قبول یا ردّ کردەاست؟!
رضایت خداوند و قبولی همەی کارهای خوب را از او خواستاریـم.

[ اندوختەات را در آسمـان جـای کـن ]

ترجـمە: کریـم تاران

برگرفتـە از: کانال د . وصفی ابو زید

از طريق
کریم تاران
منبع
sozimihrab
نمایش بیشتر

کریم تاران

استان آذربایجان غربی - میاندواب نویسنده و مترجم فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا