دعوت اسلامیسیره نبوی

روزی که پیامبر(ص) او را صدیق نامید

ابوبکر صدیق

روزی که پیامبر (ص) او را صدیق نامید

بزرگان قریش رسالت محمدِ أمین را با منافع و مکاسب خویش در تضاد می دیدند ولی چون او در میان مردم به امانت و صداقت مشهور بود خجولانه و از پشت با آن حضرت مبارزه و مقابله می کردند…
ده سال بود که محمد با پشتوانه خلق عظیم، در میان مردم به تبلیغ و ترویج رسالتش می پرداخت و کمتر کسی جرات می کرد در ملاعام به تکذیب محمد بپردازد چرا که همه، او را صادق می دانستند!
تا اینکه محمد پرده از سفری سماوی برداشت که به گفته خودش خارج از زمان معمول و متعارف صورت پذیرفته است! او در بخشی از شب از مسجد حرام مکه به مسجد اقصی فلسطین و از آنجا به حضور خدا رفته است!
سردمداران قریشی، که  بیش از یک دهه بود تیرشان به سنگ می خورد و دندان بر جگر گذاشته بودند فرصت را مناسب دیدند تا ادعای جدید محمد و نامتعارف بودن سفرش را دستاویز کرده و این بار مستقیماً صداقت رخنه ناپذیرش در میان مردم را نشانی بگیرند!
ابتدا محمد را احضار کرده و ماجرای سفر را جویا شدند و پس از اعلام انکار صریح خود، در کمترین زمان، همه مردم مکه را در جریان ادعای جدید محمد قرار دادند، فضای عمومی شهر، برای نخستین بار به نفع آنان و به زیان محمد بود! سیاه نمایی هایشان چنان تاثیر گذاشته بود که به هرکس می گفتند: محمد ادعا می کند امشب به فلسطین و از آنجا به هفت طبقه آسمان رفته و سپس برگشته است، به نشان تعجب و گاها انکار، انگشت در دهان می گرفت! سکوت عجیبی شهر را فرا گرفته بود…
ظاهراً کارشان بیش از گذشته آسان بود و زمینه کاملاً فراهم بود برای یکسره کردن کار محمد و پایان دادن به نبوت و رسالتش!
یکی از بزرگان قریش که خسته و نگران به نظر می رسید پیشنهاد کرد برای شلیک تیر نهایی بر کالبد نیمه جان پیامبر، سراغ نزدیک ترین یار محمد همانا ابوبکر را بگیرند و با طرح ادعای غیر منطقی و نامعقولش!! حمایت بدون قید و شرط وی را هم از محمد سلب کنند! زیرا مردم برای نظر و دیدگاه او خیلی احترام قائلند که اگر ابوبکر پشت محمد را خالی کند پایگاه مردمی اش درهم می ریزد!
با احترام توام با استرس به خانه ابوبکر رفتند تا تکذیب وی نسبت به اسرا و معراج نبوی را هم بشنوند و پیروزی خود را بر محمد را نهایی کرده و جشن بگیرند!
ابوبکر در جریان اسرا و معراج پیامبرش نبود و جریان را برای اولین بار از زبان هیات رسمی قریش که اکنون در خانه او بودند، شنید!
نگاه فرستادگان قریش به نگاه سرنوشت ساز ابوبکر در باره سفر زمینی و سماوی دیشب محمد بود که گفت: اگر محمد پیامبر چنین گفته باشد که شما از وی نقل می کنید، شک ندارم که او راست می گوید، که دروغ در مکتب محمد جایی ندارد!
اظهار نظر مؤمنانه ابوبکر در باره اسرا و معراج پیامبر همچون پتکی بر سر و صورت نمایندگان قریش فرود آمد و با نومیدی و احساس تیره بختی منزل آن یار وفادار محمد را ترک کردند تا بار دیگر انتظاری ناروا از شاگردان مدرسه محمد نداشته باشند.
اعلام موضع ابوبکر باعث شد مشرکان قریش ناامید و سرافکنده شوند و این بار هم علیرغم تلاش های جانکاه و مذبوحانه اشان، تیرشان به سنگ بخورد.
پیامبر صلی الله علیه و سلم که از تشدید شیطنت های قریش پس از اسرا و معراج خویش اطلاع داشت در واکنش به موضع تاریخی و متفاوت حضرت ابوبکر، لقب صدیق را به وی بخشید و بدین وسیله و برای همیشه ابوبکر و کلیه کسانی که در شرایط حساس، متفاوت می درخشند صدیقان امت لقب گرفتند.

خواهر و برادر دینی، اگر می خواهی به رتبه صدیقین دست یابی، در شرایط حساس، پشت دعوتگران را خالی مکن و متفاوت موضع گیری کن.

✍ رسول #رسولی_کیا

نمایش بیشتر

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا